حیوانات در سراشیبی انقراض

حیوانات در سراشیبی انقراض به گزارش پرشین رز آیا تابحال دنیا را بدون حیوانات و گیاهان موجود در آن تصور كرده اید؟ به نظر دنیای وحشتناكی می آید دنیایی كه در آن آواز خوش الحان پرندگان و رنگ سبز درختان باطراوت گوش و چشم را نوازش ندهد؛ اما به نظر می آید انسان قادر به ساختن چنین دنیایی است.


به گزارش روز دوشنبه خبرنگار علمی ایرنا، اعتقاد بر این است كه صرف نظر از ناشناخته بودن حدود 99 درصد سطح اقیانوس های زمین، حدود 7.7 میلیون گونه جانوری شناخته شده زیستمند این كره هستند.
تاكنون مطالعات و پژوهش های زیادی درباره تعداد گونه های جانوری روی كره زمین صورت گرفته اما موسسه منابع جهانی به این جمع بندی رسید كه دانش ما از كره زمین هنوز بسیار محدود و ناچیز است، با این وجود شواهد و قراین موجود حاكی از این واقعیت غیرقابل انكار است كه شرایط به منظور زندگی موجودات زنده آن طور كه باید و شاید ایده آل نیست. خیلی از گونه های جانوری و حتی گیاهی در زیستگاه های متعددی با كاهش جمعیت جدی مواجهند و برخی دیگر هم سال ها است كه دیده نشده اند.
صندوق جهانی طبیعت (WWF) نرخ انقراض گونه ها را سالانه معادل یك دهم تا یك صدم درصد تخمین زده است. اگر دست پایین این آمار یعنی یك صدم درصد رقمی واقعی باشد، به آن معنا خواهد بود كه بعنوان مثال از مجموع تقریبی ۲ میلیون گونه مختلفی كه بر روی كره زمین زیست می كنند، هر ساله بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ گونه برای همیشه منقرض و از صفحه روزگار محو می شوند.
بسیاری از كارشناسان امر وضعیت سلامت روان یك جامعه را با وضعیت محیط زیست آن همچون شرایط حیوانات و گیاهان مرتبط می دانند و معتقدند كه اگر مردم برای حیات حیوانات حرمت قائل شوند، بطور قطع به همدیگر هم احترام می گذارند.
در این میان، عواملی مانند شكار بی رویه، جاده سازی ها، تخریب زیستگاه، قاچاق و حتی تغییر اقلیم از عوامل تهدید حیوانات است به صورتی كه بر مبنای اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به استناد گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، حدود 74 گونه از رده های مختلف جانوری در ایران در حال انقراض هستند و در لیست قرمز این اتحادیه جهانی جای گرفته اند.
مطابق این گزارش، اگر برای حفاظت از گونه های پرارزش و در معرض خطر ایرانی مانند گورخر، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدام لازم صورت نگیرد بزودی و در آینده ای نه چندان دور شاهد انقراض آنها خواهیم بود.
در كمتر از 100 سال گذشته، بعضی از پرارزش ترین گونه های جانوری در ایران مانند شیر ایرانی و ببر مازندران به كلی منقرض شده اند. طبق جدول انتشار یافته توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران، حالا وضعیت یوزپلنگ ایرانی در حالت بحرانی قرار دارد و چند پستاندار دیگر همچون گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی و فك دریای خزر هم در معرض خطر انقراض هستند.
سازمان ملل متحد دهم دسامبر برابر با 19 آذرماه را روز جهانی حقوق حیوانات یا IARD نامگذاری كرد، این روز از سال 1998 توسط فعالان و كنشگران حقوق حیوانات گرامی داشته می گردد.
نامگذاری یك روز بعنوان 'حمایت از حقوق حیوانات' نشان داده است كه حیوانات در سراسر دنیا وضعیت خوبی ندارند. البته در ایران قانون پشتیبانی از حیوانات تهیه شده و به قول علی تیموری مدیر كل دفتر شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، این قانون هنوز تصویب نشده و دولت در حال بررسی نهایی و ارسال آن به مجلس است.
وی اضافه كرد: تصویب این قانون كمك بزرگی به حفاظت از حیوانات خواهد نمود.
همچنین صابر محمدی مدیر اجرایی و عضو هیئت مدیره مجمع فعالان زیست محیطی كشور ( انجمن پشتیبانی از حیوانات و محیط زیست ایران ) در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: كشوری كه قانون پشتیبانی از حیوانات ندارد، جای تامل دارد.
وی اضافه كرد: نمی خواهم فلسفی برخورد كنم و از روی احساسات سخن بگویم، هدف من از پشتیبانی از حیوانات بیشتر از آن چیزی است كه در كتاب ها خوانده می گردد. می دانم كه حیوانات به دلیل ندانم كاری برخی انسان ها زجر و عذاب زیادی می كشند كه حقشان نیست.
محمدی افزود: حیوانات برای خوردن، پوشیدن، آزمایش كردن، سرگرمی و سو استفاده ما نیستند. این یك تعریف كلی از حقوق حیوانات است. دین مقدس اسلام هم در خیلی از روایات و حتی كتاب آسمانی قرآن به حیوان دوستی تاكید كرده و محترم شمردن حقوق آنان را برای همه واجب دانسته است.
وی اظهار داشت: اما دلفیناریوم ها، سیرك ها، باغ وحش ها، دانشگاه های آزمایش روی حیوانات و هر آنچه در آن حیوانات به اسارت گرفته می شوند تا مورد استفاده ابزاری قرار گیرند را می توان به برده داری در تاریخ باستان تشبیه كرد، باید انقلابی صورت گیرد تا تمامی موجودات حق حیات و زندگی آزادانه را داشته باشند.
وی با ابزار تاسف از رنج حیوانات به واسطه سلاخی و تشریح آنها در دانشگاه ها و حتی مدارس تصریح كرد: دلفیناریوم ها هم با شعار ' اینجا سیرك نیست ' دلفین ها را به رینگ می آورند تا در پاداش اطاعت و حركات نمایشی خود تكه غذایی به آنان بدهند. سیرك هایی هستند كه در ایران به دلیل نقض حقوق حیوانات از نگهداری و نمایش حیوانات ممنوع شده اند اما در قالب باغ وحش همان كارها را تكرار می كنند.
محمدی تصریح كرد: البته قسمتی از این مورد فرهنگی است و ربطی به پشتیبانی از حیوانات ندارد. امیدوارم با تاكید بر فرهنگ غنی ایرانی بتوانیم مسیر صحیح در قبال حیوانات را طی نماییم.
علمی 9014**2017


1397/09/19
14:39:26
5.0 / 5
4944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه