محققان پی بردند؛

پدیده ال نینو در اثر فوران های آتشفشانی

پدیده ال نینو در اثر فوران های آتشفشانی به گزارش پرشین رز مطالعه جدید نشان داده است فوران های آتشفشانی بزرگ در مناطق استوایی می تواند منجر به بروز پدیده «ال نینو» گردد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، فوران های بزرگ آتشفشانی با استفاده از پمپاژ میلیون ها تن دی اكسید گوگرد در استراتوسفر، كه باعث تشكیل ابر اسید سولفوریك می شود، با انعكاس پرتو خورشیدی و كاهش میانگین دمای سطح جهان باعث آغاز پدیده ال نینو می شوند.
محققان از شبیه سازی مدل پیشرفته آب و هوا استفاده كردند تا نشان دهند كه ال نینو در طول سال بعد از فوران های عظیم آتشفشانی نظیر فوران آتشفشان مونت پیناتوبو فیلیپین در سال ۱۹۹۱ به اوج می رسد.
آلن روبوك، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راتگرز آمریكا، در این باره می گوید: «ما نمی توانیم فوران های آتشفشانی را پیش بینی كنیم، اما با وقوع فوران بعدی می توانیم با تعیین میزان دی اكسید گوگرد در استراتوسفر پدیده ال نینو را پیش بینی كنیم. »
ال نینو به طور ساده عبارت است از یك رخداد اقلیمی كلان كه در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب های سرد و گرم و همینطور بادهای این منطقه است.
این پدیده هر ۲ تا ۷ سال یك بار سبب تولید ناهنجاری های بزرگی در آب و هوای سراسر سیّاره زمین می گردد از جمله این ناهنجاری ها می توان به سیلاب های ناگهانی، خشك سالی، قحطی و اپیدمی اشاره كرد.
 

1396/07/16
23:42:27
5.0 / 5
4773
تگهای خبر: آب , هوا , اقیانوس , آتش فشان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه