بهبود شرایط دریاچه ارومیه از بروز طوفان جلوگیری می كند

بهبود شرایط دریاچه ارومیه از بروز طوفان جلوگیری می كند پرشین رز: مهاباد- هماهنگ كننده طرح حفاظت از تالاب های ایران در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بهبود شرایط دریاچه ارومیه از بروز طوفان های شن و نمك كه در بعضی فصول در بستر این دریاچه اتفاق می افتد، جلوگیری می كند.


یوسفعلی احمدی ممقانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: بررسی ها نشان داده است كه وضعیت دریاچه ارومیه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تغییری پیدا نكرده و این امر از نشانه های تثبیت وضعیت این دریاچه است؛ در حالیكه تا پیش از اجرای طرح احیا، این پهنه آبی سالانه با 40 سانتی متر كاهش آب مواجه بود.
وی افزود: در صورتیكه این شرایط تثبیت تا چهار سال آینده تداوم داشته باشد، نگرانی ها در مورد خطرهایی كه این دریاچه را تهدید می كند، كم رنگ تر می گردد.
احمدی ممقانی اظهار داشت: روند خشك شدن دریاچه ارومیه در چند دهه گذشته اتفاق افتاده و بدون شك احیای دوباره آن نیازمند زمان بیشتری از دوره خشك شدن آن است.
وی با تاكید بر اینكه انتظار برای احیای دریاچه ارومیه باید منطقی باشد، اضافه كرد: برنامه احیای این دریاچه متفاوت تر و با استفاده از مشاركت جوامع محلی در حال انجام بوده و كارهای مشاركتی هم زمان بر است.
وی با اشاره به اینكه نگاه جدید احیای دریاچه ارومیه مردم محوری و مشاركت پذیری جوامع محلی اطراف این دریاچه است، اضافه كرد: مردم دیگر برای بیان درد دل و ابراز نگرانی از خشك شدن دریاچه جمع نمی شوند بلكه خودشان را در احیای این دریاچه ذینفع می دانند.
وی خاطرنشان كرد: بعد از گذشت چهار سال از اجرای طرح مشترك ایران و ژاپن برای احیای این پهنه آبی ارزشمند، این دریاچه به یك حالت تثبیت پایدار رسیده و علاوه بر اعتبارات داخلی احیای این دریاچه دولت ژاپن هم سالانه یك میلیون دلار برای احیای این دریاچه هزینه كرده است.
هماهنگ كننده طرح حفاظت از تالاب های ایران در سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سایر تلاش ها برای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: علاوه بر برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه، سازمان محیط زیست هم در قالب طرح حفاظت از تالاب های ایران برنامه مدیریت جامع 20 تالاب مهم كشور همچون دریاچه ارومیه را با مشاركت جوامع محلی و انجمن های زیست محیطی تدوین كرده است.
وی اضافه كرد: تالاب های مشمول این طرح، تالاب هایی است كه تغییرات زیست محیطی در آنها نقش مهمی در حیات جوامع محلی دارد و انجمن های زیست محیطی و جوامع محلی پیرامون این تالاب ها هم باید نسبت به مشاركت در اجرا و تدوین این برنامه تمایل داشته باشند.
احمدی ممقانی اظهار داشت: این برنامه بعد از تدوین به صورت كتابچه برای اجرایی شدن تحویل شورای برنامه ریزی شهرستان های اطراف تالاب می گردد تا قابلیت اجرایی پیدا كند.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، طرح مشاركت مردم در احیای دریاچه ارومیه با رویكرد كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی در حال انجام می باشد و تابحال حدود 10 هزار كشاورز درگیر كار شده اند و بررسی ها نشان داده است با اجرای آن حدود 50 درصد در مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه صرفه جویی شده است.
این طرح با حمایت مالی كشور ژاپن و همكاری مشترك بین دفتر عمران ملل متحد و سازمان محیط زیست در قالب طرح حفاظت از تالاب های ایران در حال اجراست و هم اكنون 110 روستا در 11 شهرستان در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تحت پوشش این پروژه است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بهره مندی از 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می گردد و یك حوضه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت 10 سال(از 1394) به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3020/3072


1397/07/01
23:24:51
5.0 / 5
4471
تگهای خبر: آب , باد , بارش , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه