52 گونه خزنده در خراسان شمالی زیست می كنند

52 گونه خزنده در خراسان شمالی زیست می كنند پرشین رز: بجنورد- رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: 52 گونه خزنده در این استان زیست می كنند كه بعضی از آنها نظیر مارشاخ دار و تیرمار از گونه های نادر هستند.


بهروز جعفری روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه در كشور 212 گونه خزنده وجود دارد تصریح كرد: 24.5 درصد از خزندگان كشور در خراسان شمالی شناسایی شده اند.
وی مار شاخ دار، افعی، كفچه مار، افعی قفقازی، تیرمار، كور مار، افعی پلنگی، مار آتشی، بزمجه بیابانی و لاكپشت ایرانی را از مهم ترین خزندگان خراسان شمالی عنوان نمود.
جعفری با اشاره به اینكه خزندگان در تمام مناطق استان از مناطق بیابانی و خشك تا نواحی مرتفع كوهستانی زیست می كنند اضافه كرد: خزندگان در هر منطقه به علت شرایط جغرافیایی دارای تنوع گونه ای اختصاصی هستند.
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل محیط زیست خراسان شمالی ضمن اشاره به اهمیت خزندگان اظهار داشت: به علت تغذیه این حیوانات از جوندگان حشرات و آفات گیاهی در حفظ محصولات كشاورزی و تنظیم جمعیت خیلی از گونه های حشرات اهمیت و نقش به سزایی دارند.
در خراسان شمالی 56 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور زیست دارد و 150 گونه پرنده از 532 گونه موجود در كشور، 68، چهار گونه دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در كشور زیست می كنند كه بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، پلنگ، بالابان و كركس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و دو پارك ملی سالوك و ساریگل، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را با گستره 194 هزار و 141 هكتار مدیریت می كند.
7186/3007/ 6042


1397/05/28
23:23:03
5.0 / 5
5327
تگهای خبر: آب , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه