با خرید پروانه چرای دام توسط محیط زیست؛

یوزهای جاجرم قلمرو خودرا بازپس می گیرند

یوزهای جاجرم قلمرو خودرا بازپس می گیرند پرشین رز: بجنورد- رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم اظهار داشت: به منظور پشتیبانی از یوزپلنگ آسیایی و كاهش حضور دام در زیستگاه ها، پروانه چرای یكهزار و 500 راس دام گله داران در منطقه میاندشت جاجرم، خریداری میگردد.


سیدمحمد موسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امسال سه میلیارد ریال اعتبار برای خرید پروانه چرای دام دامداران منطقه میاندشت هزینه میگردد.
وی اضافه كرد: پارینه باز با تامین سه میلیارد ریال اعتبار، پروانه چرای یكهزار و 500 دام در میاندشت جاجرم خریداری و از حضور دام در این منطقه كاسته شده بود.
موسوی افزود: خرید پروانه چرای دام به منظور كاهش حضور دام و سگ های گله در منطقه و به دنبال آن افزایش امنیت گونه ثمین و در معرض انقراض یوزپلنگ در میاندشت اجرا میگردد.
وی اشاره كرد: برمبنای آمار مشاهده یوزها در منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم، این منطقه با داشتن بیشترین شمار یوز در واحد سطح، پویاترین زیستگاه یوز آسیایی در كشور به حساب می آید.
موسوی افزود: در سالیان اخیر، چرای دام در میاندشت جاجرم افزایش یافته و حضور سگ های گله، تهدیدی برای زیست گونه یوزپلنگ، بخصوص توله های آن به حساب می آید.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم اشاره كرد: امنیت یوزها، توسط سگ ها در معرض خطر است و از آنجائیكه در سالهای اخیر، جمعیت یوز و توله ها در میاندشت افزایش یافته، باید برای تامین امنیت این گونه ارزشمند، میزان حضور دام ها محدود شود.
وی اظهار داشت: كاهش جمعیت دام در منطقه میاندشت، سبب بهبود وضعیت مراتع و كمك به افزایش جمعیت آهوان بعنوان طعمه یوز میگردد.
موسوی گفت: اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای چرای 15 هزار راس دام در منطقه میاندشت پروانه صادر كرده كه برمبنای برنامه ریزی ها، شمار پروانه های حذف شده در این منطقه، امسال به سه هزار راس می رسد و حذف مابقی پروانه ها در برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
وی اضافه كرد: نهال كاری گونه های آتریپلكس و قره داغ در 250 هكتار از عرصه های میاندشت جاجرم از دیگر اقدامات برای بهبود مراتع، افزایش جمعیت آهوان و پشتیبانی از یوزپلنگ آسیایی است.
موسوی، حضور آهوان در مناطق پیرامونی روستاها را یكی از تهدیدها برای این گونه دانست و از دامداران و روستاییان خواست از بلا رساندن به آهوان اجتناب كنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: در این سال ها، مردم به اهمیت حفاظت از یوز آسیایی بعنوان گونه ثمین در تنوع زیستی، واقف شده اند و روستاییان هم همكاری های خوبی دارند البته از روستاییان و جوامع محلی انتظار می رود در این باره همكاری ها را بیشتر كنند.
ایجاد پارك ملی «ضامن آهو» با 15 هزار هكتار وسعت، از دیگر اقدامات موثر سالیان اخیر در منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم برای زیست و ماندگاری یوز و توله های آن است.
پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارك ملی ضامن آهوی جاجرم، عرصه ای امن برای تولید مثل و زاد و ولد یوز به حساب می آید.
«كوشكی»، یوزپلنگ نر منطقه میاندشت جاجرم كه در شرایط نیمه اسارت نگهداری می شد، چهار سال پیش برای اجرای طرح تكثیر این گونه به تهران منتقل شد.
منطقه حفاظت شده میاندشت، 85 هزار هكتار وسعت دارد و از امن ترین زیستگاه های یوز ایرانی شمرده می شود.
منطقه میاندشت جاجرم كه در سال 1352 زیر حفاظت قرار گرفته، پوشیده از دشت های وسیع با اقلیمی خشك، نیمه خشك و تراكم گیاهی نسبتا مطلوب است.
وجود رودخانه كال شور سبب شده تا منطقه حتی در زمان خشكسالی هم چندان با مشكل كم آبی روبه رو نباشد.
7185/5132


1397/08/26
15:49:16
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: آب , امنیت , پارك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه