نامگذاری روز پرندگان كنار آبزی در تقویم جهانی

نامگذاری روز پرندگان كنار آبزی در تقویم جهانی پرشین رز: تهران- مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: امسال در تقویم جهانی برای نخستین بار روز بیست و یكم آوریل (اول اردیبهشت ماه) به نام پرندگان كنار آبزی به ثبت رسید.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم با بیان این كه نامگذاری روز پرندگان كنار آبزی (World Curlew Day) توسط كنوانسیون گونه های مهاجر وحشی (CMS) صورت گرفت، ادامه داد: این روز، با هدف افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضعیت در تهدید این گروه از پرندگان و تشویق برنامه ها و فعالیت هایی در پشتیبانی از حفظ جمعیت های آنها نامگذاری شده است.
خرازیان مقدم با اشاره به اینكه Curlew نام عمومی دسته ای از پرندگان كنار آبزی است كه با منقارهای بلند و به پایین خمیده خود به آسانی قابل شناسایی هستند، اظهار نمود: نام فارسی این پرندگان 'گیلانشاه' است.
مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: البته واژه 'گیلانشاه' طیف گسترده تری از پرندگان همچون curlewها را شامل می گردد.

** شناسایی چهار گونه پرنده كنار آبزی در ایران
وی با یادآوری اینكه این پرندگان ساحلی نسبتا بزرگ جثه از پرندگان در معرض خطر انقراض هستند، تصریح كرد: در جهان هشت گونه پرنده از این گروه شناسایی شده كه از این میان چهار گونه در ایران مشاهده و گزارش شده اند.
به گفته وی، گیلانشاه خالدار (Slender-billed Curlew)، گیلانشاه بزرگ( Eurasian Curlew)، گیلانشاه ابرو سفید (Whimbrel) و گیلانشاه شرقی( Far Eastern Curle) پرندگان مهاجران زمستانه سواحل ایران هستند.
خرازیان مقدم با اشاره به اینكه در طول حدود سه دهه گذشته گزارش مستندی از مشاهده گیلانشاه خالدار Slender-billed Curlew عرضه نشده است، اظهار نمود: در مورد گیلانشاه بزرگ Eurasian Curlew هم به علت ضرورت شناسایی روند جمعیت جهانی و تدوین برنامه حفاظت گونه، در سال 2017 در دبیرخانه تفاهم نامه همكاری حفاظت از پرندگان آبزی آفریقا- اورآسیا، كارگروهی به منظور تدوین برنامه عمل جهانی آن افتتاح شد.

** طی 30 سال قبل 80 درصد جمعیت جهانی گیلانشاه شرقی از بین رفته است
وی ضمن یادآوری این مورد گیلانشاه شرقی Far Eastern Curleدر فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، تصریح كرد: برنامه حفاظت جهانی این گونه مهم در نشست مجمع عمومی اعضای متعاهد كنوانسیونCMS در اكتبر 2017 در فیلیپین به تصویب رسید.
وی اعلام نمود: بر مبنای آنچه در برنامه حفاظت جهانی گونه گیلانشاه شرقی آمده است، طی 30 سال گذشته، 80 درصد از جمعیت جهانی این گونه از بین رفته است.

** از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها مهم ترین تهدید برای حیات پرندگان كنار آبزی است
خرازیان مقدم اظهار داشت: مهمترین تهدید پیش روی این پرندگان، همچون خیلی از گونه های حیات وحش، از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها است و به نظر می رسد تهدید ویژه این پرندگان، تخریب زیستگاه های غیر تولید مثلی بخصوص در نواحی ساحلی آسیا باشد.
موسسه بردلایف اینترنشنال و همینطور موسسه بین المللی تالاب ها در كنار كنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی از حامیان مناسبت جدید World Curlew Day هستند.
علمی 9014**2017


1397/02/02
13:07:25
5.0 / 5
4566
تگهای خبر: آب , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه