دبیر كارگروه آب معاونت علمی ریاست جمهوری؛

حفظ منابع طبیعی زمینه ساز كاهش آلودگی هوا است

حفظ منابع طبیعی زمینه ساز كاهش آلودگی هوا است پرشین رز: دبیر كارگروه آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: باید به راهكارهای فناورانه در مدیریت منابع مختلف توجه داشت مثلا  با مدیریت بهینه منابع آب می توان نتایج مفیدی در كاهش آلودگی هوا داشت.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، مدیریت منابع آبی و نقش مهم درختان، فضای سبز و پارك ها در افزایش هوای پاك یكی از مواردی است كه باید همچون دیگر كشورهای دنیا به اجرایی كردن اهداف آن توجه ویژه ای داشت. چون كه در مقالات معتبر ارتباط آن با آلودگی هوا و تغییر اقلیم امری ثابت شده است و می توان با افزایش فضاهای مناسب هوایی پاك را برای تمام شهروندان تولید كرد.
علی اصغر اعلم الهدی دبیر كارگروه آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد توجه به مدیریت منابع آبی و نقش آن در كاهش آلودگی هوا اظهار داشت: درختان بعنوان ریه سبز در شهرها شناخته شده اند و تاثیر انواع درختان در كاهش میزان آلودگی هوا را می توان در مطالعات بین المللی به وفور یافت. برای مثال در شهر لندن یا در بعضی از شهرهای ایالات متحده آمریكا درختان نقش قابل توجهی در كاهش مونو اكسید كربن، گاز ازون، اكسیدهای گوگرد و ازت و ذرات معلق یا PM۱۰ داشته اند.
این استاد دانشگاه و رییس انستیتو آب و انرژی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: توجه به دمای محیط و اثر گذاری آن ها بر جزایر حرارتی شهری و میزان كربن دی اكسید و حذف كربن از آلاینده های موجود در هوا جزو مواردی است كه باید توجه ویژه ای به آن داشت. و قابل توجه است كه درختان، فضای سبز و پارك ها نقشی مهم در كاهش آلودگی هوای شهرها ایفا می كنند.
به گفته این عضور هیات علمی ششمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا، پساب خروجی از تصفیه خانه های فاضلاب شهری (به صورت غیر متمركز در بخش های مختلف شهر) را باید برای آبیاری درختان و فضای سبز اختصاص دهند و باید دانست كه برای مصارف آبیاری وجود ازت و فسفر باقی مانده در این آبها ضرر نداشته بلكه بعنوان كود برای فضای سبز و درختان به حساب می آید.
اعلم الهدی اظهار داشت: در مدیریت منابع آبی نیاز به استفاده از روش های پیشرفته نبوده و این روش ها با هدف مصرف آبیاری درختان و فضا ی سبز با هزینه به مراتب كمتری در مقایسه با سایرروش ها قابل انجام است. همینطور باید توجه داشت كه نوع آبیاری و زمان آن هم مهم است كه حجم بیشتری از آب برای مصرف گیاهان و فضای سبز استفاده گردد.
دبیر كارگروه آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه كرد: باید به راهكارهای فناورانه در مدیریت منابع مختلف شهری توجه داشت برای مثال با مدیریت بهینه در منابع آب می توان نتایج مثبت و مفیدی را در كاهش آلودگی هوای شهر، به دست آوریم.

1396/11/02
13:42:13
5.0 / 5
4694
تگهای خبر: آب , آلودگی , پارك , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه