معاون رییس جمهور:

ریزگردهای سرخس نیازمند بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی است

ریزگردهای سرخس نیازمند بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی است به گزارش پرشین رز، معاون رئیس جمهور اظهار داشت: برای ریزگردها که معضل اصلی سرخس است احتیاج به بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی داریم.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، علی سلاجقه ظهر سه شنبه در هجدهمین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی پدیده گرد و غبار کشور در شهرستان سرخس ضمن اشاره به سفر سال قبل رئیس جمهور اظهار نمود: چندین جلسه ستاد ملی به سرخس اختصاص داده شده و در میدان عمل باید اقدامی شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: این دولت مردمی است و ما در کنار مردم هستیم و درد و رنج برای مردم قابل تحمل نیست و مسئله محیط زیست مبحث کشوری است و ما باید مرارت های مردم را کاهش دهیم.
ایستگاه های پایش هواشناسی باید تقویت شود
وی با اشاره به اینکه طرح ریزگردهای سرخس ظرف یک سال بیرون آمده است و برنامه اقدام در حوزه خارجی برای ترکمنستان را داریم، اظهار داشت: از لحاظ ایستگاه های پایش هواشناسی این منطقه باید تقویت شود.
سلاجقه بیان نمود: طرح در ۲۱۰ هزار هکتار مطالعه شده است و ۱۷۰ هزار هکتار در چهار منطقه منشأ ریزگردها هستند.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: طرح یکپارچه و جامع است و سقف ۵ سال بودن آن نشان از یک کار اضطراری است و باز هم به برنامه و زمانبندی استاندار خراسان رضوی اعتقاد داریم.
وی بیان نمود: اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان، اعتبار اولیه است تا دستگاه ها تکالیف خویش را شروع کنند و در دور دوم سفر ریاست محترم جمهور احتیاج به مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان برای این طرح داریم.
تمام کشور برای سرخس بسیج شده است
سلاجقه با اشاره به اینکه امروز عملیات اجرایی توسط منابع طبیعی آغاز می شود، اظهار داشت: تمام کشور برای سرخس بسیج شده است و اگر نیاز است قرارگاه عملیاتی در منطقه شکل بگیرد و از اعتبارات ستاد بحران بودجه تخصیص پیدا کند چونکه اعتبارات پایین است و باید دستگاه ها هم همکاری کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به مبحث مالچ پاشی اظهار داشت: مالچ نفتی دیگر دنبالش نیستیم و سازمان محیط زیست مالچ دوستدار محیط زیست را از دو شرکت دانش بنیان در برنامه دارد و این مورد برای سرخس در دستور کار قرار بگیرد.
وی بر استفاده از ظرفیتهای منطقه در حوزه عملیاتی تصریح کرد و اظهار داشت: طرح اگر احتیاج به بازنگری دارد ظرف یک هفته با دستگاه ها حل شود.
سلاجقه اظهار داشت: دستگاه ها باید برنامه اقدام را با زمانبندی انجام دهند و آن چه در ستاد مصوب می شود دستگاه ها مکلف به اجرا هستند.
معاون رئیس جمهور با تکیه بر استفاده از نیروهای منطقه برای کارهای عملیاتی، بیان نمود: دشت چاله زرد نشان داده است که این دشت، یک دشت حاصلخیز بوده است.
وی اضافه کرد: حفاظت و قرق باید به خوبی صورت گیرد و معیشت جایگزین مردم در این عرصه دیده شود.
سلاجقه بیان نمود: اگر گزارش دقیق تا هفته آینده آماده شود، گزارش آنرا به رئیس جمهور عرضه می کنم.
رئیس ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی پدیده گرد و غبار کشور بیان نمود: ما می خواهیم منطقه سرخس یک منطقه الگویی برای کشور معرفی شود و نشان دهیم که این ستاد ظرفیت مدیریت کشور را دارد.
وی اضافه کرد: در حوزه کانون ها با کشورهای همجوار اقداماتی انجام دهیم و باید برنامه زمانبندی سریع تر عرضه شود و همه دستگاه ها مکلف به اجرای طرح هستند و در این حوزه از ظرفیت وزار استفاده گردد.
سلاجقه با تکیه بر تخصیص بودجه در بازه کوتاه زمانی، اظهار داشت: برای ریزگردها که معضل اصلی سرخس است هم احتیاج به بودجه ۲ هزار میلیارد تومانی داریم و این بودجه یک جا تخصیص پیدا کند تا این معضل و مسئله مهاجرت حل شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان هم درگیر این معضل است، اظهار داشت: تغییر اقلیم جدی است و حیات را زیر سوال می برد.
وی بر فرهنگ سازی در مصرف آب تصریح کرد و اظهار داشت: یکی از تبعات ریزگردها، انواع بیماری ها است و قرارگاه منطقه ای باید با عنایت به تغییر اقلیم در حل این معضل اقدام نماید و این بودجه یک جا تخصیص پیدا کند تا این معضل و مسئله مهاجرت حل شود.

1402/11/19
13:34:48
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آب , بحران , بیماری , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه