رئیس دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز:

مسببان وضع فعلی رودخانه كارون محاكمه شوند

مسببان وضع فعلی رودخانه كارون محاكمه شوند پرشین رز: اهواز - رئیس دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: مسئولانی كه مسبب وضع فعلی رودخانه كارون هستند باید محاكمه شوند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، عبدالرضا نواح عصر امروز چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی راه های برون رفت از مرگ كارون با اشاره به انتشار اخبار نگران كننده در مورد وضعیت فعلی رودخانه كارون، عنوان كرد: در بحث جامعه شناسی می توان این رودخانه را در چهار بخش سرمایه ای، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سرمایه های نمادین بررسی كرد.
وی اضافه كرد: در بخش اقتصادی باید كارون را یك سرمایه عظیم نامید. در این زمان این رودخانه به صورت مستقیم و غیرمستقیم منبع درآمد خویش را از آن تأمین می كنند.
نواح خاطرنشان كرد: در بخش سرمایه های اجتماعی هم باید گفت این رودخانه از سال های بسیار دور كه تمدن ها در كنار آن شكل گرفتند، به شكلی تولیدكننده این چنین سرمایه های بوده است؛ تنوع اقوام در استان خوزستان نشات گرفته از این مورد است.
رئیس دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینكه در این زمان به بخش سرمایه های فرهنگی كارون كمتر توجه می شود، اظهار داشت: این رودخانه به شكلی هویت خوزستان به حساب می آید. یكی از مشكلات یك جامعه امروزی نداشتن هویت فرهنگی است كه متأسفانه خوزستان دارد كم كم به این مسئله دچار می گردد.
وی اظهار داشت: رودخانه كارون در صورتی وجود داشته باشد و یا نباشد یك سرمایه نمادین به حساب می آید. خیلی از هنرمندانی كه زادگاهشان خوزستان بوده از این رود برای خلق آثار خود الهام می گرفتند.
نواح اظهار نمود: متأسفانه رودخانه كارون در این زمان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه مسئولانی كه مسبب این اوضاع بوده اند محاكمه شوند. تعارفات متداول باید در این زمینه كنار گذاشته شود.
رئیس دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان كرد: یكی از تبعات اجتماعی وضعیت این رودخانه مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش معضل حاشیه نشینی است. در این زمان ۴۰ درصد مردم اهواز حاشیه نشین هستند.
وی اضافه كرد: موضوعات مربوط به انتقال آب كارون نباید سیاسی شود. این مورد هم زمانی رخ می دهد كه مردم استان وارد صحنه شوند و با حركت هایی اجتماعی اعتراض های خویش را مطرح كنند.


1396/10/28
18:09:09
5.0 / 5
5178
تگهای خبر: سرما , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه