معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

شكار پایدار در كشور راه اندازی می گردد

شكار پایدار در كشور راه اندازی می گردد به گزارش پرشین رز معاون سازمان محیط زیست، با بیان اینكه خالص ترین نژاد قوچ اوریال در پناهگاه حیات وحش حیدری زیست می كند، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های طبیعی كم عارضه ترین شیوه بهره برداری از مناطق است.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، حمید ظهرابی اظهار داشت: حفاظت از حیات وحش و زیستگاه ها محور اصلی مدیریت مناطق طبیعی است و باید دركنار آن بهره برداری پایدار برابر دستور العمل های IUCN و كنوانسیون حفاظت از تنوع زیستی با مشاركت مردم محلی و بومیان منطقه بعنوان یك سیاست راهبردی مد نظر قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به لزوم شناسایی و رفع تعارضات به منظور همسو سازی منافع مردم با حفظ حیات وحش اظهار داشت: ابزار هایی همچون بهره برداری مرتعی، برداشت گیاهان دارویی، دامداری درچارچوب ضوابط و قوانین مرتع داری و با رعایت فصول مناسب چرا و ظرفیت منابع، همچون روش هایی هستند كه سودآوری لازم را هم برای بومیان منطقه و هم برای متولیان حفاظت از مناطق به همراه خواهند داشت.
این مقام مسئول همینطور به مبحث شكار پایدار بعنوان یكی از روش های مورد تأئید و موثر در دیگر كشور ها به منظور حفاظت از وحوش اشاره نمود و از پیگیری پیاده سازی آن در كشور اطلاع داد.
ظهرابی همینطور درمورد وضعیت منطقه حفاظت شده رئیسی تصریح كرد: این منطقه بواسطه شرایط حفاظتی و نظارتی مطلوب، زیستگاهی مناسب برای آهوان است.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان همینطور از لزوم پیاده سازی دو برنامه عملیاتی دراین زیستگاه سخن گفت و اضافه كرد: با عنایت به ظرفیت برد پائین و مساحت كم منطقه لازم است مناطق پیرامونی ارتقاء سطح پیدا كند.
وی همینطور مدیریت رقبای غذایی این گونه را یك مبحث حایز اهمیت دانست و اضافه كرد: مبحث مدیریت چرای دام ها با عنایت به تبعات ناشی از خشكسالی می تواند به افزایش جمعیت این گونه درمنطقه و كاهش خسارات ناشی از ورود وحوش به مزارع كشاورزان كمك شایانی كند.
ظهرابی در ادامه این برنامه به بازدید از پناهگاه حیات وحش حیدری پرداخت و عنوان داشت: این منطقه از نظر تنوع زیستگاهی بسیار مستعد و حایز اهمیت است.
وی با اشاره به اینكه خالص ترین نژاد قوچ اوریال دراین پناهگاه زیست می كند تصریح كرد: منطقه حیدری بعنوان یك گنجینه پرارزش نیازمند حفاظت پایدار می باشد.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان تقویت تعامل با جوامع بومی محلی را بیان كرد و اضافه كرد: خشكسالی و فشار چرای دام از یك سو و افزایش جمعیت حیات وحش از جانب دیگر، مراتع را گرفتار صدمه كرده و این مورد باعث حذف خیلی از گونه های گیاهی خوش خوراك وحوش از منطقه شده است.
وی درانتها ابراز امیدواری كرد كه با رفع تعارضات، افزایش وسعت و سطح حفاظتی مناطق پیرامونی منطقه حفاظت شده رئیسی، این منطقه به پناهگاه حیات وحش ارتقاء سطح پیدا كند.

1397/09/25
14:05:17
5.0 / 5
4803
تگهای خبر: برگ , حفاظت , حیات وحش , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه