كیفیت هوای اراك در شرایط اخطار قرار گرفت

كیفیت هوای اراك در شرایط اخطار قرار گرفت پرشین رز: اراك - مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: كیفیت هوای اراك در روز یكشنبه در شرایط اخطار قرار گرفت و برای گروه های سنی حساس زیان بار است.


رضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: بر مبنای گزارش مركز پایش آلاینده های هوای اراك شاخص كیفیت هوای این كلانشهر در ساعت 7 بامداد روز یكشنبه به 41 میكروگرم بر متر مكعب رسید كه مبین شرایط نارنجی یا اخطار است.
وی بیان كرد: شاخص كیفیت هوای اراك در روز گذشته (شنبه) هم به 117رسید كه طبق استانداردهای زیست محیطی، مبین وضعیت ناسالم برای گروه های سنی حساس بوده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میكروگرم بر متر مكعب است.
میرزایی اظهار نمود: بر مبنای پیش بینی اداره كل هواشناسی این استان انباشت آلاینده ها تا آخر هفته جاری دور از انتظار نیست و از اواخر وقت پنجشنبه توده گردوخاك از نواحی جنوب عراق وارد كشور می گردد كه بر كیفیت هوا در استان و كاهش دید افقی در این منطقه تاثیر دارد.
وی سفارش كرد: در شرایط ناسالم هوا، گروه های سنی حساس همچون كودكان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان باید از تردد در فضاهای باز خودداری كنند.
كلانشهر اراك با 520 هزار نفر جمعیت مركز استان مركزی است كه به لحاظ اقلیمی از سه سمت با كوه محصور شده و از یك سمت هم با تالاب كویری میقان همجوار است.
وجود كانون ها و چشمه های غبار نمكی در تالاب كویری میقان اراك یكی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این كلانشهر است و با كمترین وزش باد ریزگردها با منشا محلی قابلیت انتقال در هوای اراك را دارند.
تالاب میقان مهمترین كانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مركزی است كه مساحت این كانون 12 هزار هكتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هكتار 100 تن در سال است.
كلانشهر اراك سال گذشته 70 روز آلوده و از ابتدای سال جاری تابحال چهار روز آلوده را در كارنامه خود به ثبت رسانده است.
3005/6013


1397/03/06
13:00:09
5.0 / 5
4606
تگهای خبر: باد , حفاظت , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه