احیا زندگی در نگین آبی آذربایجان

آرتمیای بالغ در دریاچه ارومیه مشاهده شد

آرتمیای بالغ در دریاچه ارومیه مشاهده شد پرشین رز: ارومیه- رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور اظهار داشت: در آخرین پایش صورت گرفته از ایستگاه آق گنبد دریاچه ارومیه، چهار دهم (0.4) عدد در لیتر آرتمیای بالغ مشاهده شد.


علی نكوئی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: علاوه بر آن در این پایش، دو دهم (0.2) عدد در لیتر آرتمیای جوان هم مشاهده شد كه این امر نشان دهنده بهبود وضعیت آبی دریاچه ارومیه است.
وی افزود: در پایش صورت گرفته در منطقه زنبیل دریاچه ارومیه تنها تخم آرتمیا وجود داشت و آرتمیای بالغ یا جوان در این منطقه مشاهده نشده است.
وی با اشاره به اینكه آخرین پایش انجام شده در مورد وجود آرتمیا، هشتم خردادماه جاری در دریاچه ارومیه انجام شده است، بیان كرد: این پایش در دمای استاندارد 24 و 25 درجه سانتیگراد بالای صفر صورت گرفت كه در آن شوری آب در ایستگاه های آق گنبد و زنبیل به ترتیب 284 و 332 گرم در لیتر برآورد شد.
وی ادامه داد: میزان جلبك دونالیلا هم در آق گنبد، هشت میلیون عدد در لیتر و در زنبیل، سه میلیون عدد در لیتر بود.
رئیس مركز تحقیقات آرتمیای كشور اظهار داشت: میزان تخم آرتمیای موجود در این مناطق هم اندازه گیری شد كه در آق گنبد 19 عدد در لیتر و در زنبیل 17 عدد در لیتر بوده است.
نكوئی با اشاره به اینكه در پایش صورت گرفته در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری تعداد تخم ها حدود 29 عدد در لیتر بود، اضافه كرد: به احتمال زیاد، این تخم ها به آرتمیای جوان یا بالغ تبدیل گشته و از تعداد آنها كاهش یافته است.
وی افزود: پایش های مربوط به این 2 منطقه از دریاچه ارومیه با هزینه این مركز به صورت مستمر انجام می گردد.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا آرتمیا یا میگوی آب شور موجود ظریف و كوچكی از رده سخت پوستان بوده كه به زندگی در آب های شور عادت كرده است اما تا 2 ماه قبل به علت بالا رفتن غلظت نمك دریاچه ارومیه، امكان حیات نداشت؛ موجودی كه در صورت تولید می تواند باعث تولید صنایع تبدیلی برای بسته و شركت های تجاری برای صادرات آن در منطقه شود.
2093/3072


1397/03/14
23:40:37
5.0 / 5
5196
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه