ستاری:

راه ورود كسب و كارهای دانش بنیان به حوزه انرژی هموار میگردد

راه ورود كسب و كارهای دانش بنیان به حوزه انرژی هموار میگردد پرشین رز: تهران- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: با هموار شدن ورود كسب و كارهای دانش بنیان و فناور به حوزه انرژی و محیط زیست ضمن حل چالش های اساسی، ظرفیت های غنی این حوزه ها به خلق ارزش افزوده، رونق صادرات و اشتغال منجر میگردد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا از مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در آیین آغاز همكاری این معاونت و وزارت حفاظت محیط زیست آلمان با هدف توسعه اقتصاد كم كربن كه با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار شد، اضافه كرد: منابع غنی زیرزمینی و نیروی انسانی خلاق و توانمند دو مزیت سرزمینی ایران برای توسعه پایدار فناوری های انرژی و زیست محیطی است.
وی افزود: مزیت های سرزمینی و ساختاری كشورمان در حوزه انرژی دو خاصیت مهم ایران است كه بعنوان اولین دارنده ذخایر هیدروكربنی جهان و سومین تولید كننده گاز دنیا بخش قابل توجهی از ظرفیت جهانی در حوزه انرژی و محیط زیست را به خود اختصاص داده ایم.
ستاری با اشاره به اینكه توانمندی ایران در حوزه نیروی انسانی خلاق قابل توجه است، اظهار داشت: ایران با دارا بودن بیشتر از 4 میلیون دانش آموخته، همپای پیشرفته ترین كشورهای جهان فارغ التحصیل مهندسی تربیت می كند. این ظرفیت از دانشگاه ها كه شامل جامعه و بازار كار می شود، فرصت بالقوه قابل توجهی را برای كسب و كارهای دانش بنیان و خلاق حوزه انرژی در اختیار ایران قرار می دهد.

*** رونق بازار انرژی و محیط زیست با ورود دانش بنیان ها
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاكید بر لزوم كسب و كارهای دانش بنیان فناور برای شكوفایی ظرفیت عظیم ایران در حوزه انرژی، محیط زیست و رونق بازار این حوزه ها اظهار داشت: انرژی دارای مشكلات متعددی است كه پرداخت یارانه های هنگفت توسط دولت، قیمت انرژی را كاهش داده و زمینه سوء استفاده و قاچاق این ظرفیت بهادار را فراهم آورده است؛ غافل نیستیم و باید با احداث ساز و كارهای جدید زمینه حضور شركت های دانش بنیان و فناور در حوزه انرژی فراهم گردد.
وی پیشرفت ایران در رونق كسب و كارهای دانش بنیان و استارتاپ ها را تصریح كرد و اضافه كرد: ایران در حوزه استارتاپ ها گام های بلندی پیموده است و بزرگ ترین كسب و كارهای فناور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و شركت های دانش بنیان حوزه فناوری های پیشرفته منطقه، متعلق به ایران است كه این توانمندی می تواند در خدمت خلق ارزش افزوده و اشتغال با توسعه كسب و كارهای دانش بنیان و فناور قرار بگیرد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن ابراز امیدواری به توسعه همكاری مشترك میان ایران و آلمان و رونق كسب و كارهای فناور و دانش بنیان انرژی و محیط زیست اظهار داشت: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری عزم خودرا برای پشتیبانی از روند همكاری های مشترك جزم كرده است و امیدواریم با همكاری طرف آلمانی به پیشرفت های قابل توجهی در این حوزه دست پیدا نماییم.

*** توسعه همكاری های فناورانه آلمان و ایران در حوزه انرژی
میكاییل كلور برشتولد سفیر آلمان در ایران، در این مراسم با اشاره به گسترش همكاری های دو كشور در حوزه فناوری های بهینه سازی انرژی و زیست محیطی اظهار داشت: سپس برجام وزارت محیط زیست آلمان در ایران فعال شد و سفرهای متعهدی بین دو كشور انجام گرفت و این پروژه یكی از برنامه ها به حساب می آید.
سفیر كشور آلمان در ایران گفت: در امتداد همكاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط زیست آلمان، این برنامه شكل گرفته است.
وی افزود: تا سال 2021 بودجه 3 و نیم میلیون یورویی برای این پروژه در نظر گرفته شده است.
برشتول، با اشاره به گام های جدی آلمان در توسعه فناوری های بهینه سازی انرژی اظهار داشت: سوژه بهینه سازی انرژی اهمیت بسیاری دارد. آلمان سال های زیادی تلاش هایی را برای بهینه سازی مصرف انرژی داشته است، مازاد انرژی مصرف نشده در ایران قابلیت مصرف دوباره و صادرات را دارد و بهینه سازی انرژی در آلمان سبب پایین آمدن مصرف انرژی و احداث روند جدید در مصرف انرژی شده است.
وی با اشاره به كاهش 20 درصدی مصرف انرژی تا سال 2050 اظهار داشت: حمایت آلمان در ارتباط با ایران با بهینه سازی مصرف انرژی بیان كننده برنامه توسعه مستمر سازمان ملل تا سال 2020 است و از ژانویه آینده آلمان عضو غیر ثابت در شورای سازمان ملل خواهد شد؛ چونكه حفظ محیط زیست برنامه اصلی ما در سازمان ملل است.
سفیر آلمان در ایران، روابط گسترده و مستحكم دو كشور را تصریح كرد و اظهار داشت: آلمان به صورت عمده در امضا شدن برجام دخیل بود؛ اطمینان می دهم كه به ارزش بالای این معاهده ایمان داریم و تمام تلاش خودرا برای ادامه این معاهده مهم و بین المللی صرف می نماییم.
وی با ابراز تأسف نسبت به خروج آمریكا از معاهده برجام و انجام دوباره تحریم ها اظهار داشت: بر این باور هستیم كه تحریم ثانویه آمریكا برخلاف قوانین بین المللی است. ایران وظایف خودرا انجام داده و آژانس بین المللی انرژی هسته ای، 12 بار این سوژه را تاكید كرده است و آمریكا باید به برجام پایبند بماند.
برشتول به پایبندی كشورهای اتحادیه اروپا همچون آلمان به برجام، اشاره نمود و اضافه كرد: هفته گذشته نشان مثبتی داشته ایم و سپس یك هفته از تحریم آمریكا هیئت متوسط و تعیین كننده به ایران سفر كرد و مدیریت آنرا یك بعد سیاسی عمده برعهده داشت و اتحادیه اروپا نشان داد كه در ارتباط با برجام ثابت قدم است و به اتفاق 28 كشور اروپا با یك پیام واحد داریم.
وی اضافه كرد: پیام ما در خصوص اینكه به این معاهده پایبند می مانیم واضح است و در اروپا برای احداث ساختار جدید كار می نماییم تا تشكیلاتی كه امنیت مالی را برقرار سازد، احداث نماییم.

*** انگیزه عمومی برای بهینه سازی انرژی بالا می رود
زینب حمیدزاده مدیر پروژه آغاز همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت حفاظت محیط زیست آلمان اظهار داشت: پیاده سازی طرح بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست پیاده سازی ساز و كارهای مناسب و كارآمد برای جذب مشاركت حداكثری مردم، نیروی انسانی جوان و تحصیل كرده، بخش خصوصی، شركت های خدمات انرژی و دانش بنیان برای رفع چالش های مهم جامعه و مسائل در رابطه با انرژی، آب و محیط زیست در دستور كار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده و سازماندهی و مدیریت تلاش های ملی برای حل مسائل كلان و ابر چالشها از شروع كار دولت یازدهم پیگیری شده است.
وی به تنظیم آئین نامه بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست در معاونت علمی و فناوری و پیشنهاد آن به شورای عالی انرژی اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبه این آیین نامه در اسفند 1396 ابلاغ گردید كه بر طبق این مصوبه انرژی صرفه جویی شده بر اثر اقدامات مصرف كننده و بخش خصوصی قابل فروش به بخش ها و مصرف كنندگان با تعرفه بالا خواهد بود.
حمیدزاده افزود: اجرای این طرح سبب میگردد توجیه اقتصادی طرح ها و پروژه های صرفه جویی و بهینه سازی انرژی، افزایش یابد و انگیزه اقتصادی بالا برای مردم و بخش خصوصی شكل گیرد كه بر طبق ساز و كار بازار و در چارچوب بازار بورس انرژی و در محیط شفاف و رقابتی خواهد بود.
علمی 9014**1584


1397/09/01
20:42:42
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: آب , امنیت , بازار , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه