گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران:

آتش افروزی در جنگل ها ممنوع شود، لزوم كاهش خشونت نسبت به طبیعت

آتش افروزی در جنگل ها ممنوع شود، لزوم كاهش خشونت نسبت به طبیعت پرشین رز: شاهرود - استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینكه رفتارهای صدمه رسان به محیط زیست باید فرهنگ سازی و اصلاح شود، اظهار داشت: مجلس لایحه منع روشن كردن آتش در جنگل های ایران را تصویب كند.



حسین آخانی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه ضرورت حفظ تك تك گونه های گیاهی در كشوری كه از نظر جنگل فقیر و درگیر خشكسالی است بیش از پیش نمود پیدا می كند، اظهار داشت: متاسفانه طی ایام عید آتش سوزی جنگل های شمال كشور به وقوع پیوست كه این امر سبب از بین رفتن گونه های مفید درختی كه وظیفه تولید اكسیژن را بر عهده دارند، شد ازاین رو این مهم می طلبد تا قانون محكمی در برابر كسانی كه اقدام به آتش افروزی جنگل ها می كنند، تصویب شود.
وی بابیان اینكه فرد آتش افروز در جنگل كه صدها هكتار از منابع ملی كشور را آگاهانه نابود می كند تفاوت چندانی با تروریست ندارد، اضافه كرد: برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی های گسترده باید قانون باكسانی كه تحت عنوان توریست به طبیعت صدمه می رسانند برخورد و لایحه ای تحت عنوان ممنوعیت روشن كردن آتش در جنگل ها تصویب شود.

لزوم كوشش برای عدم خشونت با طبیعت
گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران با اشاره به شكل گیری كمپین هایی نظیر كاشت درخت به جای سبزه در روزهای سیزدهم فروردین اظهار داشت: فضای مجازی بهانه ای است تا مردم با بهره گیری از آن نظرات خویش را مطرح كنند كه بخشی از جامعه هم به این كمپین ها ملحق می شوند و این تمرین گفتگو تبادل نظرات است اما بعنوان گیاه شناس مردم علاقه مند به حفظ سنت های دیرینه خود بوده و دلیلی هم برای مقابله با آن ها وجود ندارد.
آخانی در ادامه خاطرنشان كرد: باوجود رفتارهای نیكی كه مردم نسبت به طبیعت از خود نشان می دهند در مقابل نامهربانی با طبیعت هم وجود دارد برخی ها هنوز فرهنگ احترام به طبیعت را نیاموختند و هركجا كه بتوانند ناآگاهانه دست به تخریب می زنند كه باید ضمن صحبت با مردم رفتارهای زشت جامعه نظیر شكستن درخت، آتش زدن بوته ریختن زباله فرهنگ سازی شود.
وی اضافه كرد: تولید كمپین هایی مانند كاشت درخت به جای سبزه نوروز در روز سیزدهم فروردین مسائل فرعی است و باید برای از بین بردن خشونت نسبت به یكدیگر و رفتارمان با طبیعت تلاش نماییم.
خسارات جبران ناپذیر توسط گونه های مهاجم
گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران یكی از نابسامانی های موجود در كشور را نبود قانون خیلی محكم در مورد ورود گونه های خارجی به ایران دانست و اظهار داشت: در اغلب كشورهای دنیا قوانین بسیار محكمی برای ورود هرگونه بذر و نهال به كشور خودشان وجود دارد چراكه وجود گونه غیر بومی علاوه بر انتقال بیماری و آفت ها سبب صدمه به مزارع و محیط زیست هم می گردد.
آخانی بابیان اینكه وجود گونه گیاهی مهاجم سبب تولید خسارت های سنگین و گاها جبران ناپذیر به منابع طبیعی خواهد شد، خاطرنشان كرد: متاسفانه در ایران دستگاه های دولتی كه وظیفه حفظ جنگل ها و مراتع را به عهده دارند گیاه كهور آمریكایی را به خوزستان، آزولا را به بندر انزلی و پالونیا را به كشور وارد می كنند.
وی اضافه كرد: در شرایطی كه سازمان محیط زیست كه طبق قانون وظیفه حفظ ذخائر ژنتیك كشور را برعهده دارد از گیاهان ترا ریخته حمایت می كند از مردم عادی چندان نمی توان انتظار داشت و باید دادستان كل كشور بعنوان مدعی العموم كارشناسان و مدیرانی كه عامل ورود گیاهان مهاجم در كشور می باشند را محاكمه كند.

ضرورت ممنوعیت ورود گیاه خارجی
گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران بابیان اینكه در سال پشتیبانی از كالای ایرانی باید تولید و كاشت گیاهان بومی بیش از پیش مورد توجه مسئولان امر باشند، اظهار داشت: هیچ تفاوتی در كالا و گیاه خارجی وجود ندارد و با عنایت به شعار سال باید ورود هرگونه بذر و گیاه خارجی به درون كشور ممنوع شود، گیاه مهاجم مصرف نمی گردد بلكه با تكثیر خود محدوده وسیعی را تخریب و دچار صدمات جبران ناپذیر می كند.
آخانی با تاكید بر اینكه در فصل زایش و رویش گیاهان نورسته دارویی مردم باید مراقب استفاده از طبیعت باشند، خاطرنشان كرد: بعنوان گیاه شناس معتقدم كه باید از گیاهان و درختان بهره برد اما باید توجه داشت كه افراط وتفریط و از بین بردن طبیعت كار پسندیده ای نیست.
وی اضافه كرد: در این برهه از زمان سازمان محیط زیست و منابع طبیعی باید در عرصه جدی تری حضور داشته باشند و با آگاه كردن مردم به آن ها در قبال از ریشه درآوردن گیاهان دارویی اخطار دهند و در مقابل نسبت به افراد سودجو كه در فصل بهار اقدام به كندن و فروش آن ها می كنند برخورد قاطعی صورت گیرد.

1397/01/14
13:38:22
5.0 / 5
5236
تگهای خبر: آتش , طبیعت , گل , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه