تصویب ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون هوای پاك

تصویب ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون هوای پاك پرشین رز: تهران- هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (2) قانون هوای پاك - مصوب 1396 - آیین نامه فنی در زمینه كنترل و كاهش آلودگی ها (موضوع ماده (2) قانون یادشده) را تصویب كرد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، برپایه قانون هوای پاك - مصوب 1396- سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد ظرف مدت سه تا 6 ماه حسب مورد، آیین نامه های مربوط به این قانون را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند، از این رو این سازمان آیین نامه های اجرایی قانون مورد اشاره را برای طی مراحل قانونی تصویب، ارائه و پیشنهاد كرد كه با عنایت به اهمیت مبحث و ضرب الاجل قانونی موجود، هریك از آیین نامه های اجرایی قانون مورد اشاره در كمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مطرح و جمع بندی برای طرح در هیئت وزیران ارسال شود.
مطابق با آخرین گزارش بانك جهانی در سال 2018، هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) آلاینده ذرات معلق (PPM 2.5) در شهر تهران سالیانه 2.6 میلیارد دلار است. مطابق این گزارش در صورتیكه غلظت این ذرات معلق در شهر تهران از 35 میكروگرم در متر مكعب به 10 میكروگرم در متر مكعب (رهنمود سازمان بهداشت جهانی) برسد، هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) هم به میزان 6.1 میلیارد دلار كاسته می شود.
میانگین غلظت سالیانه ذرات معلق طی 4 سال قبل در شهر تهران بیشتر از 34 میكروگرم در متر مكعب است كه 3.4برابر حد مجاز است.
همچنین در گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2018 با عنوان 'پیشگیری از مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر با استفاده از بهبود كیفیت هوا'، 17 درصد از كل مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر به دلیل مواجهه با آلودگی هوا است، مطابق این گزارش به ترتیب 34 درصد از مرگ های سكته مغزی، 25 درصد از مرگ های بیماری های ایسكمیك قلبی (IH D) و 36 درصد از مرگ های سرطان ریه ناشی از مواجهه با آلودگی هوای آزاد است.
سالیانه مرگ بیش از5.7 میلیون نفر در جهان به دلیل بیماری های غیر واگیر منتسب به آلودگی هوا است كه به ترتیب مرگ 3.9 میلیون نفر به دلیل بیماری های قلبی و عروقی، 1.3 میلیون نفر به دلیل بیماری های تنفسی و 5 /0 میلیون نفر به دلیل سرطان ریه ناشی از مواجهه با آلودگی هوا است.
مطابق با این گزارش تعداد مرگ های منتسب به ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون در سال 2016، در ایران 28 هزار و 716 نفر بوده كه به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 6.60 نفر است.
با توجه به اهمیت تبیین و تدوین رویه ها و راهكارهای اجرایی واحد برای یكپارچه سازی روند نظارت و اقدام بر اجرای استانداردها و ضوابط آلایندگی در منابع مختلف انتشار و همینطور فراهم سازی زیرساخت های اجرای آنها آیین نامه اجرایی ماده (2) قانون هوای پاك - مصوب1396- با پیش بینی تكالیف معین دستگاه های اجرایی مختلف از قبیل استانداردهای بخش سوخت های فسیلی، خودرو و موتورسیكلت و همینطور زمانبندی ارتقاء احكام منابع متحرك، احكام منابع ساكن آلاینده هوا، حدود مجاز معاینه فنی، توسعه و هماهنگی زیرساخت های آزمایشگاهی، تولید رشته های تحصیلی متناسب با آلودگی هوا، تكمیل سامانه ملی پایش و سنجش سلامت و هم افزایی بهره برداری از ایستگاه های پایش آلودگی هوا تدوین شده است.
علمی 9014**2017


1397/08/01
19:58:29
5.0 / 5
5053
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بیماری , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه