آتش سوزی ها در آمریكا تشدید می گردد

آتش سوزی ها در آمریكا تشدید می گردد پرشین رز: تهران - تغییرات آب و هوایی باعث تشدید و گسترش آتش سوزی و سایر فجایع طبیعی همچون موج گرما در آمریكا می گردد و شركت های بیمه آمریكا هم بتازگی حق بیمه آتش سوزی منازل را در بعضی مناطق افزایش داده اند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری آتلانتیك، آتش سوزی در ایالت كالیفرنیا 25 كشته بر جا گذاشته است اما حتی شركتهای بیمه فكر می كنند كه آتش سوزی ها در دهه های آینده شدیدتر خواهد شد. ماموران آتش نشانی در هر دو سوی ایالت كالیفرنیا در حال نبرد با شعله های آتش هستند. در شمال ایالت، آتش سوزی موسوم به 'كمپ فایر' به بزرگترین و مخرب ترین آتش سوزی در تاریخ این ایالت تبدیل گشته و تا كنون 23 تن را به كام مرگ كشیده و 109 هزار هكتار از اراضی منطقه را نابود كرده و ویرانه های شهر 26 هزار نفری 'پارادیس' در خاكستر آتش بر جا مانده است.
این در حالی است كه تنها حدود یك چهارم آتش سوزی كمپ فایر مهار شده است و هنوز حواشی شهر 'چیكو' بزرگترین شهر ناحیه 'بوتی كانتی' را تهدید می كند. این آتش سوزی در منطقه 'كمپ چیك رود' شروع شده و از این رو به آتش سوزی 'كمپ فایر' نامگذاری شده است.
در جنوب كالیفرنیا هم آتش نشانها در حال نبرد با آتش سوزی 'وولسی فایر' هستند كه بر اثر وزش بادهای داغ 'سانتا آنا' گسترش یافته است. این آتش سوزی هم دو نفر را كشته و بیشتر از 83 هزار هكتار زمین را از بین برده و ساختمانها را در سرتاسر ناحیه 'ونچورا كانتی' نابود كرده است. این آتش سوزی حدود 10 درصد مهار شده و انتظار می رود كه بادهای 'سانتا آنا ' هم عصر یكشنبه تشدید شود. این بادها در سال قبل هم باعث گسترش آتش سوزی شده بود. آتش سوزی وولسی فایر باعث تخلیه شهر 'تاوزند اوكس' شده شهری كه روز چهارشنبه صحنه تیراندازی بوده و 12 تن در آن كشته شدند.
'برایان رایس' رئیس سازمان آتش نشانهای حرفه ای كالیفرنیا اظهار داشت: هم اكنون، خانواده ها سوگواری می كنند و هزاران نفر خانه های خویش را از دست داده اند و یك چهارم میلیون آمریكایی مجبور به فرار شده اند. او به اظهارات پرزیدنت دونالد ترامپ پاسخ می داد كه تهدید به قطع كمك امداد به این ایالت به دلیل سوء مدیریت جنگلها را مطرح كرده بود.
در حالی كه این فصل آتش سوزی در كالیفرنیا به طور خاص ویرانگر بوده است، این صرفا تازه ترین مرحله از چیزی است كه 'دانیل سواین' دانشمند آب و هوایی آنرا 'محاصره شگفت آور چندین ساله آتش' می نامد.
سه مورد از پنج آتش سوزی بزرگ در این ایالت طی سه سال قبل روی داده و همه آنها در شمال كالیفرنیا بوده اند. میلیونها نفر به زندگی در نزدیك آتش های بزرگ و استشمام دود هر روز بامداد هنگام باز كردن عادت كرده اند.
با این وجود، برای بخش بزرگی از این ایالت هنوز بدترینها در راه می باشد. فصل آتش سوزی كالیفرنیا معمولا با نخستین باران پاییزی تمام می شود. در سالهای اخیر، این بارانها دیرتر از طریق رسیده اند و بارندگی ها در تیره ترین ماههای زمستان متمركز شده اند و از این رو تاخیر در بارش باران می تواند باعث طولانی شدن و تشدید فصل آتش سوزی بشود. به نظر می آید كه تغییرات آب و هوایی باعث تاخیر بیشتر در بارندگی خواهد شد.
شركت های بیمه به طور خاص نگرانی و هراس زیادی در این مورد دارند. یك پژوهش جدید موسسه 'رند' نشان داد كه حق بیمه منازل بتازگی در مناطق مستعد آتش سوزی این ایالت نسبت به مناطق دیگر افزایش یافته است. بعضی از مالكان منازل بیمه های خویش را به بیمه های ارزانتر تغییر داده اند. همین پژوهش نشان داد كه با تغییرات آب و هوایی، در 30 سال آینده میزان اراضی نابود شده بر اثر آتش سوزی دو برابر خواهد شد. اگر میزان انتشار آلودگی های كربنی در حد كنونی ادامه یابد، میزان اراضی سوخته تا سال 2100 چهار برابر خواهد شد.
تغییرات آب و هوایی قبل از این هم آتش سوزی ها را بدتر كرده است. یك پژوهش در سال 2016 نشان داد كه تغییرات آب و هوایی باعث دو برابر شدن سطح زمینهای سوخته در غرب آمریكا از دهه 1980 تا كنون شده است.
آتش سوزی تنها فجایع طبیعی نیست كه تغییرات آب و هوایی باعث وخیم تر شدن آن می گردد. موج گرما همچون مرگبارترین فجایع طبیعی در آمریكا هستند و به دلیل انتشار گازهای آلاینده گلخانه ای، بروز این امواج گرما هم بیشتر و شدیدتر شده است. این فجایع بویژه برای افراد كهنسال و نوزادان مرگبار هستند و آتش سوزی جنگلها امكان دارد تیغه مرگبار شمشیری باشد كه به سمت همه ما می آید.
اروپام**1078**1485


1397/08/21
18:32:08
5.0 / 5
4674
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه