رئیس سازمان حفاظت محیط زیست؛

جایزه ملی محیط زیست رکن مهم فرهنگ سازی

جایزه ملی محیط زیست رکن مهم فرهنگ سازی به گزارش پرشین رز، رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: جایزه ملی محیط زیست رکن مهم فرهنگسازی و گامی در امتداد اجرای اصل ۵۰ قانون اساسی است.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، علی سلاجقه در ارتباط با اقدامات انجام شده برای بسط و گسترش جایزه ملی بیان نمود: بی گمان یکی از موثرترین راه ها برای تشویق مردم و صنایع و دستگاههای دولتی برای تلاش در حوزه محیط زیست و مردمی سازی محیط زیست، معرفی هرچه بیشتر و بهتر این جایزه است. وی ادامه داد: اگر صنعت، مردم و سمن ها بدانند که به واسطه کاری که از روی علاقه و عرق به وطن برای محیط زیست انجام می دهند، از آنان تقدیر می شود، اساسا این امر سبب ایجاد انگیزه بیشتر برای توجه به محافظت از محیط زیست می شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: زیرساخت اصلی حفظ، ارتقاء و احیاء محیط زیست فرهنگ سازی است که این جایزه یکی از ارکان های اساسی این مهم بشمار می رود. وی افزود: ما معتقدیم از آنجاییکه در اصل پنجاهم قانون اساسی به صراحت تاکید گردیده است که محافظت از محیط زیست وظیفه عمومی است با برگزاری رویدادهایی مانند جایزه ملی که بخش ناچیزی از اجرای جهاد تبیین است، به اشاعه فرهنگ حفاظت توسط عموم مردم کمک شده و در نتیجه اموری مانند آن گامهای موثری برای تحقق این اصل مصرح قانون اساسی برداشته می شود. سلاجقه در رابطه با دلیل احیای جایزه ملی محیط زیست اظهار داشت: جایزه ملی محیط زیست مطابق با آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست وظیفه قانونی سازمان است. وی ادامه داد: بر مبنای آن، سازمان مکلف به اعطای جایزه به اشخاص و موسساتی شده است که به نحوی از انحاء به حفاظت و بهسازی محیط زیست خدماتی عرضه کرده اند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مقررات اعطای این جایزه هم در سال ۱۳۷۷ در شورای عالی حفاظت محیط زیست مورد تصویب قرار گرفته است. ازاین رو تصمیم به احیای جایزه ملی محیط زیست در وهله اول تصمیم به انجام وظایف قانونی سازمان است که متاسفانه در ۴ سال قبل مورد غفلت قرار گرفته بود. وی بیان نمود: علاوه براین در دولت سیزدهم اعتقاد ما بر مردمی سازی محیط زیست به معنای مشارکت عمومی در محافظت از محیط زیست و بهره گیری از این پتانسیل عظیم مشارکت مردمی است. سلاجقه اضافه کرد: در این خصوص یکی از وظایف ما قدرشناسی از زحمات و تلاشهای محققین، مدیران و فعالان محیط زیست به منظور تشویق و ترغیب اشخاص حقیقی، حقوقی و نهادهای مدنی به منظور توسعه فعالیتهای دوستدار محیط زیست است.
سلاجقه در رابطه با تأثیر این رویداد بر معرفی فرهنگ محیط زیست به جامعه، بیان نمود: اعطای جایزه ملی محیط زیست از دو جنبه در معرفی فرهنگ محیط زیست می تواند تاثیرات مثبت و عمیقی برجای نهد. وی افزود: نخست آنکه وقتی فردی در جایگاه حقیقی یا حقوقی فعالیتی از باب علاقه، دغدغه مندی و داوطلبانه برای محافظت از محیط زیست انجام می دهد، می داند که جایی هست که این فعالیت در آن دیده می شود و مورد تشویق قرار می گیرد. این امر سبب گسترش فعالیتهای داوطلبانه و ترویج فرهنگ محافظت از محیط زیست می شود. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: دومین موردی که می توانیم در تاثیرگذاری جایزه ملی محیط زیست بر فرهنگ محیط زیست به آن اشاره نماییم، معرفی فعالیت ها و اقدامات برجسته و ارزشمند ای است که در جهت محورهای هفت گانه جایزه ملی انجام گرفته است. این فعالیت ها خود می تواند الگویی برای سایر علاقمندان باشد و معرفی آنها سبب اشاعه و تکثیرشان خواهد شد.


منبع:

1401/11/11
08:40:24
5.0 / 5
226
تگهای خبر: برگ , حفاظت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه