سلاجقه در دیدار با وزیر آموزش و پرورش مطرح كرد؛

ایجاد رشته محیطبانی از سال تحصیلی جدید

ایجاد رشته محیطبانی از سال تحصیلی جدید به گزارش پرشین رز، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از شروع سال تحصیلی جدید، رشته محیط بانی در دو استان فارس و خوزستان راه اندازی می شود.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری در میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش که بامداد امروز در محل این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: تسخیر کائنات و زمین و آسمان ها به وسیله انسان هایی صورت می گیرد که از اندیشه و دانش بالایی برخوردار می باشند. وی ضمن اشاره به دو کلمه «تسخیر» و «تبذیر»، خاطرنشان کرد: بر مبنای کلمه تسخیر این اختیار به انسان داده شده که بعنوان اشرف مخلوقات، از تمام ظرفیت ها برای رشد و تکامل خود استفاده نماید اما این استفاده از امکانات و منابع نباید منجر به تبذیر و خسارت به منابع طبیعی و محیط زیست شود. معاون رئیس جمهور، امضای تفاهم همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش را در جهت مدیریت چالش های محیط زیست ارزیابی کرد و اظهار داشت: در گذشته تفاهمنامه های گوناگونی در مبحث آموزش های محیط زیستی منعقد شده اما دولت سیزدهم بعنوان یک دولت عملیاتی به دنبال تحقق این تفاهمنامه هاست. سلاجقه با اشاره به اینکه بیشتر از نیمی از جمعیت کشور با وزارت آموزش و پرورش سر و کار دارند، تصریح کرد: میتوان در تدوین کتب درسی با عنایت به موضوع، مباحث در ارتباط با محیط زیست کشور را در چارچوب فصلی مجزا مورد توجه قرار داد.

راه اندازی رشته محیطبانی در دو استان ابتدای سال تحصیلی جدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از آغاز سال تحصیلی جدید، رشته محیط بانی در دو استان فارس و خوزستان راه اندازی می شود. وی، نرم افزارهایی مثل اپلیکیشن شاد را یک ظرفیت عالی برای محیط زیست کشور توصیف و بر استفاده از آن برای آموزش موضوعات زیست محیطی تاکید نمود. آموزش مباحث زیست محیطی از سنین کم مؤثرتر است معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به عبارت «العلم فی الصغر، کالنقش فی الحجر»، اظهار داشت: به جهت اینکه مفاهیم محیط زیستی در افراد جامعه تأثیرگذار باشد باید این مفاهیم را از سنین کم به دانش آموزان آموزش داد. سلاجقه اضافه کرد: دانش و سواد وقتی به درستی انتقال پیدا می کند که یک محیط زیست سالم داشته باشیم چون که عقل سالم در بدن سالم می باشد و بدن سالم هم در محیط زیست سالم شکل می گیرد. وی، خاطرنشان کرد: اگر از ظرفیت های این تفاهمنامه به خوبی استفاده گردد میتوان در بینش و فرهنگ جامعه نسبت به مقولات زیست محیطی تحول اساسی ایجاد کرد.

از فارغ التحصیلان محیط زیست برای آموزش درس محیط زیست استفاده شود رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همینطور از وزیر آموزش و پرورش خواست در بحث آموزش درس محیط زیست از فارغ التحصیلان این رشته استفاده گردد. سلاجقه ضمن اشاره به برگزاری جشنواره صنعت سبز، برای برگزاری جشنواره مدارس سبز با همکاری وزارت آموزش و پرورش اعلام آمادگی کرد.

آموزش مباحث محیط زیستی با تاکید بر آموزه های اسلامی و ایرانی در بخش دیگری از این مراسم، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش با قدردانی از دلسوزی و تلاش مجدانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای پیگیری موضوعات زیست محیطی، اظهار نمود: در آموزه های دینی ما تاکید شده که طبیعت برای انسان آفریده شده اما انسان هم نسبت به طبیعت مسؤول است. ایشان در ادامه ضمن اشاره به برخی دیگر از آموزه های قرآنی و روایات ائمه اطهار در باب محافظت از طبیعت و محیط زیست، اظهار داشت: ما باید با تاکید بر فرهنگ و آموزه های اصیل اسلامی و ایرانی خود، بحث آموزش محیط زیست را در دستور کار قرار دهیم. نوری با اشاره به اینکه حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور با وزارت آموزش و پرورش ارتباط دارند، تصریح کرد: سواد ۴ مرحله دارد که شامل سواد اسمی، مفهومی، عملکردی و چندبعدی است. وزیر آموزش و پرورش در ادامه خاطرنشان کرد: به جهت اینکه در بحث آموزش جاذبه ایجاد نماییم اول باید ببینیم که افراد به چه حوزه هایی علاقه مند هستند. وی، افزود: اگر موضوعات محیط زیستی در چارچوب رویدادها، جشنواره ها و پژوهش به دانش آموزان ارائه شود تاثیر آن از مطالعه صرف این مباحث در کتاب های درسی بیشتر خواهد بود.

لزوم تبدیل دانش محیط زیستی به مهارت در دانش آموزان نوری اضافه کرد: بعد از آنکه دانش آموزان به دانش مباحث زیست محیطی مسلط شدند آنگاه باید تلاش نماییم که این دانش به مهارت تبدیل گردد. وزیر آموزش و پرورش، افزایش آگاهی دانش آموزان نسبت به خسارات مالی و اقتصادی اقداماتی که به محیط زیست صدمه می رسانند را در ایجاد بینش محیط زیستی در آنها مؤثر دانست. پیوست زیست محیطی در کتاب های درسی وی با استقبال از پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص گنجاندن فصول محیط زیستی در کتاب های درسی، اظهار داشت: این که برای هر کتاب درسی یک پیوست زیست محیطی داشته باشیم بسیار اثرگذار خواهد بود. نوری، خاطرنشان کرد: تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش در جهت یکی از ساحت های مهم تربیتی که تربیت زیستی و بدنی است امضا می شود و در جهت مبانی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که به تأیید حضرت آقا رسیده و رئیس جمهور محترم هم بر اجرای آن تاکید دارند. همکاری مشترک برای ارتقای سواد زیست محیط زیستی در برنامه هفتم توسعه در ادامه این مراسم، رضا انجم شعاع - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش های محیط زیستی را از مؤلفه های اساسی توسعه پایدار عنوان و پیشنهاد کرد هرساله و در آستانه شروع تحصیلی جلسه ای با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر آموزش و پرورش برای ارزیابی عملکرد یک ساله در امضای تفاهمنامه همکاری برگزار گردد. وی ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه، از بخشی نگری در تدوین این برنامه انتقاد نمود و اظهار داشت: بهتر است جلسات مشترکی بین معاونت طرح و برنامه وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقای سواد زیست محیطی و آموزش مبانی محیط زیست در چارچوب برنامه هفتم توسعه برگزار گردد. قابل ذکر است در انتها این مراسم، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر آموزش و پرورش تفاهمنامه همکاری در میان این دو دستگاه را امضا کردند. همینطور در ادامه، کارت همیار افتخاری محیطبان از جانب سلاجقه به وزیر آموزش و پرورش اهدا شد.

1401/07/01
14:29:47
5.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه