تابش در تشریح نشست فراكسیون محیط زیست با كلانتری اعلام كرد:

كوشش برای جلوگیری از برخاستن غبار نمك از دریاچه ارومیه

كوشش برای جلوگیری از برخاستن غبار نمك از دریاچه ارومیه پرشین رز: رئیس فراكسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس در تشریح جلسه فراكسیون متبوع خود با رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در این جلسه روند احیای دریاچه ارومیه مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش پرشین رز به نقل از خانه ملت محمدرضا تابش در تشریح نشست مشترك اعضای فراكسیون محیط زیست، فراكسیون شفاف سازی و كلانتری رئیس سازمان محیط زیست، اظهار داشت: این نشست با هدف بررسی شرایط گذشته، فعلی و آینده دریاچه ارومیه برگزار شد، البته در این نشست در مورد شرایط تالاب های كل كشور و حوادث به وجود آمده در حوزه محیط زیست برای فعالان این حوزه هم بحث ها و گفت وگوهایی به عمل آمد.
نماینده مردم اردكان در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: در این جلسه وضعیت دریاچه ارومیه در گذشته و تا پیش از آغاز به كار دولت آقای روحانی بررسی گردید، همینطور در مورد طرح های احیاء این دریاچه هم در سال های آینده صحبت هایی میان نمایندگان صورت گرفت ضمن اینكه بررسی هایی در مورد بودجه مصوب شده و میزان تخصیص های صورت گرفته درباره احیای دریاچه ارومیه هم انجام شد.
وی خاطرنشان كرد: در تمام كشورها مسائل امنیتی را تبدیل به موضوعات سیاسی و موارد سیاسی را به مسائل اجتماعی و عادی تبدیل می كنند اما در كشور ما مسائل اجتماعی تبدیل به موارد امنیتی می گردد.
این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه كرد: تبعات این عملكرد این است كه نهادهای مردمی و NGO ها برای فعالیت در این عرصه دچار تردید می شوند ضمن اینكه فرار مغزها هم در كشور افزایش پیدا كرده و اعتماد میان مردم و حاكمیت در صورت عدم توجیه افكار عمومی نسبت به اقدامات كاسته می شود.
تابش با اشاره به اینكه ماهیت برخی مسائل و مشكلات به وجود آمده برای فعالان محیط زیست تخصصی بوده و باید مراجع ذی ربط مسائل را بررسی كنند، اظهار داشت: اما حواشی آن و توجیه افكار عمومی مسئله مهمی بوده كه اگر به آن توجه نشود تبعات سویی برای كشور دارد ازاین رو فراكسیون محیط زیست هم در این خصوص گزارشی را با استفاده از اظهارات كارشناسی صاحبنظران آماده كرده، طی روزهای آینده به رؤسای سه قوه تقدیم خواهد شد.
كاهش ۲۰ درصدی بارندگی نسبت به ۲۰ سال گذشته
وی با اشاره به اینكه وضعیت دریاچه ارومیه پیش از اقدامات صورت گرفته برای احیاء در این جلسه تشریح شد، اضافه كرد: طبق اظهارات رئیس سازمان محیط زیست بیشترین دلیل برای شرایط حادث شده در مورد وضعیت دریاچه ارومیه ناشی از تغییر اقلیم بوده كه ۳۱ درصد تغییر اقلیم در خلال این سال ها رخ داده است بخصوص كاهش بارندگی كه نسبت به ۲۰ سال قبل ۲۰ درصد بارندگی در كشور كاهش پیدا كرده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان كرد: مصرف آب كشاورزی سدهای احداث شده هم آب ورودی به دریاچه ارومیه را تنزل داده است، بعنوان مثال سالانه ۴۰ سانتیمتر سطح دریاچه كاهش پیدا كرده است البته طرح های نجات دریاچه ارومیه هم در این جلسه تشریح شد.
تلاش برای جلوگیری از برخاستن غبار نمك از دریاچه ارومیه
تابش با اشاره به اینكه در مورد جلوگیری از برخاستن غبار نمك از دریاچه ارومیه هم اقداماتی صورت گرفته است، اظهار داشت: برای احیای دریاچه ارومیه برنامه ۱۰ ساله تدوین شده است كه از سال ۹۳ قرار بود سالیانه یك هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای این مسئله بودجه اختصاص پیدا می كرد اما طی دو سال قبل سالانه حدود ۶۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای احیای دریاچه ارومیه اعتبار در نظر گرفته شد.
كاهش ۲۰ میلیارد متر مكعبی آب دریاچه نسبت به ۱۹ سال گذشته
وی تصریح كرد: در سال ۷۸ متوسط آب دریاچه ارومیه ۲۲ میلیارد مترمكعب بود كه هم اكنون به كمتر از ۲ میلیارد متر مكعب رسیده است ازاین رو احیای دریاچه ارومیه كاری سخت و شاید نشدنی باشد البته در همه تالاب های كشور به علت كاهش ورودی آب، تغییر اقلیم و كاهش بارندگی چنین شرایطی وجود دارد.
انتقال ۳۵۰ میلیون متر مكعب آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه
تابش ادامه داد: طرح مهار آب های مرزی یكی از برنامه های قابل قبول برای احیای دریاچه ارومیه و بحث انتقال آب از رودخانه زاب با استفاده از تونل هم اكنون مطرح است ازاین رو با بهره برداری از این تونل ۶۵۰ میلیون مترمكعب آب وارد دریاچه ارومیه می گردد البته در مورد منابع و مصارف هزینه ها هم صحبت هایی شد كه طبق گفته رییس سازمان محیط زیست میزان منابع و مصارف به صورت شفاف در سایت سازمان محیط زیست و دانشگاه صنعتی شریف وجود دارد.
وی اظهار داشت: حداقل از ۴۰ درصد از منابع تجدیدپذیر آب می توان بهره برد ازاین رو سالیانه ۹۰ میلیارد مترمكعب آب تجدیدپذیر در كشور وجود دارد كه ۴۰ درصد آن ۳۶ میلیارد مترمكعب می گردد اما هم اكنون ۹۷ میلیارد مترمكعب از منابع آب تجدیدپذیر استفاده می گردد كه در دنیا كشور ما از این نظر رتبه هفتم را دارد، همینطور جهت استفاده از فاینانس هم گفته شد كه مجوز لازم از جانب سازمان برنامه بودجه صادر شده و یك شركت اتریشی در این زمینه اعلام آمادگی كرده است اما توجه به این مورد بستگی به شرایط اقتصادی كشور دارد.
تابش در مورد بازداشت فعالان محیط زیستی اضافه كرد: طبق اظهارات رئیس سازمان محیط زیست نقل قول ها در این مورد بسیار است. برخی دستگاه ها تعدادی از این افراد را متهم به جاسوسی كرده اند، اما نظرات كارشناسی وزارت اطلاعات حدودا بر خلاف آنها است، البته در مورد استعفای كاوه مدنی هم تاكید شد كه باوجود فشارهای به وجود آمده ایشان تمایل به ادامه فعالیت ها در محیط زیست داشت اما به علت عدم رضایت پدر و مادر وی استعفا داد.
وی تصریح كرد: پدر و مادر كاوه مدنی به علت اینكه دارای یك فرزند بودند راضی به ادامه فعالیت های وی نشدند اما كاوه مدنی اعلام نموده است كه در هر حال یار و مددكار محیط زیست كشور در هر نقطه از دنیا خواهد بود. در مورد سایر فعالین بازداشت شده هم رئیس سازمان محیط زیست تصریح كرد كه باوجود اینكه هیاتی ۴ نفره از جانب رئیس جمهور برای پیگیری این موارد مامور شده است، اما در جریان نیستیم.
رئیس فراكسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس اظهار داشت: در ملاقات های صورت گرفته فراكسیون محیط زیست در عید با رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، وزیر اطلاعات و رئیس مجلس این موارد گشایش هایی صورت گرفت ازاین رو امیدواریم مبحث برای افكار عمومی تبیین شده و خانواده ها از بلاتكلیفی فرزندان خود نجات پیدا كرده و اگر مراحل بازجویی تمام شده مكالمات تلفنی میان افراد و اعضای خانواده آن ها صورت گیرد.

1397/01/30
15:31:23
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: آب , امنیت , بارندگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه