طوفان خاك، بر آلودگی هوای هند می افزاید

طوفان خاك، بر آلودگی هوای هند می افزاید پرشین رز: دهلی نو - طوفان های كشنده خاك در مناطق پست شمالی هند رویداد جدید اقلیمی هستند كه در هوای به شدت آلوده هند بر مشكلات اجتماعی افزوده و حتی اقتصاد 2.3 تریلیون دلاری این كشور را تحت تاثیر قرار می دهد.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای آمریكایی 'بلومبرگ'، در ماه های اخیر، طوفان های شدید گرد و خاك صد ها نفر از مردم هند را به كام مرگ كشانده و هزاران خانه و زمین كشاورزی را نابود كرده و باعث لغو صدها پرواز شده است.
دولت دهلی نو هفته گذشته بعد از افزایش شدید گرد و خاك در هوای این شهر 20 میلیون نفری دستور داد تا تمام فعالیت های ساخت و ساز در سطح این شهر متوقف شود.
معمولا گرد و خاك به همراه دود ناشی از آتش زدن زمین های كشاورزی در فصل زمستان هوای دهلی نو را آلوده می كند.
اما این دفعه سونیتا نارین رئیس مركز علوم و محیط زیست دهلی نو از این طوفان ها بعنوان یك رویداد جدید یاد كرده و گفت شدت و موارد تكرار این طوفان ها بی سابقه است. طوفان های اخیر نتیجه نابودی جنگل ها، بیابان زایی و استفاده بیش از اندازه از منابع آب زیرزمینی است.
در هند شرایط وخیم آب و هوایی سریعا می تواند به تلفات انسانی و سختی های اقتصادی منجر شود. بانك جهانی تخمین می زند شرایط بد زیست محیطی در هند سالانه 80 میلیارد دلار به اقتصاد این كشور آسیب می زند.
تنها در سال 2018 بیش از 50 طوفان شدید در 16 ایالت هند رخ داده است كه به علت آن بیش از 500 نفر جان خویش را از دست داده اند. این آمار در سال های 2003 تا 2017 نزدیك به 22 طوفان بوده درحالی كه بین سال های 1980 تا 2003 تنها 9 طوفان شدید اتفاق افتاده است.
در ایالت های اوتار پرادش، بیهار، مدیا پرادش و سایر ایالت های هند، به علت طوفان های شدید نزدیك به 5 هزار خانه تخریب شده است درحالی كه حیوانات محلی و زمین های كشاورزی هم دچار تلفات گسترده ای شده اند.
سخنگوی فرودگاه بین المللی دهلی نو اظهار داشت: به علت طوفان های گرد و خاك اخیر پرواز ها در سرتاسر شمال هند بارها لغو شدند.
افزایش آلودگی هوا در شمال هند درفصل تابستان این نگرانی را بوجود آورده است كه این آلودگی ها دیگر محدود به فصل زمستان نیستند بلكه آنها در حال تبدیل شدن به یك بحران سلامت عمومی در طول سال هستند.
داده های انتشار یافته توسط سازمان كنترل آلودگی هوای دهلی نو نشان داده است كه در طول ماه های مارس، آوریل و مه مراكز كنترل آلودگی این شهر تنها یك روز را با كیفیت هوای خوب ثبت كرده اند.
آلودگی هوا همینطور یك تهدید برای اقتصاد دهلی نو به حساب می آید. سیما آرورا معاون سازمان توسعه پایدار در دهلی نو اظهار داشت: زمانی كه اینگونه آلودگی آشكار وجود دارد، ممكن است اقداماتی صورت گیرد كه تجارت و اقتصاد دهلی نو را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در گذشته از ورود كامیون های سنگین كه كالای ضروری حمل نمی كردند به دهلی نو جلوگیری شده بود كه این امر بر تجارت در دهلی نو تاثیر گذاشت.
در میان افزایش آلودگی هوای دهلی نو، اختلاف های سیاسی میان دولت دهلی و دولت مركزی هند سبب گشته است تا هرگونه طرح برای كاهش آلودگی با شكست روبرو شود.
ارویند كجریوال سروزیر ایالت دهلی و رهبر حزب عام آدمی و رقیب سیاسی نارندرا مودی نخست وزیر هند در خانه فرماندار دهلی نو اقدام به اعتصاب غذا كرده است.
دولت دهلی ادعا كرده است كه مقامات با همكاری دولت مركزی وظایف خود همچون مبارزه با آلودگی هوای دهلی نو را رها كرده اند درحالی كه مقامات دولتی اعلام نموده اند قانون گذاران حزب عام آدمی به دبیر كل دهلی نو حمله كرده اند.
این بحران سیاسی به سایر احزاب هند هم كشیده شده است به گونه ای ممتا بانرجی سروزیر ایالت بنگال غربی از نارندرا مودی نخست وزیر هند درخواست كرده است تا هرچه زودتر این مشكلات را حل كند.
با وجود اختلاف ها، احزاب سیاسی توانستند برای توقف ساخت و ساز در دهلی با یكدیگر متحد شوند. سیاست ها در حال تغییر هستند. آلودگی هوا به بالاترین حد خود رسیده است.
در سال های اخیر، آلودگی هوای دهلی نو پایتخت هند بسیار افزایش یافته است كه این امر نارندرا مودی نخست وزیر هند را مجبور كرده تا به صورت مستقیم اقدامات انجام شده برای كاهش آلودگی هوا را نظارت كند.
گاز های انتشار یافته توسط خودرو ها در شهری كه دارای حمل و نقل محدود است، آلودگی ناشی از ساخت و ساز و آلودگی تولید شده در نیروگاه های انرژی اطراف شهر دهلی نو همچون منابع اصلی آلوده كننده در این شهر می باشند. این آلودگی در فصل زمستان به علت آتش زدن غیر قانونی زمین های كشاورزی شدید تر می گردد.
سازمان بهداشت جهانی ماه گذشته در گزارشی اعلام نمود كه هند دارای 14 شهر بسیار آلوده در جهان است كه از این نظر دهلی نو در رده ششم جهان قرار گرفته است.
سال گذشته ارویند كجریوال سروزیر ایالت دهلی كه متعلق به یك حزب مخالف است، دهلی نو را به یك اتاق گاز تشبیه كرد.
پزشكان می گویند ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون در هوا با استفاده از جریان خون وارد قلب می گردد و سبب بروز بیماری های قلبی، حمله های قلبی و فشار خون می گردد.
به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا سبب صدمه دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال دراین كشور می گردد.
هند كشوری است كه به علت توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می نماید، یكی از راهكارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
گرد وغبار، ترافیك، دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.
دولت دهلی نو در ماه نوامبر سال قبل به علت آلودگی شدید هوا مجبور شد بیش از 1800 مدرسه را در این شهر به مدت سه روز تعطیل كند.
آساق**267**1424


1397/04/01
12:12:40
5.0 / 5
4674
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , گرد و خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه