گزارش پرشین رز؛

تنگه صیاد و تهدیدات زیستی پیش رو به علاوه فیلم

تنگه صیاد و تهدیدات زیستی پیش رو به علاوه فیلم به گزارش پرشین رز، با اینکه مناطق حفاظت شده محیط زیست با آگاهی مردم، کمتر با شکار تهدید می شود اما همچنان وجود خشکسالی، چرای بی رویه و تصرف اراضی همچنان این مناطق را تهدید می کند.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه؛ گزارش امروز ما از منطقه زیبای تنگه صیاد است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگه صیاد در نزدیکی شهرستان کوهرنگ استان چهار محال و بختیاری. منطقه ای که نام آن نشان داده است از دیرباز جایی برای شکار بوده است. دلیل آن هم وجود تپه ماهورهای مناسب برای قوچ و میش و حضور عشایر زیادی است که در اطراف این منطقه از گذشته وجود داشتند. با اینکه خشکسالی از پوشش گیاهی سرسبز منطقه کاسته است؛ با تلاش محیط بانان مراتع این منطقه حفاظت شده از چرای بی رویه دام محافظت شده و امید زیادی است تا با ممنوعیت شکار در این منطقه، جمعیت گونه های جانوری در معرض خطر انقراض بیشتر شود. از طرفی وجود باغ های شخصی و زمینهای زراعی در منطقه، مانع دیگری برای زیست مطلوب حیات وحش در مناطق حفاظت شده است. خوشبختانه باغ های شخصی در منطقه تنگه صیاد توسط سازمان محافظت از محیط زیست خریداری شد تا پوشش گیاهی این منطقه حفاظت شده، به صورت صد در صدی در اختیار حیات وحش منطقه باشد. همینطور آبشخورهای زیادی در منطقه بوجود آمده است تا حیوانات وحشی بتوانند از آن استفاده نمایند. عمق آب این آبشخورها هم مدیریت شده است؛ آبشخور نباید عمق زیادی داشته باشد تا خطری متوجه حیوانات، مخصوصاً حیوانات کوچک تر نظیر پرندگان یا بره ها نباشد. وقتی خارج از فصل چرا هم هیچ رفت و آمدی در منطقه وجود نداشته باشد؛ منطقه امن می شود و حیات وحش حاضر در منطقه احساس امنیت می کند. در حالیکه وجود باغ های شخصی یا رفت و آمد در منطقه توسط صاحبان باغ دوستان و آشنایانشان باعث می شود کنترل منطقه از دست مأموران سازمان حفاظت محیط زیست بیرون برود. سعید یوسف پور مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: منطقه حفاظت شده تنگه صیاد در جنوب شرقی شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که با وسعت ۲۷ هزار هکتاری زیستگاه اصلی قوچ و میش زیرگونه اصفهان است. هم در این منطقه قوچ و میش اصفهان را داریم و هم کل و بز، پلنگ ایرانی، کفتار گرگ و گوشتخواران دیگری مثل روباه و سمور در این منطقه زندگی می کنند.
چالش اصلی منطقه در سالهای اخیر خشکسالی و تغییرات اقلیمی بوده و در کنار آن چرای مفرط و خارج از فصل دام ها است یوسف پور اضافه کرد: خصوصیت بارز این منطقه این بوده است که از دیرباز حضور حیات وحش به صورت مستمر ادامه داشته است و اسم منطقه هم نشان داده است که از گذشته های دور این منطقه از مناسب ترین مناطق حیات وحش بوده است. وی مهم ترین خصوصیت منطقه تنگه صیاد را تنوع زیستی بسیار بالای آن دانست و اظهار داشت: منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در عین حال که چندان وسعت عظیمی ندارد تنوع زیستی بالایی در آن وجود دارد و ارزش زیستگاهی منحصر به فردی در کشور دارد. مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به چالش های موجود در منطقه اظهار داشت: چالش اصلی منطقه در سالهای اخیر خشکسالی و تغییرات اقلیمی بوده است و در کنار آن چرای مفرط و خارج از فصل دام ها است. پیرامون منطقه تعارضاتی هم وجود دارد؛ متأسفانه چهار طرف منطقه جاده های مواصلاتی بوجود آمده است. گسترش شهرها محدودیت هایی را برای احشام و حیوانات وحشی منطقه بوجود آورده است. وی ضمن اشاره به این که در مناطق حفاظت شده محیط زیست دیگر واگذاری نخواهیم داشت، اظهار داشت: متأسفانه تصرفاتی که صورت می گیرد یا چراهای بی رویه ای که در منطقه وجود دارد و پروانه های چرایی که بیش از اندازه صادر شده؛ مشکلاتی را برای حفظ محیط زیست منطقه به وجود آورده است. خوشبختانه با تعاملاتی که با سایر نهادها داشتیم و با تفاهماتی که با سازمان منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری برقرار شده است؛ امیدواریم مجموعه منابع طبیعی و محیط زیست بتوانند در بهینه کردن مدیریت زیستگاه همکاری داشته باشند. به هر حال آن طور که مشخص است؛ با اینکه مناطق حفاظت شده محیط زیست با آگاهی مردم کمتر با شکار تهدید می شود؛ وجود خشکسالی، چرای بی رویه و تصرف اراضی همچنان این مناطق را تهدید می کند.

1401/06/20
09:58:02
5.0 / 5
271
تگهای خبر: آب , امنیت , باغ , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه