سهمی به اندازه آشغال گوشت های پایتخت

سهمی به اندازه آشغال گوشت های پایتخت پرشین رز: شهرری- برپایه آمارها روزانه حدود 600 تن ضایعات گوشت قرمز و سفید، چربی كشتارگاهی و استخوان در پایتخت و شهرهای اطراف آن تولید می گردد كه بخش عمده آنها به كارگاه های چربی گیری غیرمجاز جنوب شهرتهران انتقال می یابند و تبعات فعالیت هایشان به گرفتاری های ساكنان منطقه افزوده است.


این واحدهای چربی گیری غیرمجاز با جوشاندن چربی های كشتارگاهی و آلایش طیور همراه با برخی مواد شیمیایی ضمن تولید بوی بسیار نامطبوع، آلودگی آب، خاك و تهدید سلامت عمومی ساكنان منطقه را دامن زده اند.
در كنار مشكلاتی مانند نشت نفت در بعضی زمین های كشاورزی و جریان فاضلاب در نهر فیروزآباد شهرستان ری، بخشی از ساكنان این مناطق باید بوی نامطبوع كارگاه های غیرمجاز و سنتی چربی سوزی و سایر آلودگی های زیست محیطی آنها را هم تحمل كنند.
بیشتر این واحدها در روستاهای گلحصار، قوچ حصار و عظیم آباد بخش كهریزك در امتداد نهر آلوده فیروزآباد قرار دارند.
این كارگاه های غیرمجاز با جوشاندن، چربی های كشتارگاهی، ضایعات گوشت قرمز، سفید، پوست و آلایش مرغ را بازیافت می كنند.
كارگاه های چربی گیری استاندارد باید سامانه های دفع فاضلاب داشته باشند ولی واحدهای غیرمجاز فعال در كهریزك تمامی فاضلاب خویش را با این استدلال كه آب نهر فیروزآباد آلوده است، داخل آن تخلیه می كنند.
براساس گزارش میدانی خبرنگار ایرنا، بوی بسیار نامطبوع این واحدهای سنتی سراسر منطقه را بخصوص اوایل شب و عصر فرا می گیرد و زندگی در این محدوده را خیلی سخت می كند.

** پای صحبت اهالی منطقه
زهرا یگانه یكی از ساكنان روستای عظیم آباد كهریزك در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بوی نامطبوع كارگاه های چربی گیری به حدی است كه استشمام آن كودكان و بزرگسالان روستا را بیمار می كند.
وی اضافه كرد: زندگی اهالی روستای عظیم آباد كه اغلب از قشر بسیار ضعیف جامعه هم هستند به دلیل سودجویی برخی افراد مختل شده است و نهادهای متولی باید با آنها برخورد كنند.
یگانه افزایش جانوران موذی و حشرات را هم یكی دیگر از تبعات فعالیت كارگاه های چربی گیری در روستای عظیم آباد عنوان و تصریح كرد: اغلب منازل این روستا محل زندگی موش و سوسك شده است.
وی افزود: جمع آوری مقدار زیادی استخوان و وجود آلایش مرغ در كارگاه های چربی گیری، سگ های ولگرد منطقه را افزایش داده است كه سبب رعب و وحشت اهالی بخصوص بانوان و كودكان و هم انتقال بیماری های مشترك انسان و حیوان می گردد.

** محیط زیست در انتظار حكم دادگاه
رئیس اداره محیط زیست شهرستان ری با اشاره به اینكه بیشتر از 50 واحد غیرمجاز چربی گیری و زهتابی در این منطقه فعالیت می نمایند اضافه كرد: تمامی این واحدها در ابتدای سال 1395 با دستور قضایی پلمپ شدند و پس از گذشت چند ماه توسط صاحبان این مشاغل دوباره به صورت غیرقانونی به فعالیت خود ادامه دادند.
وی اضافه كرد: محیط زیست از عمل غیرقانونی این واحدها به دلیل فعالیت مجدد شكایت و الان تمامی واحدهای غیرمجاز را به دستگاه قضایی معرفی كرده و در انتظار حكم دادگاه است.
عبادتی تصریح كرد: در صورت نهایی شدن حكم دادگاه با همكاری بخشداری مركزی، این واحدها پلمپ یا تخریب می شوند.
وی اظهارداشت: تعدادی از مالكان واحدهای چربی گیری با تاسیس تعاونی «گلحصار» و خرید زمین به دنبال راه اندازی كارخانه استاندارد و تصفیه خانه هستند كه امیدواریم بزودی به سرانجام برسد.
عبادتی با اشاره به اینكه فعالیت غیرمجاز كارگاه های چربی گیری باعث آلودگی هوا، انتشار بوی نامطبوع، افزایش سگ های ولگرد، موش و حشرات موذی در منطقه می گردد افزود: واحدهای چربی گیری اكنون به صورت غیرمجاز در زمین های كشاورزی فعالیت می نمایند كه باید به شهرك صنعتی چرمشهر انتقال یابند.
وی تصریح كرد: واحدهای چربی گیری و زهتابی(آماده سازی روده های گوسفند) باید به صورت اصولی مجهز به تصفیه خانه و فیلتراسیون صنعتی برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع شوند.
عبادتی با اشاره به اینكه اغلب واحدهای چربی گیری در بخش های قلعه نو، كهریزك و باقرشهر فعالیت دارند یادآورشد: این واحدها باید در شهرك های صنفی ساماندهی شوند تا سیستم های متمركز تصفیه خانه فاضلاب برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست در آنجا تولید شود.
وی با اشاره به اینكه در هر واحد چربی سوزی غیرمجاز بین پنج تا 10 نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند اضافه كرد: عمده كارگران واحدهای چربی سوزی غیرایرانی هستند.

** ساماندهی نیازمند جدیت و مدیریت
مصطفی صفایی مدیرعامل شركت 'تعاونی گلحصار' هم بعنوان مجری طرح ساماندهی تبدیل ضایعات كشتارگاهی دام و طیور ری در ادامه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روزانه 400 تن ضایعات گوشت قرمز و سفید، 100 تن ضایعات چربی كشتارگاهی و 100 تن استخوان در تهران تولید می گردد كه كارگاه های چربی گیری در شهرستان ری آنها را فرآوری می كنند.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا گرچه برخی مسئولان نهادهای دولتی آمار این ضایعات را در كل افزون بر 300 تن اعلام می كنند اما مدیرعامل تعاونی گلحصار با اشاره به ضایعات وارد شده به هركدام از این كارگاههای غیرمجاز و هم كامیون هایی كه این مواد را از پایتخت و شهرستان های اطراف به این منطقه می آورند، آمار كلی حدود 600 تنی در روز را اعلام می كند.
صفایی اضافه كرد: واحدهای چربی گیری باوجود آلودگی زیست محیطی تمام ضایعات گوشت و مرغ را بازیافت و وارد چرخه اقتصاد می كنند كه اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم افراد زیادی را به همراه دارد.
وی اظهارداشت: چربی های تولید شده در كارگاه های چربی سوزی در صنعت صابون سازی، تولید انواع روانكارهای صنعتی(گریس) و خوراك طیور مصرف می گردد.
صفایی عنوان كرد: طرح ساماندهی واحدهای چربی گیری جنوب تهران از سال 93 در فرمانداری ری عنوان شد و تابحال بیشتر از 50 جلسه با حضور مسئولان مختلف استانی و شهرستانی برگزار شده است.
وی خاطرنشان كرد: 15 نفر از صاحبان این كارگاه ها طی سه سال قبل با تامین سرمایه 20 میلیارد ریالی و تاسیس تعاونی گلحصار به دنبال صنعتی شدن این حرفه بوده اند كه در مرحله اول هم پنج میلیارد ریال برای خرید زمین 20 هكتاری در روستای «دوتویه» شهرستان ری هزینه كرده اند.
صفایی با اشاره به اینكه روند اداری تاسیس این تعاونی طی سال های گذشته انجام شده است عنوان كرد: امروز سرمایه گذاران طرح ساماندهی تبدیل ضایعات كشتارگاهی دام و طیور همچنان بعد از گذشت سه سال در انتظار جواب استعلام اداره منابع طبیعی و جهاد كشاورزی هستند.
صفایی خاطرنشان كرد كه فرآیند جواب استعلام از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بعد از 13 ماه صادر شد و الان در امور اراضی جهاد كشاورزی استان تهران برای استعلام زراعی نبودن زمین مسكوت مانده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری هم در پاسخ به خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه تعاونی چربی سوزی های جنوب استان تهران زمین را از اداره اوقاف خریداری نموده است توضیح داد: تداخل پلاك ملی این زمین با زمین اوقافی مهمترین دلیل زمان بر بودن پاسخ به استعلام بوده است.
ضیا نصرتی افزود: استعلام های اداره منابع طبیعی در حالت عالی یك ماه به طول می انجامد ولی در صورت تداخل مدت زمان زیادی را می طلبد.
وی با اشاره به اینكه زمین تعاونی چربی سوزها در انتهای جاده روستای دوتویه قرار دارد عنوان كرد: این زمین جزو پلاك های نظر آباد روستای عشق آباد است و پاسخ استعلام یك ماه پیش صادر گردیده است.

** تهدید سلامت با روغن های غیرخوراكی
در ادامه رضا كشاورز یكی دیگر از فعالان این صنف در بخش كهریزك به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تصفیه خانه شهرك صنعتی چرمشهر به علت اینكه برای صنایع صابون سازی و زهتابی راه اندازی شده مناسب فاضلاب چربی سوزی ها نیست.
شهرك صنعتی چرمشهر از توابع بخش جوادآباد شهرستان ورامین در استان تهران در مجاورت شهرستان ری قراردارد.
وی اضافه كرد: مالكان كارگاه های چربی سوزی بشدت به انتقال كارگاه هایشان به شهرك صنعتی چرمشهر تمایل دارند ولی این شهرك ظرفیت كافی ندارد و مجوز تاسیس هم داده نمی گردد.
كشاورز در ادامه با اشاره به اینكه دولت در كشورهای توسعه یافته تسهیلات ویژه ای برای بازیافت عرضه می دهد عنوان كرد: كارگاه های چربی گیری شهرستان ری 95 درصد ضایعات گوشت سفید، قرمز، آلایش مرغ و استخوان را به چرخه اقتصاد كشور بر می گردانند.
وی با اشاره به اینكه فاضلاب ناشی از جوشاندن چربی های حیوانی اینك وارد نهر فیروز آباد می گردد كه لش آب (باتلاق یا آب گندیده) تهران در آن جریان دارد مدعی شد: فاضلاب كارگاه های چربی گیر در مقایسه با آلودگی آب نهر فیروز آباد به هیچ عنوان چشمگیر نیست.
كشاورز عنوان كرد: كارخانه های كیك و كلوچه از متقاضیان مصرف روغن چربی حاصل از ذهتابی و چربی سوزی ها هستند كه اخلاق انسانی ما حكم می كند این روغن غیرخوراكی باوجود سودآور بودن به این كارخانه ها فروخته نشود.
وی در ادامه تصریح می كند: در صورتیكه دولت مانع كار ما شود، فروش كاذب و غیرقانونی روغن تولید شده در این واحدها به متقاضیان مصارف خوراكی عرضه می گردد.

** كارگاه های چربی سوزی بدون نظارت
رئیس اداره دامپزشكی شهرستان ری هم در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به اینكه اداره محیط زیست و دامپزشكی كار نظارت بر واحدهای چربی سوز مجاز را بر عهده دارند به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اكنون به علت غیرمجاز و پراكنده بودن كارگاه های چربی سوزی شهرستان ری هیچگونه نظارتی بر عملكرد و كیفیت ضایعات مصرفی این كارگاه و تولیداتشان وجود ندارد.
محمد وحید تاویلی با اشاره به اینكه واحدهای چربی گیری فعال در شهرك صنعتی چرمشهر زیر نظر اداره دامپزشكی شهرستان ورامین فعالیت می نمایند اضافه كرد: چربی سوزان به هیچ عنوان علاقه مند به انتقال كارگاه هایشان به شهرك صنعتی چرمشهر و سالاریه نیستند.
وی نظارت بر عملكرد و افزایش كرایه های انتقال ضایعات از تهران به چرمشهر را همچون دلایل مهم بی میلی برای انتقال كارگاه های چربی سوزی شهرستان ری به شهرك صنعتی چرمشهر خواند.
تاویلی با اشاره به اینكه كارگاه های چربی گیری شهرستان ری به هیچ عنوان استانداردها و شرایط لازم را برای فعالیت ندارند عنوان كرد: این كارگاه ها حتی ابتدایی ترین شرایط تبدیل ضایعات گوشت به چربی های صنعتی را ندارند.

** حلقه مفقوده ای به نام ساماندهی
آنطور كه از اظهارنظرهای متولیان بر می آید انتقال این واحدهای صنفی آلاینده به چرمشهر اكنون در گیرودارهای سیستم اداری و نبود ساماندهی دقیق دستگاه های اجرایی قرار دارد؛ مدیرعامل شركت تعاونی گلحصار درحالی بیان می كند ظرفیت شهرك صنعتی چرمشهر تكمیل است و تصفیه خانه آن ظرفیت لازم را ندارد كه مسئولان دیگر می گویند صاحبان این صنف به دلیل افزایش یافتن كرایه حمل مایل به انتقال نیستند.
در این شرایط به نظر می آید هم افزایی لازم بین دستگاه های متولی در برخورد و ساماندهی این واحدهای آلاینده به آن شكلی كه مورد انتظار است مشاهده نمی گردد و این، ساكنان مناطق جنوب پایتخت هستند كه با مشكلات زیست محیطی و سایر تبعات ناشی از این فعالیت های غیرمجاز دست و پنجه نرم می كنند.

گزارش از امیر جعفری سرگزه
3218/6003/ 1008


1397/07/25
16:41:47
5.0 / 5
5085
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه