دوره آموزشی قانون به كارگیری سلاح ویژه محیط بانان استان زنجان

دوره آموزشی قانون به كارگیری سلاح ویژه محیط بانان استان زنجان پرشین رز: فرمانده یگان حفاظت اداره كل حفاظت محیط زیست استان زنجان از برگزاری دوره بازآموزی سلاح شناسی ویژه محیط بانان این استان خبرداد.به گزارش پرشین رز به نقل از اداره كل حفاظت محیط زیست استان زنجان، سعید حقیقی در این باره اظهار داشت: این دوره بازآموزی از امروز به مدت سه روز با همكاری و تعامل سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان برگزار می گردد.
وی اظهار نمود: ۷۵ نفر از ماموران یگان حفاظت محیط زیست زنجان در دوره بازآموزی سلاح شناسی حضور دارند كه در انتها به شركت كنندگان گواهی آخر دوره از جانب سپاه انصارالمهدی (عج) و محیط زیست زنجان اعطا خواهد شد.
حقیقی اضافه كرد: طی این مدت، قوانین و مقررات مربوط به بكارگیری سلاح سازمانی، نحوه تیراندازی، رفع عیوب سلاح، آشنایی و نحوه استفاده از تجهیزات حفاظتی ازجمله شوكر و افشانه و آئین دادرسی كیفری برای پرسنل یگان حفاظت محیط زیست این استان به صورت نظریه و عملی، ارائه خواهد شد.
وی هدف از دوره بازآموزی سلاح شناسی را ارتقا سطح دانش و تخصص و آمادگی ماموران یگان حفاظت به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری دفاعی در مواجهه با حوادث و مقابله با متخلفان زیست محیطی ذكر كرد.
حقیقی بر نقش آموزش و تداوم دوره های آموزشی برای محیط بانان به منظور استفاده بهینه از امكانات سخت افزاری به منظور پایش و رصد هرچه بهتر و بیشتر مناطق تحت مدیریت و ارتقا ضریب حفاظتی مناطق، اشاره نمود و اضافه كرد: خوشبختانه زنجان به این لحاظ یكی از مناطق خوب كشور به حساب می آید و تابحال هیچ محیط بانی از جانب شكارچیان و متخلفان زیست محیطی مورد تهدید و خطر قرار نگرفته اند.
منطقه حفاظت شده سرخ آباد در شهرستان های زنجان و طارم و با مساحت ۱۲۲هزار و ۶۱۸هكتار از سال ۱۳۷۵ تحت حفاظت قرار گرفته است كه دشت سهرین این منطقه یك زیستگاه با ارزش آهو به حساب می آید.
منطقه شكار ممنوع خرمنه سر هم به وسعت حدود ۷۷هزار و ۸۸۵ هكتار در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.
حیات وحش منطقه شامل كل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گربه وحشی، كفتار، گراز، كبك دری، كبك چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرمها بوده و گونه های گیاهی آن هم نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالك، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیك، آلبالوتلخه، بادام كوهی، راش و انواع گون است.
منطقه »فیله خاصه» هم از سال ۸۶ جزو مناطق شكار ممنوع استان زنجان اعلام گردید و وسعت آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هكتار است.
گونه های درختی همانند درختان میوه و صنوبر و گونه های گیاهی همچون انواع آویشن، درمنه، انواع خانواده گندمیان و گیاهان بالشتكی و همینطور آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون كبك، باقرقره، انواع پرندگان شكاری، انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.
«منطقه حفاظت شده انگوران» با مساحتی برابر با ۹۲ هزار و ۲۹۷ هكتار از سال ۱۳۴۹ تحت حفاظت قرار گرفته است.
پوشش گیاهی منطقه به طور عمده از لاله واژگون، درمنه، چوبك، گون، كلاه میرحسن، لاله، شقایق، كما، مرزه، شكر تیغال، گل حسرت به همراه درختان و درختچه هایی نظیر بنه، بادام، خینجوك، شیرخشت، زرشك، گردو و سنجد تشكیل شده است.
این منطقه زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن و دیگر گونه های جانوری ازجمله خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاه گوش، سمور سنگی، كبك دری و چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاكستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتكا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاك پشت افغانی و ماهیانی چون سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله است.
«پناهگاه حیات وحش انگوران» هم كه در جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران واقع شده از سال ۱۳۴۹ به حفاظت درآمده و از سال ۱۳۵۴ هم به پناهگاه حیات وحش تبدیل گشته و دارای مساحت ۲۹ هزار و ۸۳۳ هكتاری است.
«منطقه شكار ممنوع خراسانلو» هم با منطقه حفاظت شده باشگل تاكستان همجوار است و در میان ۴۹ درجه و ۵ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۳ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۶ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۶ دقیقه عرض شمالی واقع شده و وسعت منطقه ۷۰۱۵۷ هكتار و حداقل ارتفاع ۱۵۵۰ متر و حداكثر ۲۹۷۱ متر و دامنه تغییرات ارتفاعی هم ۱۴۲۱ متر است.
این منطقه كوهستانی بوده و میزان بارندگی آن بالای ۴۰۰ میلیمتر در سال است.
پوشش گیاهی منطقه به طور عمده شامل چوبك، بومادران، گون، كلاه میرحسن، پسته وحشی، سیاه تلو است و زیستگاه قوچ و میش وحشی البرز مركزی می باشد از گونه های دیگر حیات وحش منطقه می توان به خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش و از گونه های پرندگان به كبك معمولی هم اشاره نمود.
منطقه شكار ممنوع خراسانلو واقع در شهرستان های ابهر - خرمدره به علت دارا بودن آب و هوای معتدل كوهستانی و زمین‎ های حاصلخیز از تنوع گونه‎های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار می باشد و بیش از ۱۳ نوع پستاندار همچون قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه‎ای، خوك وحشی، گرگ و سیاه گوش و ۲۲ گونه از انواع پرندگان چون كركس، قرقی، سینه سرخ ایرانی، دلیجه، سارگپه در این منطقه زیست می كنند.

1397/02/18
12:22:42
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: آب , باد , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه