مطالعات پسماند خوزستان با همكاری آلمانی ها انجام می گردد

مطالعات پسماند خوزستان با همكاری آلمانی ها انجام می گردد پرشین رز: مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند خوزستان با مشاركت كشور آلمان انجام می گردد.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر احمدرضا لاهیجان زاده با اشاره به برگزاری نشست با هیاتی از كشور آلمان اضافه كرد: این هیات آلمانی، پیرو تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست كشور و وزارت محیط زیست كشور آلمان در مورد همكاری در زمینه انرژی های نو، مدیریت پسماند بهره گیری از تكنولوژی نوین در كنترل آلودگی ها، وارد ایران و استان خوزستان شده است.

وی اظهار داشت: كشور آلمان آماده مشاركت در زمینه انجام طرح مدیریت پسماند در یكی از استان های ایران است كه این مطالعه با همكاری دانشگاه های این كشور انجام می گردد. لاهیجان زاده افزود: ۶ استان نامزد انجام این طرح بودند و حدود ۲ ماه پیش با حضور اساتید و نمایندگان دانشگاه های آلمان یك جلسه در تهران برگزار گردید كه به نمایندگی از استان ها در این جلسه حضور داشته و گزارشی جامع در حوزه پسماند از لحاظ كمی و كیفی و تنوع پسماند ارائه كردم.
به قول وی، خوزستان به لحاظ صنعت متنوع، و دارای توان بالای كشاورزی است، بنابراین پسماندهای شهری و بیمارستانی زیادی تولید می گردد.

وی اظهار داشت: خوزستان بعنوان استان هدف برای مطالعه طرح جامع مدیریت پسماند انتخاب گردید كه در این راستا ۲۹ مهر یك هیات از كشور آلمان وارد اهواز شده كه حداقل ۱۰ روز در خوزستان حضور خواهد داشت.

وی افزود: این هیات با مدیران در رابطه با مبحث پسماند نشست هایی برگزار و سپس از وضعیت پسماند خوزستان دیدن، و فرآیند روش های تكنولوژی و نوین موجود را مورد بررسی قرار می دهند.

لاهیجان زاده افزود: در فرآیند پسماند، بازیافت و امحای آنها و به صورت كلی، ساماندهی و وضع پسماندهای مختلف صنعتی، ویژه، خطرناك، كشاورزی و شهری اطلاعات در اختیار خوزستان قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: امیدواریم از سرمایه گذاران كشور آلمان در زمینه مدیریت پسماند استفاده نماییم و دستگاه های متولی از این روش ها و تكنولوژی بهره مند شوند.

** كوشش برای بازیافت پسماندهای كشاورزی و صنعت

همینطور استاندار خوزستان در دیدار با اعضای هیات آلمانی كه برای انجام مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند به اهواز سفر كرده اند، اظهار داشت: مسئولان خوزستان از طرح هایی كه شرایط زیست محیطی این استان را بهبود بخشد استقبال می كنند.

غلامرضا شریعتی توانمندی صنعتی، كشاورزی و اقتصادی خوزستان را خاطرنشان كرد و اضافه كرد: عزم دولت برای كاهش آلودگی زیست محیطی در خوزستان است كه در این راستا در ۲ سال قبل اعتبارات خاصی برای مهار گرد و غبار در اختیار خوزستان قرار داده است.

وی بیان كرد: از صنایع خواسته شده تا در زمینه مدیریت پسماند خود برنامه داشته باشند و در این زمینه بتوانند از تكنولوژی نوین برای مدیریت پسماند در بخش خود استفاده كنند كه امیدواریم با مشاركت دولت آلمان بتوانیم در زمینه بهره مندی از روش های نوین در این بخش صنعت هم شاهد بهبود وضعیت زیست محیطی خوزستان باشیم.

شریعتی به پسماندها و زهاب های كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: خوزستان بعنوان قطب نخست كشاورزی كشور در تلاش است تا از پسماندهای تولید شده در بخش های توسعه فضای سبز و صنعتی استفاده نماید و در این راه شركت های آلمانی می توانند مشاركت داشته باشند.

وی با اشاره به بالا بودن حجم تولید پسماند خانگی در خوزستان افزود: روزانه در حدود چهار هزار تن پسماند خانگی در خوزستان تولید می گردد كه باید با روش های جدید بازیافت و امحا این بخش را مدیریت كرد.

شریعتی با استقبال از انجام مطالعات طرح جامع پسماند خوزستان اظهار داشت: این استان آمادگی دارد تا زمینه های اجرایی شدن این طرح را فراهم آورد.

در این دیدار «ساتیا نارایانا نارا» سخنگوی این هیات با تشكر از مسئولان خوزستان اظهار داشت: كشور آلمان در زمینه مطالعات پسماند در چهار كشور ایران، تركیه، كرواسی و بلغارستان فعالیت می كند كه بعد از بررسی های مطالعات پسماند، استان خوزستان در كشور ایران، بعنوان محل اصلی مطالعات انتخاب شده است. خوزستان در میان ۶ استان به لحاظ تنوع پسماند و بالا بودن جمعیت انتخاب گردید تا مطالعات در آن صورت گیرد.

وی ادامه داد: این مطالعات با همكاری دانشگاه و شركت های آلمانی صورت خواهد گرفت و روش های نوین و سرمایه گذاران برای اجرایی شدن این روش ها به خوزستان معرفی می گردد.
یك هیات پنج نفره از اساتید و نمایندگان شركت ها و دانشگاه هایی از آلمان برای بازدید از وضعیت پسماند به خوزستان سفر كردند و بر مبنای مشاهدات علمی و عملی روش های نوین و روز مدیریت پسماند در جهان را در خوزستان با مشاركت ایران اجرا كنند.

1397/08/02
19:17:49
5.0 / 5
4952
تگهای خبر: آلودگی , برگ , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه