ایستگاه سنجش آلودگی هوای سردشت به سیستم جامع كشور متصل شد

ایستگاه سنجش آلودگی هوای سردشت به سیستم جامع كشور متصل شد پرشین رز: مهاباد- رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت اظهار داشت: ایستگاه سنجش آلودگی هوای این شهرستان برای بررسی میزان آلایندگی ها به سیستم جامع پایش كیفی هوای كشور متصل شد.


خالد بایزیدی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این سیستم ذرات آلاینده هوا با قطر 10 میكرون را به صورت لحظه ای اندازه گیری، پایش و مخابره می كند.
وی بیان كرد: سیستم سنجش آلودگی هوای سردشت جزو سیستم های به روز بوده كه هم اكنون با ورود به سایت سازمان حفاظت محیط زیست، اطلاعات تمامی ایستگاه های كشور را نمایش می دهد.
وی اظهار داشت: تا پیش از اتصال به سیستم جامع پایش آلودگی هوای كشور، كارشناسان این اداره در سردشت گزارش های هر نوع آلایندگی و اقدامات پیشگیرانه را به صورت دستی وارد می كردند.
بایزیدی خاطرنشان كرد: سردشت یكی از كانون های ورود ریزگردها از سمت تالاب هورالعظیم در عراق و همینطور بخش كمی از مصر و صحرای عربستان است و با اتصال این سیستم می توان در جهت مدیریت ریزگردها در سطح استان و انجام برنامه های پیشگیرانه بهداشتی، سلامتی و زیست محیطی اقدام نمود.
وی با اشاره به اینكه منشا حدود 90 درصد ریزگردها خارج از كشور است، اظهار داشت: ریزگردهای ورودی از سمت شمالغرب به كشور و در نهایت سردشت، ظرف كمتر از 2 ساعت خویش را به مركز استان و سپس استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و كردستان می رساند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت افزود: ارومیه، بوكان، خوی، سردشت و سلماس جزو پنج شهر آذربایجان غربی است كه از سیستم جامع سنجش آلودگی هوای كشور برخوردار می باشد.
«بایزیدی» در مورد نحوه كاركرد سیستم پایش آلودگی هوای سردشت اظهار داشت: این سیستم گرد و غبار را توسط سنجنده ای كه به آن متصل است، می گیرد و بعد از پردازش داده ها را برای سنجش در اختیار كامپیوتر می گذارد تا مخابره شود.
وی با اشاره به آمار مقایسه ای روزهای آلوده در سال های 1395 و 1396 اظهار داشت: در سال 1395 ذرات 10 میكرون آلاینده هوا در 184 روز سال بیشتر از حد مجاز یعنی 150 میكروگرم بر مترمكعب بوده و این میزان در سال قبل در 132 روز سال مشاهده شد.
وی افزود: این شهرستان شرایط ویژه ای از نظر تعدد جانبازان و مصدومان شیمیایی دارد و ایستگاه سنجش آلودگی هوا كه هم اكنون ذرات با قطر 10 میكرون را اندازه گیری می كند باید به 2.5 میكرون ارتقا پیدا كند.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا بر مبنای شاخص های سنجش كیفیت هوا، اگر شاخص كیفیت هوا كمتر از 50 باشد، هوا پاك، بین 51 تا 100 سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و بیشتر از 301 خطرناك تلقی می گردد.
سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با كشور عراق قرار گرفته است.
7562/6185/3072


1397/07/30
12:28:13
5.0 / 5
5052
تگهای خبر: آلودگی , باد , بهداشت , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه