آغاز پویش مردمی مهربانی با حیات وحش

آغاز پویش مردمی مهربانی با حیات وحش به گزارش پرشین رز، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی، دومین پویش مردمی محیط زیست استان تهران با عنوان پویش مهربانی با حیات وحش امروز در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند شروع به کار کرد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، علیرضا مزینانی با بیان این خبر اظهار نمود: پویش مردمی مهربانی با حیات وحش با هدف مشارکت و همکاری مردم در امر محافظت از حیات وحش و زیستگاه های جانوری و گیاهی استان برنامه ریزی شده است.
وی ضمن اشاره به این که زیستگاه های جانوری به واسطه وجود و زیست حیات وحش دارای ارزش اقتصادی و اکولوژیکی بسیار زیادی است، اضافه کرد: این پویش ها به منظور فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت مردم و گروههای هدف با تکیه بر ضرورت توجه بیشتر بر محافظت از منابع زیستی و طبیعت و زیستگاه های جانوری در استان تهران اجرا می شود.
وی با اشاره به اینکه از آغاز سال تابحال بیشتر از ۸ گونه جانوری در چارچوب حدود ۴۵ جانور بعد از بازپروری و امداد در زیستگاه های استان تهران رهاسازی شده است، افزود: باید توجه داشته باشیم که محیط زیست و طبیعت متعلق به همه است و همه در برابر آن مسئولیت داریم و باید بگونه ای رفتار نماییم تا این امانت به خوبی حفظ و به بهترین شکل به آیندگان منتقل شود و در این رابطه بتوانیم اهداف توسعه پایدار و اصل ۵۰ قانون اساسی را تحقق بخشیم.
مزینانی همینطور ضمن تقدیر از حضور شهروندان، علاقه مندان به طبیعت و دوستداران محیط زیست در پشتیبانی از این پویش ها، بیان نمود: با عنایت به این که این پویش محیط زیستی در زمینه های مختلف محیط زیستی پیشبینی شده است و ادامه خواهد داشت، انتظار می رود که مردم و مسؤلان همواره در این برنامه ها حضوری پررنگ داشته باشند.
علی امرالهی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان تهران هم در حاشیه اجرای پویس مهربانی با حیات وحش اظهار داشت: راه اندازی آبشخور و ضد عفونی آبشخورهای قدیمی و کاشت گونه های خاص و بومی در مناطق تحت مدیریت در سطح استان برای ارتقا سطح محافظت از حیات وحش و بالا بردن سطح پوشش گیاهی از اهداف این پویش است.
وی با اشاره به اینکه امروز تعدادی پرنده شکاری هم در طبیعت رهاسازی شد و اقداماتی از قبیل بهره برداری از آبشخورهای جدید و ضد عفونی آبشخورها هم انجام شد، اضافه کرد: با عنایت به این که در فصل زاد و ولد حیات وحش قرار داریم از شهروندان تقاضا داریم در اقداماتی که سبب حفظ زیستگاه و حیات وحش می شود با محیط زیست در چارچوب پویش مهربانی با حیات وحش همکاری داشته باشند.
فرهاد زندی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران هم در حاشیه این برنامه ضمن اشاره به این که در مجموعه مناطق تحت مدیریت استان نزدیک به ۱۰۰ آبشخور طبیعی و مصنوعی داریم، خاطرنشان کرد: در برنامه های عمرانی و طرح های مقابله با خشکسالی در سال ۱۴۰۲، ساخت آبشخور در مناطق کم آب استان را در دستور کار داریم.
محمد کرمی رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی حفاظت محیط زیست استان تهران هم با اشاره به اینکه گسترش شهرها سبب ورود انسانها به طبیعت و گاها تخریب زیستگاه ها می شود، اظهار داشت: به جهت اینکه طبیعت حفظ شود، ورود به طبیعت باید کارشناسانه تر و مسئولانه تر باشد.
وی خاطرنشان کرد: به جهت اینکه بتوانیم حیات وحش را حفظ نماییم باید بحث غذا، آب و امنیت حیات وحش تامین گردد تا جمعیت حیات وحش از رشد مطلوبی برخوردار باشد.
نقی میرزاکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند هم در این برنامه به معرفی منطقه شکار ممنوع کوه سفید پرداخت و اضافه کرد: وسعت این منطقه در حدود ۱۱ هزار هکتار است و ضمن این که این منطقه گونه های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده، گونه شاخص این منطقه قوچ و میش بوده که از جمعیت خوبی هم برخوردار می باشد.
وی ضمن اشاره به این که گاها مشاهده شده شهروندان نا آگاهانه نوزاد حیات وحش را از طبیعت جدا می کنند، خاطرنشان کرد: این اقدام درستی نبوده و به شهروندان سفارش می نماییم در چنین مواقعی از دست زدن و نزدیک شدن به حیات وحش اجتناب کنند.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، قابل ذکر است اولین پویش مردمی محیط زیست استان تهران با عنوان پویش مردمی بی زباله از ۷ اردیبهشت ماه با پاکسازی حاشیه مسیر رودخانه جاجرود از سد لتیان تا سد ماملو شروع شد و این پویش ها بر مبنای برنامه زمان بندی شده تا پایان شهریور ماه سال جاری در دیگر مناطق مختلف استان تهران ادامه می یابد.
منبع:

1402/03/06
14:41:42
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آب , امنیت , پاك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه