كمبود آب را جدی بگیریم

كمبود آب را جدی بگیریم پرشین رز: تهران- امروز دوم فروردین برابر با 22 مارس، روز جهانی آب است؛ مایع حیاتی كه اكنون كمبود آن خیلی از كشورها همچون ایران را تهدید می كند و براین اساس مسئولان در پیام های مختلف به مناسبت این روز، ضرورت تغییر در شیوه زندگی با مصرف بهینه و صرفه جویی اصولی را گوشزد می كنند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، درباره وضعیت آب در مناطق مختلف كشور و میزان بارش ها اخبار مختلفی انتشار یافته اما واقعیت آنكه وقتی متوسط بارندگی جهان 750 و متوسط بارندگی ایران از 250 به 200 میلیمتر كاهش یافته است؛ شنیدن كمبود آب در دشت های كشاورزی، آبرسانی با تانكر به مردم، خشك شدن برخی دشتها و رودخانه ها تا پایین تر رفتن سطح آب های زیرزمینی ایران، خبر معمولی برای جامعه ایرانی به حساب می آید.
با این حال، آنچه كه همیشه مورد تاكید قرار دارد، مصرف بهینه آب شرب و كشاورزی است؛ موضوعی كه در پیام مسئولان و مقام های كشوری همچون رضا اردكانیان وزیر نیرو و عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست به مناسبت روز جهانی آب هم به آن اشاره و تاكید گردیده است.
شعار امسال روز جهانی آب، «طبیعت برای آب- Nature for Water» انتخاب شده است، به این مفهوم كه چگونه می توان از طبیعت برای غلبه بر چالش های آبی قرن 21 بهره برد.
اردكانیان در پیام روز پنجشنبه خود، هدف از این نامگذاری را حساس كردن همه انسانها به مساله آب و احساس مسئولیت در قبال آن ذكر كرد و نوشت: در قبال كمّیت آب مسئولیم زیرا اگر مسئولانه عمل نكنیم، خلاقیت و توانمندی های خویش را برای مدیریت مصرف و تقاضای آب به كار نگیریم و نوآورانه ترین ابزارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را برای مدیریت منابع آب به كار نگیریم، به سرعت با كمبود آزاردهنده آب مواجه خواهیم شد.
اردكانیان از كیفیت آب بعنوان موضوعی كه تابحال كمتر به آن توجه شده است نام برد و اضافه كرد: تا به امروز منابع آب را با خیلی از آلاینده های صنعتی، كشاورزی و پساب های خانگی آلوده ایم. ادامه این وضعیت امكان پذیر نیست.
وی معنقد است: روز جهانی آب به ما یادآوری می كند هر یك از ما در سرزمین خشك و نیمه خشك ایران، بیشتر از مردمان سرزمین هایی كه آب های فراوان دارند، وظیفه داریم به حفظ و صیانت آب حساس باشیم.
او ادامه می دهد: وضعیت منابع و مصارف آب كشور را به درستی بشناسیم، مسئولیت های خود در قبال این شرائط را عالمانه تعریف نماییم و متعهدانه در جهت ساختن میهنی آباد، پایدار و سرزنده، با همه وجود عمل نماییم و به مسئولیت های مان پایبند باشیم.
وزیر نیرو با عنایت به وضعیت اقلیمی خشك و نیمه خشك ایران، تصریح كرد شایسته است هر روز سال را، روز جهانی آب بدانیم و باور داشته باشیم كه اگر مسئولیت پذیر و متعهد به میهن باشیم، از همه دشواری ها به سلامت عبور خواهیم كرد و ایرانی خواهیم ساخت در خور شأن ایرانی ها.

** كلانتری: تمدن، اقتصاد و محیط زیست ما وابسته به آب است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم در پیام خود به مناسبت روز جهانی آب به «اهمیت صرفه جویی در مصرف آب» تصریح كرد و اظهار داشت: برای تامین حقابه تالاب ها و محیط زیست با بحران روبرویم.
عیسی كلانتری با بیان اینكه وفور و كمبود آب در گوشه و كنار جهان تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار گرفته است، اضافه كرد: متاسفانه به علت موقعیت جغرافیایی تحت تاثیر خشكسالی های تغییر اقلیم هستیم و سال آبی جاری یكی از بدترین سال های 50 سال قبل در كشور است.
وی ادامه داد: این امر مسائل اجتماعی در كشور به وجود آورده اما امیدواریم با مدیریت در بخش آب كشور، با هماهنگی ها و با عنایت به تشكیل كارگروه دولت برای سازگاری با كم آبی بتوانیم مشكلات آب كشور را تا حد ممكن تسهیل كرده و با كمبود آب عادت نماییم و زندگی نماییم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: كشور ذاتا كم آبی دار هستیم؛ متوسط بارش ما به 200 میلی متر رسیده در حالیكه متوسط بارش جهانی بالای 750 و 800 میلی متر است؛ ولی هنوز عادت نكرده ایم چطور با كم آبی زندگی نماییم، چطور در همه بخش ها از بخش شرب و بهداشت تا صنعت و بخش كشاورزی صرفه جویی نماییم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: ریزگردها مردم شهرهای مختلف كشور بخصوص شهرهای جنوب و مساله ریزگردهای خارجی به علت كمبود آب در 6 ماهه نخست سال مردم غرب كشور را به شدت اذیت می كنند.

** لزوم سازگاری با كمبود آب و تغییر رفتارهای گذشته
وی اضافه كرد: باید خویش را با كمبود آب سازگار كرده و رفتارهای زندگی گذشته را تغییر دهیم؛ دوران پرآبی كشور را پشت سر گذاشته ایم، جمعیت ما به 80 میلیون نفر رسیده و بارش ها بیش از 20 درصد كاهش یافته، به دلیل گرمایش در كره زمین تبخیر افزایش یافته است.
كلانتری اظهار داشت: مردم شریف ایران باید بدانند چطور با كم آبی زندگی كنند بخصوص كشاورزان، بخصوص كه محیط زیست به شدت تحت تاثیر بی آبی و كم آبی است؛ فرسایش مواد ژنتیكی، فرسایش خاك، از بین رفتن پوشش گیاهی در نتیجه كم آبی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.
وی تصریح كرد: امیدواریم با همت و آموزش عمومی مردم و تلاش كارشناسان در بخش های مختلف صنعت و كشاوزی بتوانیم دانش مردم را در مورد كم آبی افزایش دهیم و چگونه زیستن را با كم آبی جزء برنامه های اولویت دار خود نماییم.

** بحران آب در كشاورزی و محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: آب با اینكه كم هست، به اندازه كافی برای شرب و بهداشت هست. مردم نباید از این نظر نگران باشند، اما برای مصارف كشاورزی و محیط زیست و حقابه تالاب ها و محیط زیست با بحران روبرویم.
وی با سفارش به صرفه جویی پیام خود اظهار داشت: اگر هر كسی در هر گوشه كشور بتواند یك لیتر آب را صرفه جویی كند، به حفظ تمدن كشور كمك كرده است.
اقلیم كشور ایران در رده گرم و خشك و نیمه خشك است و با عنایت به میزان منابع آب و سرانهٔ مصرف، در گروه كشورهایی كه در سال 2025 درگیر كمبود فیزیكی آب هستند قرار دارد یعنی كشورهایی كه حتی با بالاترین بهره وری ممكن در مصرف آب، بازهم آب كافی در اختیار نخواهند داشت.

** جهانگیری: كمبود آب جدی است
معاون اول رئیس جمهوری هم امروز در سفر به سیرجان، مشكل بحران آب در بعضی استانها همچون كرمان را یادآورد شد و اضافه كرد: معضل كمبود آب در كشور جدی است.
وی یكی از برنامه ریزی ها برای رفع این مشكل را انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان اعلام نمود و اظهار داشت: این برنامه در دستور كار است و بزودی محقق می گردد.
اقلیم كشور ایران در رده گرم و خشك و نیمه خشك است و با عنایت به میزان منابع آب و سرانهٔ مصرف، در گروه كشورهایی كه در سال 2025 درگیر كمبود فیزیكی آب هستند قرار دارد یعنی كشورهایی كه حتی با بالاترین بهره وری ممكن در مصرف آب، بازهم آب كافی در اختیار نخواهند داشت و بنابراین، مصرف بهینه در همه بخش ها، همچون مهمترین راه برون رفت از این مساله است.
اقتصام ** 2023


1397/01/03
12:00:43
5.0 / 5
5251
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه