تامین آب تالاب بین المللی گاوخونی نیازمند تصمیم ملی است

تامین آب تالاب بین المللی گاوخونی نیازمند تصمیم ملی است پرشین رز: اصفهان- مدیركل حفاظت محیط زیست اصفهان اظهار داشت: درباره مبحث آب و تامین نیاز آبی تالاب بین المللی گاوخونی باید از تعصب های بی مورد دوری كرد و ملی اندیشید.


سید رحمان دانیالی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: پس از آب آشامیدنی توجه به نیاز آبی تالاب بین المللی گاوخونی اولویت محیط زیست استان است و توجه نكردن به آن معضلات بزرگی همچون ریزگردها را به وجود می آورد كه تا شعاع 500 كیلومتری تبعات زیادی را در بردارد.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، بعضی از كارشناسان معتقدند اگر این تالاب منشاء گرد و غبار شود، آنها سمی آلوده به فلزات سنگینی مثل سرب، روی و كادمیوم و سونامی كلرید و سدیم بوده و شهر اصفهان و استانهای اطراف را تهدید می كند.
وی با اشاره به اینكه اگر به این تالاب توجه می كردیم نیاز به راه اندازی 700 میلیارد ریال چاه عمیق در اصفهان نبود، اظهارداشت: مشكلات ناشی از آب و فاضلاب، كشاورزی همه از عدم توجه به تالاب بین المللی گاوخونی است.
دانیالی خاطرنشان كرد: طبق قانون پس از آب آشامیدنی، نیاز آبی تالاب باید اولویت دوم در استان باشد، افزود: در بالا دست مراتع به دیم تبدیل و با وام ها، باغ درست می گردد كه با حق آبه ای از آب منطقه ای گرفته شد، آب را پمپاژ كردند و حتی عرض رودخانه ها از 50 متر به دو سه متر رسید.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان كرد: این مناطق 270 میلیون متر مكعب به اندازه تونل دوم كوهرنگ و 120 میلیون مترمكعب دیگر به اندازه چشمه لنگان آب پمپاژ می گردد.
این تالاب در سال 1354 در كنوانسیون رامسر به ثبت رسید و نام آن در لیست تالاب های بین المللی قرار گرفت كه همواره یكی از زیستگاههای حیات وحش و پرندگان در فلات مركزی ایران بود كه اكنون خبری از موجودات زنده در آن نیست.
دانیالی تصریح كرد: باید در این زمینه دست به دست هم بدهیم و درباره مبحث آب ملی بیندیشم كه پس از آشامیدنی، تالاب بین المللی گاوخونی از اهمیت بالایی برخورداراست.
وی با اشاره به توجه نكردن به مبحث آمایش سرزمین در این زمینه خاطرنشان كرد: عملگرایی در حوضه آبخیز تالاب، مدیریت جزیره ای، نبود تصمیم گیری واحد و عدم استفاده از مدیران قوی به همراه اعتبارات لازم همچون معضلاتی است كه در حوضه زاینده رود وجود دارد.
تالاب بین المللی گاوخونی یكی از تالاب های مشهور در جلگه مرتفع مركزی ایران به شمار می آید، این تالاب كه منطقه ای به وسعت 476 كیلومتر مربع را پوشانده، در 167 كیلومتری جنوب شرق اصفهان در كنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه های شنی واقع است.
این تالاب با داشتن منابع زیستی غنی، پناهگاهی برای پرنده های مهاجر است و با همه این خصوصیت ها یكی از جاذبه های گردشگری به حساب می آید.
چند سالی است كه بدلیل خشكسالی، تخصیص بیش از اندازه آب به صنایع و كشاورزی و تامین نكردن حقابه زاینده رود، آبی وارد این تالاب نشد تا اینكه در اوایل تیر سال 1394با اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست، آب رودخانه زاینده رود دوباره به تالاب بین المللی گاو خونی رسید و این تالاب بعد از 10سال آبگیری شد.
از سوی دیگر در چند سال اخیر توسعه نا متوازن استان اصفهان سبب تولید مشكلات و چالش های زیست محیطی بسیاری شامل آلودگی هوا، آلودگی آب، كم آبی، خشكی تالاب گاوخونی و رودخانه زاینده رود و افت شدید آب های زیر زمینی شده است.
تالاب بین المللی گاوخونی در سال های اخیر بدلیل كاهش بارش ها در حوضه زاینده رود و برداشت بی رویه در این حوضه آبی، به منطقه ای خشك بدل شده است، این تالاب نقش عمده ای در اكوسیستم منطقه بخصوص پراكنش ریزگردها تا كویری مركزی ایران دارد.
نابودی تالاب ها یكی از چالش های اساسی جوامع امروز است كه بر مبنای آمار موجود از 84 تالاب مهم و مطالعه شده در ایران، 31 تالاب بتدریج تمام و یا قسمتی از مساحت خویش را از دست داده و یا به منشاء گرد و غبار تبدیل گشته است.
8114/6026


1397/08/14
12:53:09
5.0 / 5
5097
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه