به مناسبت روز جهانی موزه

موزه تاریخ طبیعی خزانه ملی برای شناخت تنوع زیستی

موزه تاریخ طبیعی خزانه ملی برای شناخت تنوع زیستی پرشین رز: مدیر كل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست به مناسبت روز جهانی موزه از بازدید مجانی موزه تنوع زیستی به مناسبت روز جهانی موزه از ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت ماه اطلاع داد.به گزارش پرشین رز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، روز جهانی موزه كه توسط شورای بین المللی موزه ها نامگذاری شده هر ساله در روز ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) برگزار می گردد. در این روز در تمامی كشورهای عضو، برنامه های آموزشی و تفریحی متنوعی توسط مسئولین امر برگزار می گردد.
طاهره افتخاری مدیر كل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار روز جهانی «رویكردهای جدید، مخاطبین جدید» نامگذاری شده است، اضافه كرد: موزه عبارت است از مكان گردآوری، نگهداری، مطالعه، بررسی و به نمایش گذاشتن نعمت های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آن ها.
وی خاطرنشان كرد: موزه های تاریخ طبیعی همچون مكان های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی هستند كه به منظور آشنایی جامعه و ارتقاء آگاهی های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل ها، و همینطور زیستگاه های طبیعی آنها است. این مكان ها در واقع عامل انتقال و توسعه دانش و فرهنگ در زمینه آشنایی و حفظ محیط زیست هستند.
به گفته افتخاری، موزه ها با استفاده از نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی كه با اهداف خاص برای آنها تدوین می شوند، به تفسیر و شرح جایگاه و اجزای طبیعت می پردازند.
وی تصریح كرد: در عین حال بخش های علمی و بایگانی موزه های تاریخ طبیعی دارای مجموعه های متنوعی از گیاهان، جانوران، فسیل ها، سنگ ها و كانی ها هستندكه می توانند مواد و اطلاعات لازم را جهت تحقیق زیست شناسان و دانشجویان علوم طبیعی و محیط زیست فراهم آورند.
به گفته افتخاری، موزه تاریخ طبیعی یك خزانه ملی به منظور مطالعه و شناخت تنوع زیستی كشور ایران و سایر كشورها است.
مدیر كل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست یاد آور شد: بخش نمایشگاهی موزه، بعنوان بخشی از دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی در سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان «موزه تنوع زیستی» به منظور نمایش جلوه هایی از تنوع زیستی كشور بوجود آمده است. همینطور در اغلب ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها نیز، «نمایشگاه های تاریخ طبیعی» به منظور نمایش جلوه های طبیعی استان و آموزش اقشار مختلف مردم احداث شده است.
افتخاری اضافه كرد: در سال قبل ۳۶۰۰۰ موزه از ۱۵۷ كشور در گرامیداشت روز جهانی موزه شركت داشتند. امسال هم این مناسبت با شعار «رویكردهای جدید، مخاطبین جدید» (New approaches، new publics) برگزار می گردد.
امروزه به لطف فن آوری های نوین تلاش در جذب مخاطبین تازه به منظور استفاده از موزه ها می گردد. هم اكنون علاوه بر عرضه توضیحات توسط كارشناسان موزه در مورد نمونه های موجود در نمایشگاههای تاریخ طبیعی، استفاده از روشهای نوین نظیر سیستم های چند رسانه ای، مرسوم شده است.
در واقع با استفاده از وسایل دیداری و شنیداری و نمایش اطلاعات مربوط به نمونه های موجود در موزه ها، بایستی نگاهی جدید در زمینه تولید ارتباط خلاقانه با مردم و جذب مخاطبین جدید پدید آورد. در این زمینه جذب و همراهی جوامع محلی بسیار حائز اهمیت است.
افتخاری درمورد موزه تنوع زیستی پردیسان تصریح كرد: همواره تلاش بر آن بوده كه با نمایش نمونه های تاكسیدرمی، تابلوهای نقاشی و صحنه آرایی مناسب، با الهام از زیستگاههای طبیعی جانوران و رویشگاههای موجود در كشور، تصویری از حیات وحش و محیط زیست طبیعی به مخاطبین عرضه داده شود.
همچنین با نمایش نمونه هایی از سایر قاره ها، بعنوان نمادی از حیات وحش كره زمین، و به نمایش گذاشتن گونه های منقرض شده، نقش موزه های تاریخ طبیعی بعنوان محل های حفاظت آثار طبیعی و بقایای ژنتیكی گونه های بومی و پرارزش تنوع زیستی بیشتر آشكار می گردد.
اخیراً بخش كوچكی تحت عنوان گیاه شناسی مردمی، با نمایش كاربردهای متنوع غذایی، دارویی، زینتی و... به موزه تنوع زیستی اضافه شده و امیدواریم در آینده نزدیك با فراهم شدن اعتبارات لازم، برنامه های جدید این دفتر عملی شده و ضمن رفع خلاءهای موجود، از فناوریهای نوین در مورد نمایش اطلاعات و ماهیت تنوع زیستی كشور، بیشتر بهره جسته و با استفاده از رویكردهای نوین در زمینه نورپردازی، صوت، تصویر و فیلم، مردم عزیز ایران را با تاریخ طبیعی دیرینه و حال این سرزمین، آشناتر و در زمینه حفاظت از تنوع زیستی پرارزش كشورمان همراه تر سازیم.

1397/02/25
14:43:32
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: برگ , حفاظت , حیات وحش , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه