پرندگان مهاجر واردتالاب بندعلیخان ورامین شدند

پرندگان مهاجر واردتالاب بندعلیخان ورامین شدند پرشین رز: تهران- رییس اداره حفاظت محیط زیست ورامین از مهاجرت اولین گروه از پرندگان مهاجر به تالاب بندعلیخان این شهرستان اطلاع داد.


منصور گل محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: همه ساله در اواسط پاییز، پرندگان مهاجر به منظور زمستان گذرانی، تالاب های جنوب شهرستان ورامین را انتخاب می كنند، مهاجرتی كه طی سال های اخیر به علت خشكی تالاب به ندرت انجام شده است.
وی اضافه كرد: طی سال های گذشته كه تالاب بندعلیخان از آب كافی برخوردار بود، هزاران گروه از پرندگان كنار آبزی همچون مرغابی سرسبز، خوتكا، اگرت، حواصیل و پرندگان غازنما مانند آنقوت، تنجه و شمار اندكی فلامینگو، درنا و قو، زمستان را در اراضی جنوب ورامین می گذراندند.
گل محمدی تصریح كرد: تالاب بندعلیخان در سال های اخیر به علت كاهش نزولات جوی و تامین نشدن حق آبه از رودخانه شور و شیرین با كمبود آب شدید مواجه و سال به سال از تعداد پرندگان مهاجر كاسته شده است.
وی اضافه كرد: در ایام گذشته تعدادی از پرندگان پیش قراول كه بیشتر از نوع مرغابی هستند، در تالاب كه از مقدار بسیار كمی آب برخوردار می باشد حضور پیدا كرده اند كه در صورت استمرار خشكی، این پرندگان هم از تالاب كوچ كرده و دیگر پرندگان هم مكان دیگری را برای زمستان گذرانی انتخاب می كنند.
گل محمدی تعداد این پرندگان را حدود یك هزار قطعه اعلام نمود.
وی تصریح كرد: عدم حضور پرندگان، تغییرات بسیاری را در اكوسیستم منطقه به دنبال دارد.
رییس اداره حفاظت از محیط زیست ورامین اظهار داشت: در صورتیكه حق آبه 40 درصدی از رودخانه شور و شیرین محقق نشود، این تالاب به صورت كامل خشك می گردد.
وی تصریح كرد: طی سال های اخیر تنها 5 درصد از حق آبه این دو رودخانه تامین شده و این میزان بیشتر در مواقعی بوده كه به علت كثرت بارندگی، امكان استفاده كشاورزان از آن وجود نداشته است.
تالاب بندعلیخان با وسعت 25 هزار هكتار، در جنوب دشت ورامین واقع شده است.
تهرام/7254 / 1539 /


1397/08/05
14:24:30
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: آب , بارندگی , حفاظت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه