گزارش نیچر از فرونشست سالانه بخش هایی از تهران

گزارش نیچر از فرونشست سالانه بخش هایی از تهران پرشین رز: نشریه انگلیسی نیچر نوشت: تصاویر جدید ماهواره ای نشان داده است نشست زمین در تهران بعنوان پرجمعیت ترین شهر غرب آسیا بسیار شدید می باشد و در بعضی مناطق به 25 سانتی متر در سال می رسد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری نیچر، محققان مركز تحقیقاتی GFZ در آلمان با بررسی اطلاعات ماهواره ای از سال 2003 تا 2017 میلادی متوجه گستردگی فرونشست در تهران شد. نشست به شكل گسترده ای در تهران وجود دارد و بتدریج در حال احاطه كردن فرودگاه بین المللی این شهر است.
جزییات این سوژه با استفاده از تصاویر ماهواره ای به راحتی قابل مشاهده می باشد. مطالعات قبلی نشان داده بود كه دلیل نشست تهران كاهش سفره های آب های زیرزمینی است.
اطلاعات ماهواره ای جدید دید تازه ای نسبت به این مشكل به وجود آورده و نشان داده است صفحه غربی تهران كه تلاقی حوزه شهری با كشاورزی است، هر سال حدود 25 سانتی متر نشست می كند. صفحه منطقه ورامین باز با همین میزان نشست می كند.
فرودگاه بین المللی تهران واقع در منطقه جنوب غربی شهر حدود 5 سانتی متر در سال نشست می كند كه به قول محققان، یكی از بالاترین نرخ نشست ها در كل دنیا شمرده می شود.
دلیل اصلی این نشست استفاده بیش از حد از سفره های زیر زمینی و منابع نفت و گاز است. البته استخراج آب از سفره های زیر زمین چالشی فراگیر در تمام دنیا شمرده می شود.
برای مثال اطلاعات ماهواره ای نشان داده است در جاكارتا نشست زمین در سال به اندازه 20 سانتی متر است. در دره San Joaquin در كالیفرنیا باز كه محل استقرار چند شهر بزرگ است، هر سال به اندازه 60 سانتی متر نشست می كند.
بر اساس این تحقیقات حدود 10 درصد از جمعیت تهران و همین طور ساكنین بخشی از شهرهای اقماری تهران تحت تاثیر این نشست قرار می گیرند. به قول محققان، هنگام تردد در این مناطق خیابان های غیر همسطح، دیوارهای ترك خورده و ساختمان های نشست كرده دیده میگردد و بعضی از این ساختمان ها به ناچار مجبور به تخریب شده اند.
شكاف های زیرزمینی بزرگی در سطح زمین به طول چندین متر و عمق چهار متر تا جنوب شرقی تهران امتداد یافته اند و ایمنی خطوط انتقال نیرو و آب و گاز شهری و همین طور راه آهن را تهدید می كنند.
گاهی این شكاف ها موجب می شوند كه روی سطح زمین هم حفره هایی احداث شود.
زمین های كشاورزی با توجه به این شكاف ها و حفره ها دیگر كارایی ندارند چونكه آب های سطحی به سرعت در این شكاف ها نفوذ می كنند و گیاهان سطح زمین بدون آب می مانند.
رشد جمعیت، خشكسالی و سد های بزرگی كه تولید شده و مانع تجدید منابع زیرزمین آب می شوند، موجب تشدید مشكل نشست شده اند.
تاكنون ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است ولی حدود ۳۰ هزار چاه غیر مجاز دیگر در تهران وجود دارد.
محققان با اندازه گیری عمق اب چاه ها در مناطق نشست كرده به این نتیجه رسیده اند كه به احتمال زیاد سطح زمین به حالت اولیه باز نمی گردد.
همچنین بر طبق ارزیابی های صورت گرفته، مناطق تحت تاثیر نشست زمین در تهران و اطراف آن، در برگیرنده 120 كیلومتر خط آهن، 2300 كیلومتر جاده، 21 پل، 30 كیلومتر خط لوله نفتی، 200 كیلومتر خط لوله گاز، 70 كیلومتر خطوط برق فشار قوی و بیشتر از 250 هزار ساختمان است.
علمی**9259**1440


1397/09/11
18:46:47
5.0 / 5
4834
تگهای خبر: آب , برگ , گل , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه