معاون شركت توانیر مطرح كرد:

مصرف 3 برابری انرژی در ایران، لزوم افزایش بازدهی تجهیزات و صنایع

مصرف 3 برابری انرژی در ایران، لزوم افزایش بازدهی تجهیزات و صنایع پرشین رز: تهران- ایرنا- معاون توزیع شركت توانیر با اشاره به مصرف 3 برابری انرژی در ایران در مقایسه با اغلب كشورها، بر افزایش راندمان تجهیزات و صنایع مختلف برای كاهش مصرف تصریح كرد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمدرضا حقی فام روز سه شنبه در چهارمین كنفرانس بین المللی انجمن علمی انرژی ایران كه با رویكرد انرژی، ایمنی و محیط زیست در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد، به روند مصرف انرژی در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: با اینكه اقتصاد كشورهای عضو سازمان همكاری های اقتصادی و توسعه OECD در حال رشد است؛ مصرف انرژی یا رشد مصرف در این كشورها كنترل و متوقف شده ولی در بقیه كشورها همچون ایران در حال افزایش می باشد.
معاون توزیع شركت توانیر بر مبنای آمار اضافه كرد: ایران در سال 2015 جزء 17 كشور اول دنیا از لحاظ بالاترین میزان مصرف انرژی شد و متوسط مصرف آن 3 برابر جهانی است.
وی تصریح كرد: مجموع مصرف انرژی دنیا به صورت منفی در حال تغییر است ولی این امر در بعضی نقاط مانند خاورمیانه در حال رشد است.
حقی فام در ادامه با اشاره به مبحث ضریب بار (نسبت بار متوسط در یك دوره زمانی مشخص به اوج بار در همان دوره زمانی) یا load factor توضیح داد: ضریب بار در بسیاری كشورها 85 صدم درصد و كمتر از یك درصد است؛ در صورتی كه این عامل در كشور ما 7 دهم و رقم ایده آل 1 درصد است.
حقی فام در ادامه راندمان پایین تجهیزات برقی را از دیگر مشكلات برشمرد و اضافه كرد: حامل های انرژی را با یارانه به برق تبدیل و وارد صنعت و خدمات می نماییم، اما راندمان بالا نیست، چالش دوم هم ضریب بار بالاست كه یعنی صنعت برق باید سرمایه زیادی را برای تامین برق در زمان اوج مصرف حفظ كند؛ یعنی اگر اوج مصرف را می توانستیم كنترل نماییم نیاز برای صرف هزینه و سرمایه زیاد كاسته می شد.
معاون توزیع شركت توانیر همینطور با تاكید بر اهمیت توجه به فناوری و راندمان بالا در صنایع مختلف اظهار داشت: كاهش هزینه ها و افزایش بهتر تولید فقط در دست صنعت برق نیست بلكه تركیب صنایع، تجهیزات آنها، رفتار مردم و نوع تعرفه ها و عوامل دیگر در این امر دخیل هستند.
وی از تلفات حدود 3 درصدی در شبكه انتقال اطلاع داد و اظهار داشت: كاهش تلفات در این شبكه برای مسئولان مطرح است و استفاده از تجهیزات روزآمد و راندمان بهتر در آن تاثیر دارد و برای آن به تولیدات داخل تكیه كرده ایم.
وی با اشاره به قانون اصلاح الگوی مصرف توضیح داد: در این زمینه قانون بسیار مترقی داریم كه حتی 10 درصد آن اجرا نشده است، ازاین رو با خلا قانونی روبرو نیستیم بلكه سازمان های مختلف باید وظایف خویش را برای اجرای این قانون انجام دهند.
حقی فام از مدیریت و اصلاح اوج مصرف توسط شركت توانیر اطلاع داد و اظهار داشت: مصرف برق در اوج مصرف روی 55 هزار مگاوات كنترل شده كه 4 هزار مگاوات از این میزان در بخش توزیع و حدود 800 مگاوات در بخش های دیگر بوده است و اگر موفق نمی شدیم اوج مصرف امروزه 60 هزار مگاوات بود.
همچنین به قول دبیر علمی كنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی، این كنفرانس با هدف رفع موانع اجرایی توسعه انرژی های تجدیدپذیر و تمركز بر انرژی، ایمنی و محیط زیست برگزار می گردد
بهنام محمدی ایواتلو در این كنفرانس اظهار داشت: 286 مقاله از میان مقاله های رسیده به دبیرخانه پذیرفته شده است كه در دو بخش پوستر و عرضه شفاهی عرضه می شوند.
وی اضافه كرد: دو جایزه یكی انتخاب پژوهشگران برتر در حوزه انرژی و دیگری انتخاب برترین رساله های حوزه انرژی در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد اعطا می گردد.
كنفرانس بین المللی فناوری و مدیریت انرژی با هدف تقویت و توسعه دانش در حوزه انرژی و آگاهی متخصصان داخلی و بین المللی با حضور اساتید دانشگاه و مسئولان وزارت نیرو و ستاد انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مدت دو روز برگزار می گردد و در نشست های تخصصی و سخنرانی های عمومی، به مهم ترین موضوعات پیرامون چالش های انرژی در ایران و جهان و انرژی های تجدیدپذیر می پردازد.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری* انتشار: محتشمی پور


1396/11/10
16:37:37
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: برگ , سرما , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه