استاندار گلستان در گفتگو با مهر:

آشوراده در ۳۰ سال قبل نابود شد، مسئولان از خلیج گرگان غفلت كردند

آشوراده در ۳۰ سال قبل نابود شد، مسئولان از خلیج گرگان غفلت كردند پرشین رز: گرگان- استاندار گلستان با اشاره به این كه آشوراده در ۳۰ سال قبل نابود شده و علاقمند به احیاء آن هستیم از غفلت مسئولان از خلیج گرگان در گذشته انتقاد نمود.سیدمناف هاشمی در گفتكو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در مورد آشوراده و اجرای طرح گردشگری و طبیعت گردی آن قانونی عمل كرده و آن را احیاء می نماییم.
وی با بیان این كه تمام حساسیت های زیست محیطی آشوراده را مورد توجه قرار می دهیم چون كه خویش را عضو تشكل های زیست محیطی می دانم، اظهار داشت: طرحی كه در آشوراده آغاز كردیم قانونی است.
استاندار گلستان اضافه كرد: می توانستیم مثل بعضی ها كار را غیرقانونی هم آغاز نماییم شاید كسی هم از ما سوال نمی كرد اما ترجیح دادیم فعالیت در آشوراده را قانونی كه شرایط سخت تری پیش روی ما قرار می دهد، آغاز نماییم.
وی با اشاره به این كه طرح طبیعت گردی آشوراه سال قبل تصویب شده و دی ماه به گلستان ابلاغ گردید، ادامه داد: بعد از آن، این طرح در كمیسیون تبصره دو محیط زیست مجوز لازم را دریافت كرد و باید این طرح در كمیسیون طبیعت گردی محیط زیست هم مصوب شود.
هاشمی با بیان این كه هفته گذشته چهار عضو كمیسیون طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست این طرح را امضاء كرده اند و یكی از اعضا در كشور نبود، خاطرنشان كرد: طرح طبیعت گردی آشوراده بعد از آن باید در شورای عالی شهرسازی مصوب شود.
وی با اشاره به این كه تا مسئولان بالادستی خیال شان از اجرای این طرح راحت نشود و مجوزهای لازم را دریافت نكنیم، كار را آغاز نمی نماییم، افزود: امیدواریم بتوانیم تا تیرماه مصوبه شورای عالی شهرسازی در مورد آشوراده را بگیریم و عملیات اجرایی این طرح را آغاز نماییم.
استاندار گلستان در پاسخ به این سوال كه بعد از تصویب نهایی طرح طبیعت گردی آشوراده در یك جلسه از اعمال تغییرات در این طرح اطلاع داده بودید، این جزئیات چیست؟ اظهار داشت: در طرح اولیه ارتفاع مكان های بوم گردی، تفریحی و تفرجی آشوراده چهار تا پنج متر در نظر گرفته شده بود و آن را اصلاح كرده و به ۶ متر رساندیم.
بلند مرتبه سازی در آشوراده انجام نمی شود
وی با تاكید بر این‎ كه بلند مرتبه سازی در آشوراده صورت نمی گیرد، خاطرنشان كرد: این طرح كاملا گردشگری و بوم گردی است و ۵۰ تا ۶۰ درصد كار با سازه های چوبی انجام و حتی پل ارتباطی دو طرف جزیره آشوراده هم چوبی طراحی و اجرا می گردد.
هاشمی با بیان این كه علاقمند به احیاء آشوراده هستیم، اضافه كرد: در ۳۰ سال قبل آشوراده نابود شده است، آب دریا عقب نشینی كرد، مسئولان توجه نداشتند و مردم هم استفاده نكردند.
وی به وضعیت خلیج گرگان و تصمیات نهایی برای احیاء آن هم اشاره و بیان كرد: سه پیشنهاد برای احیاء خلیج گرگان مطرح است و پیشنهاد نخست كه لایروبی یكی از كانال ها (چاپقلی) است آسان تر به نظر می آید اما نمی خواهیم نظر خویش را اجرایی نماییم بلكه منتظر می مانیم تا محیط زیست یكی از پیشنهادات را قطعی كند.
وی با بیان این كه خلیج گرگان در گذشته فراموش شده و هم اكنون تلاش داریم برای احیاء آن مسیر كارشناسی و فنی را دنبال نماییم، تصریح كرد: لایروبی رودخانه ها و حوضه آبریز منتهی به خلیج گرگان در مازندران و گلستان (لایروبی رودخانه های قره سو و گرگانرود در گلستان) و انتقال آب از نكاء رود از دیگر پیشنهادها برای نجات خلیج گرگان است.

1397/04/04
13:19:08
5.0 / 5
4863
تگهای خبر: آب , زیست محیطی , طبیعت , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه