معاون وزیر جهادكشاورزی:

پیش نویس سند ملی علم و فناوری در حوزه كشاورزی تدوین شد

پیش نویس سند ملی علم و فناوری در حوزه كشاورزی تدوین شد پرشین رز: تهران - رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادكشاورزی از تدوین پیش نویس سند علم و فناوری كشاورزی آب و منابع طبیعی با هدف بهره گیری از علم و فناوری برای غلبه بر مشكلات بخش كشاورزی اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اسكندر زند در نشست هم اندیشی تدوین برنامه علم و فناوری در حوزه كشاورزی، آب و منابع طبیعی كه در سازمان تحقیقات كشاورزی برگزار شد، اضافه كرد: توسعه كشاورزی با عوامل محدود كننده خاك، آب، هوا و ذخایر ژنتیكی روبه رو است كه استفاده روز افزون از این منابع، توسعه كشاورزی را برای تامین غذای بیشتر دچار چالش می كند.
وی افزود: در تدوین آیین نامه برنامه علم و فناوری كشاورزی باید اثرسنجی تحقیقات در زمینه های معرفی ارقام و بذرهای جدید، سموم، واكسن های دام و طیور و تاثیرات آن مشخص باشد.
وی تصریح كرد: این در حالیست كه در كنار این منابع محدود، بهره گیری از چهار عامل سرمایه، بازار، نیروی ماهر و تكنولوژی باعث ارتقای ظرفیت بخش كشاورزی می گردد و می توان با بكارگیری مطلوب از این ابزارها، كمبودهای بخش كشاورزی را برطرف كرد.
معاون وزیرجهاد كشاورزی با اشاره به محتوای سند توسعه پایدار بین المللی گروه مشاورین تحقیقات بین المللی (CGIAR) تصریح كرد: 10 مورد از 17 مورد عنوان هدف این سند مربوط به كشاورزی، آب و محیط زیست است.
وی اظهار داشت: مهمترین چشم انداز توسعه كشاورزی دانش بنیان افزایش درآمد كشاورزان، برقراری پایدار امنیت غذایی، ارتقای منابع طبیعی و خدمات اكوسیستم است.
زند با تاكید بر این كه برنامه علم و فناوری بخش كشاورزی باید اقتصادی و درآمدزا باشد، خاطرنشان كرد: طرح های علمی پژوهشگران و متخصصان باید مشخص باشد كه علاوه بر افزایش تولید، ارتقای كیفیت و اشتغالزایی چه میزان اقتصادی می باشد و درآمد بوجود می آورد.
وی افزود: برآوردها نشان داده است اكنون به ازای هر یك ریال تولید علم 10 تا 25 ریال درآمد تولید می گردد كه این رقم باید افزایش یابد.
وی به لزوم تولید زنجیره تولید علم در بخش كشاورزی، نقش ترویج كشاورزی دانش بنیان در ارتقای جایگاه علمی ایران تصریح كرد و اضافه كرد: ایران از نظر تولید علم در دنیا در جایگاه شانزدهم و از نظر نوآوری در جایگاه 75 قرار دارد كه این جایگاه از نظر تولید علم به صورت كلی در مقایسه با كشور تركیه بالاتر است اما در قسمتی از زیربخش های تولید علم در بخش كشاورزی نیازمند ارتقای جایگاه علمی خود هستیم.
به گفته وی، این درحالیست كه در بعضی علوم در منطقه رتبه اول و دوم را كسب كرده ایم.
وی اظهارداشت: آنچه مشخص است ما از دانش موجود آن طور كه باید استفاده نكرده ایم ازاین رو انتظار می رود بخش های اجرایی و مدیران با اتخاذ تصمیماتی متكی بر دانش باید فاصله بین دانش و نوآوری را كاهش دهند.
وی با اشاره به اینكه همه مشكلات جامعه تحقیقات نیست، اظهار داشت: در یك جامعه دانش بنیان كه پژوهش ركن اساسی آن است، باید نظام دانش و اطلاعات برقرار شود.
رئیس سازمان تحقیقات كشاورزی استقرار نظام نوآوری، نظام تحقیقات كشاورزی و نظام دانش و اطلاعات را از الزامات ترویج كشاورزی دانش بینان برشمرد و اظهار داشت: لزوم دارد برای جلوگیری از انباشت دانش و ارتباط موثر بین بخش تحقیقات و بخش اجرا، زنجیره ایی از تولید علم تشكیل گردد.
وی با اشاره به اینكه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی برای خروجی محور شدن تحقیقات هفت گام مهم برداشته است، اضافه كرد: این عناوین با عنایت به اهداف پژوهش (افزایش درآمد، امنیت غذایی و پایداری اكوسیستم)، توجه به اولویت ها و انگیزه های پژوهشی، استخراج خروجی های نهایی (یافته های قابل ترویج، یافته های قابل تجاری و مقاله معتبر مرز علم) انتقال یافته ها، تغییر و تدوین آیین نامه مستقل ترفیع و ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی است.
وی با اشاره به لزوم تحول در نگرش دانشگاه ها و مراكز پژوهشی اظهار داشت: دانشگاه های كارآفرین و متخصصین آن باید برای دهك های مختلف جامعه تربیت شوند تا اقدامات پژوهشی ما بتواند به صورت مستقیم مشكلی از جامعه را حل كند.

**اجرای طرح های علمی بخش كشاورزی پیشرفت مطلوبی ندارد
«بهزاد قره یاضی» دبیر كمیسیون كشاورزی آب و منابع طبیعی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) هم در این مراسم با انتقاد از روند اجرای طرحهای كلان علمی در بخش كشاورزی كه طبق انتظار پیش نرفته است، اظهار داشت: متاسفانه علت تصویب بعضی از طرحهای كلان، روابط افراد بوده در حالیكه نباید تصویب می شدند.
وی ضمن قدردانی از دست اندكاران و صاحب نظران بخش كشاورزی كه در تدوین سند علم و فناوری كشاورزی، آب و منابع طبیعی همكاری داشته اند، اضافه كرد: گردآوری محتوی تخصصی آن را ماحصل تلاش تیمی از دانشمندان و خبرگان بخش كشاورزی در مشاركت با دستگاه های اجرایی و وزراتخانه های مرتبط عنوان نمود.
به گفته وی، تدوین برنامه علم و فناوری بخش كشاورزی باید سیاست ها و اولویت ها با رویكرد بهره مندی از فناوری های نوین و توسعه روابط بین الملل و عرضه راهكارهای اجرایی نهایی شود.
این مقام مسئول در كمیسیون كشاورزی شورای عالی تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: انتظار می رود طرح های پژوهشی ما از شروع تا دستاورد آن، مشخص شود.
وی با بیان این كه برنامه علم و فناوری كشاورزی در محورهای آب، آبخیزداری، منابع طبیعی، محیط زیست و امنیت غذایی تدوین شود افزود: این برنامه ریزی ها همچون بحران آب باید مبتنی بر فضای آزاداندیشی صورت گیرد.

** ضرورت كاهش تصدی گری دولت در حل مشكلات كشاورزی و محیط زیست
«كاوه مدنی» معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست هم با اخطار درباره میزان ذخایر آبی كشور اظهار داشت: كمبود منابع آبی به مفهوم تعطیلی كشاورزی نیست.
وی برضرورت كاهش تصدی گری دولتی برای حل مشكلات بخش كشاورزی آب و محیط زیست تصریح كرد و اضافه كرد: در سازمان هایی همچون محیط زیست بعنوان یك نهاد بالادستی نیازمند گسترش آموزش به صاحبان ایده و مشاغل خرد هستیم تا با تسهیل حضور آنان در حل معضلات موجود، تعامل بین دولت و بخش خصوصی تقویت شود.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، نشست هم اندیشی تدوین برنامه علم و فناوری كشاورزی آب و منابع طبیعی با حضور اسكندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی، بهزاد قره یاضی دبیر كمیسیون كشاورزی آب و منابع طبیعی شورای عالی عتف و رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه كشور، مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از صاحب نظران و خبرگان بخش كشاورزی روز چهارشنبه در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی برگزار گردید.
همچنین پیش نویس «سند ملی تحول علم فناوری در كشاورزی آب و منابع طبیعی» و روند اقدام های صورت گرفته برای تدوین آن در این نشست ارائه شد.
در ادامه این نشست یك روزه چهار پنل تخصصی تحت عناوین مدیریت آب و آبخیزداری، منابع طبیعی و محیط زیست، امنیت غذایی، اقتصاد ترویج و مدیریت برگزار گردید.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9186*2025


1396/12/10
17:12:25
5.0 / 5
4516
تگهای خبر: آب , امنیت , برگ , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه