در تالاب میقان اراك رخ داد؛

كشف گونه ای جدید از غازهای كانادایی برای نخستین بار در ایران

كشف گونه ای جدید از غازهای كانادایی برای نخستین بار در ایران پرشین رز: نماینده كمیته ثبت پرندگان ایران در استان مركزی، از مشاهده و كشف گونه ای جدید از غازهای كانادایی در تالاب میقان اراك آگاهی داد كه تابحال در هیچ نقطه ای از ایران مشاهده نشده بود.محمود كلنگری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: این پرنده یك گونه از غاز كانادایی(Branta Hutchinsii) است كه نزدیكترین اجتماع این گونه پرنده تا كشور ایران دست كم چند هزار كیلومتر فاصله دارد.
نماینده كمیته ثبت پرندگان ایران در استان مركزی اضافه كرد: این پرنده از راسته اردك سانان است كه در خیلی از نقاط دنیا شاهد آن هستیم، در ایران اما به رغم وجود گونه های خاص و چشمگیر پرندگان، این گونه از پرنده تابحال مشاهده نشده بود.
وی بیان كرد: مهاجرت این گونه پرنده به ایران از نظر تعداد امكان دارد در ضمن سال های آینده افزایش یابد همانطور كه امروز تالاب میقان اراك در فصول سرد میزبان جمع گسترده ای از درناهای خاكستری است.
نماینده كمیته ثبت پرندگان ایران در استان مركزی خاطرنشان ساخت: به دلایل علمی این مهاجرت می تواند به صورت خواسته یا ناخواسته صورت گرفته باشد. عواملی از قبیل شرایط نامساعد جوی امكان دارد سبب این تغییر مسیر مهاجرت شده باشد.
كلنگری اشاره كرد: این پرنده با عنایت به اینكه طی روزهای اخیر در تالاب میقان اراك برای نخستین بار مشاهده شده، به فهرست گونه های حیات وحش ایران اضافه گردید.
وی ضمن بیان اینكه این پرنده تابحال نام فارسی نداشته و به سبب شكل ظاهری غاز گونه سفید نام گرفته افزود: این رخداد نشانگر آن است كه تالاب میقان اراك بعنوان یك زیستگاه ثمین برای پرندگان مهاجر بایستی حفظ و صیانت شود.

1397/09/27
15:00:51
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه