ره حلی برای یك اقیانوس سالم

ره حلی برای یك اقیانوس سالم به گزارش پرشین رز هشتم ژوئن مصادف با 18 خراد روز جهانی اقیانوس ها است و ؛ پیشگیری از آلودگی پلاستیكی و حمایت از طریق حل هایی برای یك اقیانوس سالم؛، شعار این روز در سال 2018 تعیین شده است.


به گزارش گروه علمی ایرنا، طبیعت شگفتی های زیادی دارد، كوه، جنگل، دشت، تپه، كویر، بیابان، رودخانه، دریا و اقیانوس ها همه دنیایی از شگفتی و زیبایی هستند و خداوند تمام آنها را در خدمت انسان قرار داده است، اما سوال اینجاست كه آیا انسان امانت دار خوبی بوده است؟
البته شواهد امر نشان از امانت دار بودن انسان ندارد، جنگل ها تخریب، دشت ها و كویرها سرشار از زباله، رودخانه ها خشك و بی آب شده اند و دریاها و اقیانوس ها هم با انواع و اقسام آلودگی ها، پسماندها و فاضلاب ها دست و پنجه نرم می كنند.
دراین میان اقیانوس ها، این پهنه های وسیع آبی هم از گزند زیاده خواهی انسان در امان نمانده و با حجم زیادی از آلودگی ها مواجه شده است، پلاستیك كه در واقع بعنوان دشمن محیط زیست شناخته شده امان اقیانوس ها را بریده و گفته می گردد سالانه 8 میلیون تن پلاستیك به شكل بطری، بسته بندی ها یا سایر اشكال زباله، در اقیانوس ها ریخته می گردد كه مرگ جانداران دریایی و به هم ریختن چرخه غذایی انسان را به همراه دارد.
تخمین زده شد تا سال 2050 میلادی تعداد پلاستیك های اقیانوس ها از تعداد ماهی ها بیشتر خواهد بود و این یعنی یك فاجعه زیست محیطی كه باید هر چه زودتر كنترل شود.
با توجه به اهمیت اقیانوس ها در زندگی انسان و حفاظت از آنها، برای نخستین بار در سال 1992، پیشنهاد اختصاص روزی به نام روز جهانی اقیانوس ها توسط هیات كانادایی شركت كننده در 'اجلاس زمین' در ریو دو ژانیرو برزیل عنوان شد كه ازسال 2008 روز هشتم ژوئن از جانب سازمان ملل 'روز جهانی اقیانوس ها' نامگذاری شد.

*** اهمیت اقیانوس ها
با وجود اینكه اقیانوس ها دریایی از عظمت و بزرگی هستند اما همه به هم راه دارند ولی برای شناخت راحت تر آنها را نامگذاری كرده اند كه همچون اقیانوس آرام، اطلس، هند، اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس قطب شمال هستند كه به منظور زندگی بشر اهمیت زیادی دارند.
اقیانوس ها برای انسان ها منبع غذایی هستند با فتوسنتز گیاهان كوچكی به اسم فیتوپلانكتون كه در آب ها وجود دارد اكسیژن تولید می كنند، این موجودات ۵۰ تا ۸۵ درصد اكسیژنی كه ما تنفس می نماییم را تولید می كنند و حتی این توانایی را دارند تا كربن اضافی را ذخیره كنند.
اقیانوس ها آب و هوا را تنظیم می كنند و منبع محصولات مهمی مانند دارو و چیزهایی كه در غذا استفاده می نماییم مثل تثبیت كننده ها هستند (كه ممكن است از جلبك های آبزی تشكیل شده باشند.)، سرشاز از منابع طبیعی مانند نفت و گاز هستند.

*** هشتم ژوئن روز جهانی اقیانوس ها
هر ساله در روز هشتم ژوئن مراسم 'روز جهانی اقیانوس ها' برگزار می گردد. برای اولین بار و در سال 1992، پیشنهاد اختصاص روزی به این نام توسط هیات كانادایی شركت كننده در 'اجلاس زمین' در ریو دو ژانیرو برزیل عنوان شد. در سال 1998، كمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسكو از برگزاری مراسم بین المللی رسمی در این زمینه حمایت كرد.
در سال 2002، دو سازمان حفاظت از محیط زیست به نام های 'شبكه جهانی اقیانوس' و 'پروژه اقیانوس' این روز را با استفاده از شبكه باغ وحش ها، آكواریوم ها و گروه های زیست محیطی خود در سراسر جهان جشن گرفتند.
در نهایت، مجمع عمومی سازمان ملل هم به صورت رسمی روز جهانی اقیانوس ها را در سال 2008 تعیین كرد و در هشتم ژوئن 2009 اولین مراسم آن برگزار گردید.
علمی 9014**1440

 

1397/03/18
11:49:51
5.0 / 5
5311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه