۱۶ نکته محیط زیستی در روزهای محرم

۱۶ نکته محیط زیستی در روزهای محرم باتوجه به برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، توجه به نکات زیست محیطی ضرورت دارد. صرفه جویی در مصرف آب در هیأت ها وتکایا، جمع آوری زباله های تولیدی، استفاده از لیوان شیشه ای و قاشق و چنگال شخصی بجای ظروف یک بار مصرف همچون این موارد است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم و فصل پذیرایی از عزاداران حسینی در مساجد و تکایا و ادای نظر میزان استفاده از ظروف یک بار مصرف از قاشق و چنگال گرفته تا لیوان افزوده می شود، بگفته مهدی صمدی - عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف ایران- تقاضای ظروف پلاستیکی نسبت به محرم سال قبل دو برابر شده است. در این میان کارشناسان پیشنهادهایی را درباره روش استفاده از ظروف یک بار مصرف و برخورداری از محیط زیستی سالم تر ارائه می دهند. مسئولان نیز به اقدامات انجام شده دراین زمینه اشاره می کنند.

عادل خزایی - معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - ضمن تاکید بر ضرورت اشاعه فرهنگ «مصرف کمتر ظروف یک بار مصرف، طبیعت سالم تر» به کوشش های امسال شهرداری تهران اشاره می کند که حمایت های همه جانبه ای از هیئت های مذهبی دارد. به همین جهت می تواند در کنار این حمایت ها در راه فرهنگ سازی کاهش مصرف ظروف یک بار مصرف گام بردارد.

یکی از اقدامات انجام شده در سال ۹۹ بگفته خزایی باتوجه به شرایط ویژه افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، دستورالعمل محیط زیستی در امتداد آیین های ملی و دینی تدوین و اجرا شد که بر طبق این دستورالعمل، باتوجه به تهیه و پخش نذری و بسته های معیشتی در مساجد، ادارات محیط زیست مناطق مکلف به توزیع کیسه های پارچه ای بمنظور کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی جهت توزیع این بسته ها هستند همین طور استفاده از ظرفیت کانون ها جهت شناسایی و آموزش افرادی که در محله ها هر ساله غذای نذری تهیه می کنند بمنظور تشویق ادای نذری به شکل خام و توزیع آن میان افراد نیازمند و کم بضاعت مورد تاکید است.

او با اعلان اینکه در این جهت باید مخزن های مخصوص زباله جهت جمع آوری ماسک و دستکش های مستعمل تامین و در مکان های مناسب تعبیه شود، اظهار می کند: تشویق مساجد، تکایا، حسینیه ها و هیئت هایی که در فضای باز به عزاداری می پردازند به استفاده از لامپ ها و پروژکتورهای SMD و LED جهت کاهش مصرف انرژی، تاکید بر استفاده از ظروف یک بار مصرف از انواع ظروف با پایه گیاهی یا کاغذی و هر اقدام محیط زیستی دیگری که تضادی با مصوبات ستاد ملی کرونا و پروتکلهای بهداشتی نداشته و سبب تجمع افراد نشود، از دیگر موارد این دستورالعمل است.

به گفته ژیلا آقایی - مدیر کل سابق مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست - از سال۹۵ پیش از شروع ماه محرم، معاونت آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ای را با رویکرد رعایت ملاحظات محیط زیستی در روزهای سوگواری حضرت امام حسین (ع)، تهیه و به ادارات کل محیط زیست استانها ابلاغ می کند و پس از ماه های محرم و صفر گزارش اقدامات همه استانها در قالب یک گزارش ملی تدوین و منتشر می شود.

وی با اعلان اینکه در برنامه ابلاغی از طرف معاونت آموزش و مشارکت مردمی، رئوس کلی برنامه ویژه ایام محرم و صفر تهیه و ابلاغ می شود و استانها اقدامات خودرا باتوجه به این محورها پیاده سازی می کنند، می گوید: ساماندهی ظروف یک بار مصرف، مدیریت برای عدم دور ریز غذاهای نذری، پاکسازی معابر، تبلیغات محیطی، ارتباط با سازمان تبلیغات اسلامی و هیأت ها و تکایای مذهبی همچون رئوس برنامه ویژه محرم است. ادارات مختلف محیط زیست در استانها و شهرستان ها، بطور معمول در امتداد برنامه ابلاغی، طرح های خلاقانه ای را با همکاری تشکل های مردمی محیط زیستی و گروههای مردمی اجرا می کنند.

به گفته آقایی با متولیان هیأت ها و تکایا جلسات مشترکی برگزار می کنند تا برای ساماندهی ظروف یک بار مصرف، تبلیغات محیطی و ارائه سفارش های محیط زیستی توسط مداحان و روحانیون برنامه ریزی داشته باشند.

کشور ما جزو ۱۰ کشور پر مصرف ظروف یک بار مصرف پلاستیکی است. این ظروف نه فقط برای سلامت انسان مضر است بلکه مواد شیمیایی موجود در آن می تواند صدمات جبران ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای بگذارد. ایام عزاداری در ماه محرم به سبب پخش نذری همچون مواقعی است که استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی به بیشترین میزان خود می رسد اما با رعایت برخی نکات و تهیه ظروف گیاهی یک بار مصرف می توان لطمه های زیست محیطی را به حداقل رساند.

بیشتر بخوانید: از ظروف گیاهی برای توزیع نذورات استفاده کنیم

خودداری از استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی، مدیریت پسماندها و تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری ها، دور نریختن نذری ها بصورت نیمه مصرف شده و... همچون نکات زیست محیطی است که لازم است در روزهای سوگواری امام حسین (ع) به آنها توجه کرد. در گذشته خیلی از ایرانیان برای ادای نذرهای خود غالبا از ظروف ملامین، استیل و شیشه ای استفاده می کردند که خوردن غذا در این ظروف هم بسیار لذت بخش بود هم این که هیچ صدمه ای برای طبیعت و محیط زیست نداشت و برای نذر چای از استکان های کمر باریک که جان باردیگر به تن عزاداران هدیه می داد، استفاده می شد.

قطع به یقین هر یک از شهروندان ایرانی که این روزها عزادار حسینی هستند، می توانند نقش تاثیرگذاری در بازگشت به سنت های محیط زیستی گذشته داشته باشند، خصوصاً اگر بدانیم که دین اسلام دینی است که به فراخور موضوعات مختلف بر حفظ و حراست از طبیعت تاکید بسیاری داشته است. به جهت اهمیت این مساله در ادامه به چند نکته محیط زیستی که سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران هم به تعدادی از آنها تاکید کرده، اشاره شده است:

*در حد توان نذری را بصورت خشک و خام در میان نیازمندان توزیع نماییم.

*مخازنی را برای تخلیه باقی مانده مایعات نذری قابل تبدیل به شیرابه در نظر بگیریم و تفاله چای نذری را پیش از تخلیه بمنظور کاهش شیرابه تا حد امکان فشرده و آبگیری نماییم.

*از دریافت نذری به مقدار بیش از اندازه نیاز اجتناب نماییم و باقی مانده نذری خودرا برای استفاده مجدد به منزل ببریم.

*در هیئت ها مخازن جداگانه ای جهت جمع آوری باقی مانده غذا و تحویل به پناهگاه های حیوانات در نظر بگیریم.

*به منظور کاهش تولید شیرابه جهت شست وشوی ظروف نذری ابتدا محتویات باقی مانده را در سبدهای آبگیری تخلیه نماییم.

*میزان بازیافت ظروف یک بار مصرف پلاستیکی کمتر از یک درصد و حداقل زمان تجزیه آنها در محیط بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است. بدین جهت به مساجد، تکایا و افرادی که قصد پخش نذری در روزهای عزاداری را دارند، سفارش می شود تا جایی که امکان دارد ظروف یک بار مصرف پلاستیکی را حذف و از ظروف خانگی، چندبار مصرف و... برای این کار استفاده کنند.

*اگر افراد، مساجد و تکایا مجبور به استفاده از ظروف یک بار مصرف برای پخش نذری ها هستند، می توانند ظروف گیاهی را که شکل و ظاهری مشابه ظروف پلاستیکی دارند، جایگزین ظروف یک بار مصرف پلاستیکی کنند. زمان تجزیه پذیری ظروف گیاهی یک بار مصرف در محیط بین پنج تا شش ماه است.

*هر چند ظروف یک بار مصرف با پایه گیاهی به نسبت ظروف یک بار مصرف پلاستیکی گران تر هستند، اما افراد می توانند قسمتی از نذر خودرا صرف خرید ظروف گیاهی و از این طریق به محیط زیست خود نیز لطمه کمتری وارد کنند.

*باقی مانده نذری خودرا در مخازن پسماند شهری و جوی ها تخلیه نکنیم. متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود افراد زباله غذاها را در محیط رها می کنند. لازم است مردم از سطل زباله های شهرداری برای پسماندهای خود استفاده کنند.

*در ایام محرم متأسفانه شاهدیم که برخی شهروندان، شلنگ آب را در معابر رها می کنند یا کل یک خیابان را چراغ می زنند، درحالی که می توان به اندازه نیاز از چراغ بهره برد بدین سبب لازم است مدیریت مصرف آب و برق در روزهای محرم مورد توجه و دقت عزاداران و مسئولان هیأت ها قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: از صرفه جویی آب تا همکاری با پاکبانان؛ سفارش های محیط زیستی محرم

*ایستگاه های صلواتی با تعبیه سطل زباله در محل پخش نذری می توانند جلوی رها شدن پسماند در محیط را بگیرند.

*جایگزین کردن لیوان های شیشه ای بجای لیوان های پلاستیکی از دیگر مواردی است که خصوصاً در نذری های مربوط به نوشیدنی های گرم بسیار مناسب و سالم تر است.

*استفاده از پارچه نویسی بجای بنزهای پلاستیکی نیز لطمه کمتری را به محیط زیست مان خواهد رساند.

*می توانند از سفره های پارچه ای یا پلاستیکی پایدار بجای استفاده از سفره یک بار مصرف در مساجد و هیئت ها استفاده کنند.

*جایگزین کردن کیسه های پارچه ای برای نگهداری کفش در هیأت ها و مساجد از دیگر موارد عدم لطمه به محیط زیست است.

*همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال شخصی بجای استفاده پرتعداد از لیوان، قاشق و چنگال یک بار مصرف نیز بسیار دارای اهمیت است.

به گزارش پرشین رز به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران میزان تولید پسماند کلانشهر تهران در طول شبانه روز حدود ۸۰۰۰ تن است که این حجم پسماند در دهه نخست ماه محرم به بالاترین میزان می رسد؛ موضوع مهمی که با فرهنگ سازی و همراهی شهروندان در حوزه مصرف کمتر ظروف یک بار مصرف در این ایام می تواند تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

منبع:

1401/05/17
22:28:42
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , برگ , بهداشت , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه