فرود زیبای میهمانان سفید در تالاب بین المللی هورالعظیم

فرود زیبای میهمانان سفید در تالاب بین المللی هورالعظیم پرشین رز: تالاب بین المللی هورالعظیم در خوزستان همه ساله در فصل های پاییز و زمستان میزبان هزاران پرنده مهاجر از مناطق سردسیر از سایر كشورهاست.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا تالاب هورالعظیم از تالاب های دائمی ایران است كه خط مرز زمینی 2 كشور ایران و عراق را تشكیل می دهد، این تالاب در حدود 450 هزار هكتار وسعت دارد كه یك سوم آن در ایران و 2 سوم آن در كشور عراق است.در سال های اخیر به سبب راه اندازی خاكریزها و جاده های گوناگون نظامی در منطقه و كاهش آب ورودی به تالاب از وسعت آن كاسته شده است. تالاب هورالعظیم در آذر ماه سال 89 برمبنای مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست بعنوان پناهگاه حیات وحش هورالعظیم در سال 90 بعنوان منطقه حفاظت شده تعیین شد.
تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان و در منطقه مرزی دشت آزادگان با كشور عراق قرار دارد.این تالاب در ایران هورالعظیم و در عراق هورالهویزه نام دارد و 125 هزار هكتار این تالاب در ایران قرار دارد.

** تالاب هورالعظیم هدف مهاجرت پرندگان سیبری، آفریقا و اروپای شرقی
كارشناس اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: تالاب هورالعظیم به سبب شرایط مناسب غذایی، آب و دما در فصل های پاییز و زمستان هدف مهاجرت پرندگان مناطق سیبری، اروپای شرقی و جنوب آفریقا است.
موسی مدحجی بیان كرد: طبق سرشماری كه پارینه انجام گرفت 256 هزار پرنده مهاجر از 140 گونه به تالاب هورالعظیم مهاجرت كردند.
وی با اشاره به اینكه مهاجرت پرندگان از 15 مهر ماه آغاز میگردد و تا 15 اسفند ماه اختتام می یابد اظهار داشت: پیش بینی میگردد امسال به سبب بارندگی های خوبی كه داشتیم و آبگیری تالاب، پرندگان بیشتری به این تالاب مهاجرت كنند كه آمارگیری تا 10 روز آینده آغاز میگردد.
مدحجی افزود: در تیر ماه امسال ورودی آب به تالاب هورالعظیم به سبب خشكسالی و كم آبی قطع شد و تنها 58 درصد تالاب آب داشت كه با بارندگی های پاییز امسال بالغ بر 67 درصد تالاب آبگیری شده است كه با ورود حق آبه تالاب این میزان افزایش خواهد یافت و شرایط برای مهاجرت هر چه بیشتر پرندگان فراهم میگردد.

** تالاب هورالعظیم یك فرصت گردشگری برای خوزستان
كارشناس اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: تالاب هورالعظیم برای بازدید گردشگران آزاد است و منعی برای حضور گردشگر در این منطقه وجود ندارد.
مدحجی بیان كرد: البته نیاز به ایجاد برخی زیرساخت ها است كه اداره كل میراث فرهنگی استان باید در این زمینه ورود كند.
وی اضافه كرد: اداره كل میراث فرهنگی استان شرایطی را برای گردشگری درتالاب شادگان به وجود آورده است و نیاز است كه برای تالاب هورالعظیم باز این شرایط مهیا شود.
این كارشناس اداره كل میراث فرهنگی استان بیان كرد: البته به سبب وجود برخی مسائل امنیتی در حوزه تالاب هورالعظیم و نزدیكی این تالاب به مرز شرایط برای حضور گردشگران سخت تر است اما با این وجود می توان این فرصت را احداث كرد.
مدحجی گفت: از سال 93 كه آبگیری این تالاب انجام گرفته است توریستهایی از چند كشوری خارجی همچون فنلاند برای دیدن این تالاب به این منطقه سفر كردند و گونه های ارزشمندی از پرندگان همچون عروس غاز را كه در حال انقراض است مشاهده نمودند كه زمستان پارینه این گونه در این تالاب دیده شد.
وی اظهار داشت: تا 10 روز آینده سرشماری از پرندگان مهاجر این تالاب انجام میگردد و تعداد و گونه های پرندگانی كه امسال به این تالاب سفر كرده اند مشخص میگردد.

** تالاب هورالعظیم مامنی برای پرندگان مهاجر
تالاب ها همواره بعنوان مهمترین و حیاتی ترین زیستگاه پرندگان آبزی به شمار می آیند.
كارشناس اداره كل میراث فرهنگی استان در ادامه اضافه كرد: هورالعظیم محل زمستان گذارانی خیلی از پرندگان آبزی و كنارآبزی از قبیل اردك ها، غازخاكستری، چنگر و انواع آبچلیك است.
مدحجی گفت: پنج گونه كمیاب پرندگان كه به این تالاب مهاجرت می كنند شامل میوه خور، اكراس آفریقایی، عروس غاز، غاز پیشانی سفید كوچك و اردك مرمری است.
وی اظهار داشت: همین طور پرندگانی همچون پلیكان، حواصیل ارغوانی، اكراس آفریقایی، یلوه، غاز خاكستری، فلامینگو و دراج در این تالاب مشاهده شده است.

** تمهیداتی برای كاهش شكار پرندگان در تالاب هورالعظیم
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: امسال با عنایت به تجارب سال های قبل یكسری تصمیمات مدیریتی گرفتیم تا بتوانیم با وجود امكانات ناكافی، كمبودها را در حوزه مدیریت شكار پرندگان این تالاب جبران نماییم.
حسن شیرمحمدی افزود: همچون اقداماتی كه در حال انجام هستیم بازرسی و تخریب محمیه هایی هستیم كه توسط شكارچیان در اطراف تالاب برای شكار پرندگان احداث میگردد.
وی اظهار داشت: با عنایت به بارش باران و گستردگی فضا برای حضور پرندگان در تالاب گشت ها را برای شناسایی شكارچیان نسبت به پارینه بیشتر كرده ایم.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان اضافه كرد: همین طور با عنایت به اینكه امسال پروانه شكار صادر گردیده است شكارچیان مجاز را به مناطق غیر محافظت شده هدایت كرده ایم.
وی اظهار داشت: همین طور با دانه پاشی در مناطقی كه خطر كمتری پرندگان را تهدید می كند تلاش در هدایت پرندگان به مناطق امن داشته ایم.
شیر محمدی اضافه كرد: محمیه دار (مخفیگاه شكارچیان برای صید را محمیه می نامند) برای صید پرنده نیاز به آرامش دارد و ازاین فرصت استفاده می نماید و با ریختن دانه مبادرت به صید می كند و به جهت اینكه شكارچی موفق به این كار نشود ضمن اینكه به این محمیه ورود می نماییم در این مناطق هم شكارچیان مجاز را هدایت می نماییم كه با تیراندازی پرندگان را به مناطق امنی كه دانه پاشی كرده ایم هدایت كنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: با این روش میزان شكار پرندگان كاهش یافته است و تا كنون پنج نفر از محمیه دارها محل خودرا ترك كرده اند.
وی اضافه كرد: تعداد محمیه ها نسبت به پارسال با عنایت به پراكندگی پرندگان به سبب بارندگی بیشتر شده است و البته نظارت بر مناطق پرجمعیت بیشتر شده است.
شیر محمدی با اشاره به اینكه پارینه تعداد زیادی شكارچی با عنایت به اینكه مجوز شكار هم صادر نشده بود دستگیر كردیم بیان كرد: تجهیزات در همه دنیا متناسب با نیاز است و البته شرایط مختلف بر میزان تجهیزات موثر است و تحریم و درآمد دولت بر تامین تجهیزات یگان حفاظت تاثیر گذار است، هم اكنون خودروهایی كه در دست داریم خودروهای به روزی نیستند و تعداد آنها كافی نیست.
وی اظهار داشت: 20 خودرو داشتیم كه 10 خودرو اسقاط شده است و 10 خودروی دیگر هم فرسوده است قراراهست 6 خودرو جایگزین آنها شود كه هنوز تامین نشده است و موفق شدیم مقداری افزایش نیرو یگان داشته باشیبم و بالغ بر 25 نفر افزایش نیرو داشتیم.

** هورالعظیم راحفظ كنیم
تالاب هورالعظیم یكی از ذخیره گاههای ثمین محیط زیست محسوب شده و شرایط زیستگاهی قابل توجهی برای جانواران است به طوریكه هر سال با شروع فصل پاییز هزاران پرنده مهاجر از نیمكره شمالی در راه مهاجرت خود به آب های گرم جنوب در هورالعظیم سفر می كنند و تا اختتام فصل زمستان در آن اطراق می كنند.
با توجه به اهمیت این تالاب بعنوان زیستگاه خیلی از جانواران و پیشگیری از بروز پدیده گرد و غبار و یكی از تالاب های مهم دنیا در متعادل سازی چرخه اقلیم انتظار میگردد كه تمامی دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد و شركت ها خصوصاً شركت نفت و حفاری برای زنده و پرآب ماندن این تالاب نهایت تلاش خودرا مبذول دارند.
گزارش از زینب فرحانی
7158/6002


1397/10/08
22:46:27
5.0 / 5
4553
تگهای خبر: آب , امنیت , باد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه