نشست برنامه ریزی برای مدیریت صید پرندگان در فریدونكنار برگزار گردید

نشست برنامه ریزی برای مدیریت صید پرندگان در فریدونكنار برگزار گردید پرشین رز: اولین جلسه برنامه ریزی برای مدیریت صید پرندگان در تالاب فریدونكنار با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگانی از دستگاه های مرتبط برگزار گردید.به گزارش پرشین رز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این جلسه عیسی كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی، مدیركل حفاظت محیط زیست استان مازندران و مدیركل دفتر حفاظت شكار و صید و مدیر كل دفتر حراست سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگانی از قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، استانداری مازندران و فرمانداری فریدونكنار در این جلسه حضور داشتند.
عیسی كلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه ضمن تشكر از همكاری دستگاه های مختلف برای مدیریت صید پرندگان در این منطقه بر اطلاع رسانی صحیح و به موقع فعالیت ها تصریح كرد و اظهار داشت: هر فعالیتی را باید به مردم اطلاع رسانی نماییم تا هم در جریان تصمیم ها و برنامه ها قرار بگیرند و هم از قوانین و مقررات اطلاع پیدا كنند. بعضی از مردم امكان دارد از جزئیات برنامه ها و قوانین خبر نداشته باشند و همین ناآگاهی سبب بروز تخلف شود.
حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه اظهار داشت: بخشی از مردم این منطقه معیشتشان در نیمه دوم سال وابسته به صید پرندگان است. برای این بخش از مردم، صید سنتی دوما را مجاز می دانیم اما تغییر روش صید توسط برخی دیگر سبب شده صید پرندگان از گونه های مختلف افزایش پیدا كند كه ما با این روش های جدید مخالفیم و از نظر قانونی هم این روش ها ممنوع هستند.
وی افزود: متاسفانه ملاحظات برخی مسئولان محلی هم مبحث را پیچیده كرده است و ما خواهان توجه این مسئولان محلی به مبحث حفاظت تنوع زیستی و قوانین مربوط به آن هستیم.
ابراهیمی كارنامی، مدیركل حفاظت محیط زیست استان مازندران در این جلسه گزارشی از وضعیت صید پرندگان مهاجر در تالاب فریدونكنار و اقدامات انجام شده در سال های گذشته برای مدیریت صید پرندگان عرضه داد و بعد از این گزارش، نمایندگان دستگاه های مختلف به بیان اقدامات انجام شده و دیدگاه های خود پرداختند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اشاره به اینكه در سال ۹۲ برنامه ای پنج ساله برای ساماندهی صید پرندگان و حذف روش های غیر سنتی و غیرقانونی تدوین شد، اظهار داشت: مصوبه شورای تامین استان برای اجرای این برنامه هم وجود داشت. اما با وجود قرار گرفتن در سال پایانی این طرح، هنوز به نقطه هدف طرح نرسیدیم چون كه برخی از دستگاه در این زمینه كمك های لازم را انجام ندادند.
در این جلسه، بار دیگر بر به رسمیت شناختن شیوه سنتی صید پرندگان موسوم به «دوما» تاكید گردید. چون كه این شیوه صید، گزینشی است و هدف آن، تنها گونه هایی خاص از پرندگان هستند. از طرفی در این شیوه، تعداد پرندگان صید شده هم محدودند. علاوه بر این سایر شیوه های صید غیر سنتی مانند «كرس»، «گذر»، «دام هوایی» و «شب دام» هم غیرقانونی معرفی گشتند.
در این جلسه مقرر شد تا برنامه ای برای مقابله با روش های غیرسنتی صید پرندگان، خصوصا روش كرس تدوین شود.
همچنین مقرر شد تا در جلسات آینده، برنامه ها و پیشنهادهای سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها برای معیشت های جایگزین و تشویق صیادان برای فعالیت های اقتصادی مستقل از صید پرندگان عرضه و در مورد آنها تصمیم گیری شود.
ارتباط با صید پرندگان مهاجر و مبحث آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هم كه قبل از این سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده بود كه با ورود پرندگان مهاجر به كشور در نیمه دوم سال، طبق گزارش مستند سازمان دامپزشكی كشور، صید و شكار پرندگان در مناطق آلوده به آنفلوانزای فوق حاد را ممنوع اعلام می كند.
مقرر شد در تصمیم گیری های آتی این ملاحظه جدی هم مورد توجه قرار گیرد.

1397/06/01
13:28:15
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: برگ , حفاظت , دستگاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه