به مناسبت روز جهانی یوزپلنگ؛

حفاظت از یوزپلنگ پاسداشت یك میراث جهانی است

حفاظت از یوزپلنگ پاسداشت یك میراث جهانی است پرشین رز: امروز ۱۳ آذرماه برابر با ۴ دسامبر روز جهانی یوزها نام گرفته است. اولین بار صندوق حفاظت از یوز بعنوان یكی از شناخته شده ترین نهادهای حفاظتی در دنیا، این ایده را بیان نمود.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، نظریه پردازان این اتفاق بزرگ جهانی، هدف از گرامیداشت چنین روزی را اطلاع رسانی و آگاه سازی در مقیاس كلان عنوان كرده اند. برای تحقق این هدف ارزشمند، نهادهای گوناگون از سمن ها گرفته تا رسانه ها و حتی سازمان های بین المللی، هرسال در تاریخ ۴ دسامبر گرد هم آمده و تلاش می كنند تا از راه برنامه های مختلف به خصوص آگاه سازی مردم، صدای استمداد یوزها را هر چه بلندتر به گوش جهانیان برسانند.
پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی كه زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد فعالیت می كند، با انجام فعالیت های مختلف حفاظتی، آموزشی، آگاهی رسانی و پژوهشی در ۶ استان و ده منطقه به مساحت ۶ میلیون هكتار از عرصه های طبیعی كشورمان می كوشد تا صدای بلندی برای آخرین بازماندگان این زیرگونه در ایران باشد.
طی ۱۷ پارسال تمامی تلاش های مسئولان پروژه یوز بر این بوده تا با همكاری طیف گسترده ای از نهادهای شناخته داخلی و بین المللی، هر چه بیشتر به بقاء یوزها در ایران كمك كنند.
نتیجه حاصل از این تلاش ها در میان اقشار گوناگون مردم و مسئولین، نهادها و مراكز علمی ملموس بوده و مطالبات مردمی و مسئولین برای حفاظت ازاین گونه ثمین نهادینه شده است.
ازاین رو پیش نویس فاز سوم پروژه برای مدت ۵ سال زیر نظر كمیته فنی حفاظت از یوزپلنگ در معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی تهیه و تكمیل شده و سپس ستاندن نظر ذینفعان و علاقه مندان و امضاء تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر عمران ملل، طی چند روز آینده با رویكرد جدید و تكمیلی شروع بكار خواهدنمود.
ازجمله سرفصل های این پروژه می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- مدیریت و پایش بهبود یافته جهت حفاظت از جمعیت یوز و طعمه هایش علاوه بر زیستگاه های ده گانه در كریدورها مناطق خارج از زیستگاه ها.
- مشاركت جوامع محلی در حفاظت از یوزپلنگ از راه توانمندسازی این جوامع، افزایش و آگاهی و تشویق و اتخاذ مدلهای معیشت پایدار
- افزایش هماهنگی با ذینفعان و مدیریت برای حفاظت از یوز در فعالیت های توسعه ای و افزایش سطح آگاهی در هر استان و یا منطقه
- ارزیابی مدیریت مؤثر و گزارش نهایی آن
یوزها تنها یك میراث ملی نیستند، بلكه هدف از حفاظت از آنها پاسداشت یك میراث جهانی است.

1397/09/14
14:27:48
5.0 / 5
4686
تگهای خبر: برگ , حفاظت , محیط زیست , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه