توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود

سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنار آبزی در كشور

سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنار آبزی در كشور پرشین رز: تهران- ایرنا- مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از برنامه سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنارآبزی اطلاع داد و اظهار داشت: سرشماری زمستانی این پرندگان در برنامه هماهنگ در استان های كشور با بسیاری كشورها برای تحقق اهداف ملی و بین المللی، انجام می گردد.


به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام)، مجید خرازیان مقدم اضافه كرد: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری بلندمدت پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر، بعنوان پایه و اساس بررسی اندازه و روند تغییرات جمعیتی در برنامه های حفاظتی و مدیریتی جمعیت های پرندگان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی خاطرنشان كرد: به همین منظور امسال هم از تمام استان های كشور درخواست شده است مطابق با روال سال های گذشته نسبت به برنامه ریزی و اجرای برنامه ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنارآبزی در مناطق مهم تجمع پرندگان آن استان، در دوره زمانی دهم دی تا هشتم بهمن سال جاری اقدام گردد.
مقدم تصریح كرد: برای جلوگیری از دوباره شماری پرندگان و بروز خطا، از سوی دفتر بین المللی تالاب ها، روزهای 24-23 دی برای اجرای برنامه سرشماری زمستانی در تمامی كشورها تعیین شده است.
وی اضافه كرد: در همین راستا هر ساله معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بنا به شرح وظایف ذاتی خود، نسبت به جمع آوری نتایج سرشماری از كل كشور اقدام و نتایج حاصل را برای اتخاذ تصمیمات مدیریتی تجزیه و تحلیل می كند.
مقدم تصریح كرد: بر مبنای گزارش ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و كنار آبزی سال 95، كل جمعیت پرندگان آبزی و كنارآبزی مهاجر آمار برداری شده برابر با 1583781 پرنده از 161 گونه مختلف است كه از این تعداد حدود 45268 پرنده در لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت/ IUCN قرار دارند.
وی خاطرنشان كرد: بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی فهرست سرخ IUCN متعلق به گونه اردك سرحنایی با تعداد 31385 و كمترین جمعیت مربوط به گونه درنای سیبری است كه تنها یك پرنده از این گونه مشاهده شده است.
مقدم اضافه كرد: بالاترین تعداد پرنده شمارش شده در سال قبل متعلق به استان مازندران با جمعیت 503339 قطعه پرنده است كه نزدیك به یك سوم كل پرندگان آبزی و كنار آبزی آماربرداری شده در كشور را در بر می گیرد.
همچنین بزرگترین جمعیت پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر كه در زمستان 95 در كل كشور سرشماری شد، مربوط به دو گونه چنگر معمولی و فلامینگوی بزرگ است.
وی خاطرنشان كرد: برپایه این گزارش، استان خوزستان پذیرای بالاترین تنوع پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر حدود 46 درصد است.
در بررسی های مربوط به نرخ رشد جمعیت پرندگان، معلوم شد جمعیت گروه پلیكان ها با 84. 1 درصد بیشترین نرخ رشد و گروه كشیم ها با نرخ رشد منفی 35. 3- كمترین نرخ رشد را نشان داده است.
علمی**9157
تنظیم: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me


1396/10/19
23:16:10
5.0 / 5
5351
تگهای خبر: آب , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه