فرمانده یگان محیط زیست استان سمنان:

۲۳۶ شكارچی در استان سمنان دستگیر شدند، كاهش ۲۵ درصدی وقوع جرم

۲۳۶ شكارچی در استان سمنان دستگیر شدند، كاهش ۲۵ درصدی وقوع جرم پرشین رز: سمنان - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه طی سال قبل ۲۳۶ شكارچی در استان دستگیر شدند، اظهار داشت: وقوع جرائم محیط زیستی ۲۵ درصد كاهش داشت.حسن قاضی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینكه برای نخستین بار در سال ۹۶ جلوگیری از وقوع شكار بسیار بیشتر از كشف این جرم در استان سمنان بوده است، اظهار داشت: تخلف در استان نسبت به سال قبل باآنكه از نظر دستگیری بیشتر شده ولی از نظر وقوع جرم كاهش پیداكرده است كه دستگیری متخلفان ۳۰ درصد افزایش و وقوع جرم هم ۲۵ درصد كاهش را نشان داده است.
وی بابیان اینكه طی سال قبل ۳۱ قبضه سلاح غیرمجاز و ۶۸ قبضه اسلحه مجاز در استان سمنان ضبط شد، اضافه كرد: در سال قبل از نظر صید آبزیان ۱۰ قطعه، شكار غیرمجاز ۵۶ قطعه، شكار پستانداران ۶۵ راس، زنده گیری پرنده ۱۱۷ قطعه در استان كشف شد كه تمامی این موارد به دادسرا ارجاع و پرونده آن ها مورد رسیدگی قرار گرفت.

از بین رفتن ۲۵ هكتار از مراتع استان سمنان بر اثر آتش سوزی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه در سال قبل بیش از ۱۰۰ مورد از دستگیری متخلفان منجر به كسب تعهد شده است، اظهار داشت: كسب تعهد از متخلفان شامل دستگیری متخلف پیش از ورود به منطقه است كه به علت نبود بزه صورت گرفته و با كسب تعهد و رافت اسلامی این افراد آزاد و جزئی از بدنه و همیار محیط زیست شدند و موردی هم از دستگیری این افراد گزارش نشده است.
قاضی نژاد بابیان اینكه طی سال قبل ۲۳۶ متخلف در استان سمنان دستگیر و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند، خاطرنشان كرد: از تعداد ۱۴۶ پرونده قضایی حوزه محیط زیست ۱۲۳ مورد منجر به صدور رای شده و ۲۳ مورد از این پرونده ها هم در جریان است.
وی بابیان اینكه طی سال قبل متاسفانه ۱۳ مورد آتش سوزی جنگل ها و مراتع به یگان حفاظت محیط زیست گزارش شده است، اضافه كرد: در سال ۹۶ حدود ۲۵ هكتار از مراتع استان كه تحت مدیریت سازمان و یگان حفاظت جنگلی و مرتعی است از بین رفت كه بدترین آن را می توان به نابودی قسمتی از جنگل رودبارك و جنگل ابر اشاره نمود.
تجهیز محیط بان های استان سمنان به جلیقه ضد گلوله
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه با هشت استان هم مرز هستیم و این امر زمینه حضور شكارچیان غیر بومی را بالا می برد، اظهار داشت: بنا بر ابلاغیه یگان حفاظت محیط زیست، محیط بان های استان هم همزمان با سراسر كشور به جلیقه ضدگلوله تجهیز شدند كه با عنایت به اهمیت كار این افراد تجهیزاتی شامل كیسه خواب و كوله پشتی مناسب، شوكر، دستبند، اسپری و اسب در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.
قاضی نژاد روند رای های جایگزین را در بازدارندگی از وقوع جرم مثبت خواند و خاطرنشان كرد: در جلسه با دادستان استان سمنان پیرامون این مورد بارها بحث و تبادل نظر شد كه البته این رای ها بیشتر در حوزه شاهرود صادرشده است كه این تعدیل مجازات ها توانسته نقش بازدارندگی خودش را به نحو مطلوب ایفا و فرد متخلف را جزیی از محیط زیست كند.
وی اضافه كرد: اجبار متخلف به خرید تانكر آبرسانی و علوفه احتمالی تجلی جرم را بیشتر می كند و در واقع رای هایی با احكام كاشت درخت، آموزش محیط بانی، آموزش محیط زیست ارزش بیشتری دارد و حتی موردی را در دستگیری چند شرور داشتیم كه این افراد پس از رای های جایگزین دوشادوش محیط بان ها قرار گرفتند و خیلی از مناطق ما به واسطه همین امر امن شده است.

سازمان های مردم نهاد، فرهنگ سازان محیط زیست
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه سمن های محیط زیستی قدم اول پاسداری حفاظت محیط زیست را برمی دارند، اظهار داشت: با عنایت به كمبود نیروی انسانی و وجود ۲۵ درصد مساحت استان همچون مناطق چهارگانه محیط زیست، وجود سمن های زیست محیطی می تواند بسیار اثربخش باشد.
قاضی نژاد افزود: از ۱۱ درصدی كه محیط زیست كل كشور می تواند از این عرصه حفاظت كند ۱۹ درصد آن در استان سمنان است، در كشور محیط بان سه برابر یك فرد ولی در استان سمنان هر یك محیط بان به اندازه هفت نفر كار می كند كه اگر مردم و ان جی اوها نباشند و فرهنگ سازی نكنند اوضاع محیط زیست چندان جالب نخواهد بود، بنابراین اقدامات سازمان های مردم نهاد بازدارنده است.

1397/03/07
13:20:59
5.0 / 5
5145
تگهای خبر: آب , آتش , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه