آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟

آیا بارندگی ها کم آبی را جبران کرد؟ به گزارش پرشین رز، بر مبنای بررسی داده های سازمان هواشناسی کشور، طی هفت روز گذشته در کشور حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی به ثبت رسید که در مقایسه با بلندمدت ۴۸.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، بر مبنای داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۲۵ دی در کشور حدود ۱۴.۱ میلیمتر بارندگی به ثبت رسید. میزان بارندگی ها در بلندمدت ۹.۸ میلیمتر بود که در مقایسه با دراز مدت حدود ۴۸.۲ درصد افزایش میانگین بارندگی در کشور ثبت شده است.

از ابتدای ماه جاری میزان این بارندگی ها ۳۳.۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۲۵.۴ میلیمتر بود. میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۳۱.۵ درصد افزایش داشته است این درحالیست که از آغاز سال آبی جاری ( از آغاز مهرماه تاکنون) ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های دراز مدت ۸۴.۱ میلیمتر بود ازاین رو میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با دراز مدت حدود ۲۳.۱ میلیمتر کاهش داشته است.


بوشهر رکورددار بیشترین بارندگی در سال آبی جاری
طی سال آبی جاری استان بوشهر با ۲۳۴.۸ میلیمتر بارش دارای رکورد بیشترین بارندگی بوده این در حالیست که بارندگی های این استان در بازه زمانی بلندمدت ۱۴۳.۳ میلیمتر ثبت شده ازاین رو در مقایسه با دراز مدت ۹۱.۵ میلیمتر معادل با ۶۳.۹ درصد افزایش بارش داشته است. سال قبل در این استان حدود ۱۵۰.۲ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود که بارش های سال جاری در این بازه زمانی نسبت به سال قبل حدود ۸۴.۶ میلیمتر معادل با ۵۶.۳ درصد افزایش را نشان داده است. در واقع بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۲۴۱.۴ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۹۷.۳ درصد از این میزان را تأمین کرده است.

از دیگر استان هایی که در سال آبی جاری میزان بارش های آن افزایشی بوده استان فارس با ۱۴۱.۴ میلیمتر بارندگی است که بارندگی های آن در بلندمدت حدود ۱۳۰.۲ میلیمتر است. در نتیجه میزان بارندگی های آن درمقایسه با بلندمدت ۱۱.۳ میلیمتر معادل با ۸.۶ درصد افزایش پیدا کرده است. سال قبل در این بازه زمانی، بارش های این استان حدود ۱۵۲.۲ میلیمتر بود ازاین رو بارش های سال آبی جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۰.۸ میلیمتر معادل با ۷.۱ درصد کاهش داشته است. در واقع بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۳۱۶.۴ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۴.۷ درصد این میزان را تأمین کرده است.

طی سال آبی جاری، استان یزد هم ۳۹.۵ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی دراز مدت این استان ۳۲.۹ میلیمتراست ازاین رو سال جاری یزد ۶.۶ میلیمتر معادل با ۲۰.۱ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۳۶.۸ میلیمتر بود ازاین رو بارش های سالجاری نسبت به سال قبل حدود ۲.۷ میلیمتر معادل با ۷.۲ درصد افزایش داشته است.. در واقع بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۸۸.۶ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۴.۵ درصد این میزان را تأمین کرده است.

طی سال آبی جاری استان کهگیلویه و بویراحمد هم ۳۲۷ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی دراز مدت این استان ۳۲۶.۱ میلیمتراست ازاین رو سال جاری کهگیلویه و بویراحمد ۰.۹ میلیمتر معادل با ۰.۳ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۳۷۷.۸ میلیمتر بود ازاین رو بارش های سالجاری نسبت به سال قبل حدود ۵۰.۷ میلیمتر معادل با ۱۳.۴ درصد کاهش داشته است.. در واقع بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۷۰۴.۵ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۴۶.۴ درصد این میزان را تأمین کرده است.

با توجه به این که خشکسالی پی در پی و کم بارشی مداوم تمام کشور را درگیر کرده است، برخی استان ها کاهش های قابل ملاحظه ای در میزان بارندگی نسبت به دراز مدت داشتند که همچون این استان ها سمنان ۷۵.۵ درصد کمتر از بلندمدت، قم ۶۷.۲ درصد کمتر از میزان بلندمدت، قزوین ۶۲.۴ درصد کمتر از بلندمدت و استان تهران هم ۶۲.۱ درصد نسبت به بلند کاهش بارندگی داشته است.

طی سال آبی جاری کل کشور ۶۵.۲ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی دراز مدت آن ۸۴.۸ میلیمتراست ازاین رو سال جاری میانگین بارش ها نسبت به بلندمدت ۱۹.۵ میلیمتر معادل با ۲۳.۱ درصد کاهش داشته است. بارش های کشور در این بازه زمانی طی سال قبل ۸۱.۷ میلیمتر بود ازاین رو بارش های سالجاری نسبت به سال قبل حدود ۱۶.۵ میلیمتر معادل با ۲۰.۲ درصد کاهش داشته است.. در واقع بارش های کشور طی سال آبی جاری باید به ۲۳۶.۹ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۲۷.۵ درصد این میزان را تأمین کرده است.

استان های بوشهر با ۴۷.۶ میلیمتر، کهگیلویه و بویراحمد با ۴۱.۷ میلیمتر، خوزستان با ۳۴.۷ میلیمتر، کرمانشاه با ۲۲.۸ میلیمتر، کردستان با ۱۸.۷ میلیمتر، چهارمحال و بختیاری با ۱۶.۲ میلیمتر، فارس با ۱۳.۲ میلیمترُ گیلان با ۱۲.۶ میلیمتر، همدان با ۱۱.۶ میلیمتر، لرستان با ۱۱.۳ میلیمتر و البرز با ۱۰میلیمتر بیشترین میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت گذشته را دریافت نمودند.
نمودار بیشینه بارش مشاهداتی دیده بانی ایستگاه های سینوپتیک

1401/10/28
14:38:05
5.0 / 5
221
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , كم آبی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه