با حضور جمعی از مردم شاهرود؛

همایش لزوم تعطیلی معدن بوكسیت شاهوار برگزار گردید

همایش لزوم تعطیلی معدن بوكسیت شاهوار برگزار گردید به گزارش پرشین رز جمعی از مردم شاهرود در همایش هفته هوای پاك و لزوم تعطیلی معدن بوكسیت شاهوار خواهان توقف در عملیات اجرایی این معدن و همینطور عدم تمدید پروانه آن شدند.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، همایش روز هوای پاك در شهرستان شاهرود با محوریت لزوم تعطیلی معدن بوكسیت شاهوار با حضور اقشار مختلف مردم و دوستداران محیط زیست در راه كوچه شهرداری تا كانون شهید بهشتی شاهرود برگزار گردید و حاضران در این همایش خواهان تعطیلی فوری معدن بوكسیت شاهوار به واسطه آنچه تخریب های فراوان زیست محیطی اعلام می شود، شدند.
منابع آبی در خطر
حسینعلی سمیعی عضو شورای شهر شاهرود در این همایش كه به میزبانی كانون شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینكه شاهوار كانون آب ساز شاهرود است، اظهار داشت: در شاهوار ۲۳۵ هزار متر مكعب آب ذخیره شده كه معدنكاوی سبب صدمه رسانی به این منابع آبی می شود.
سمیعی بیان كرد: روزانه به طور میانگین حدود دو هزار تن از حجم كوه شاهوار كم می شود و این امر در كنار مسائل زیست محیطی می تواند به تلورانس دمای هوای شاهرود هم اثر منفی بگذارد.

تعطیلی فوری معدن
دبیر ستاد مردمی حفاظت از طبیعت شاهرود هم در این مراسم خواهان تعطیلی فوری معدن بوكسیت شاهوار شد و اظهار داشت: شاهوار به مثابه پشتوانه حیات و زندگی در شهرستان شاهرود دارای اهمیتی ویژه است و بنابراین برخی قصد دارند با برداشت غیر اصولی بوكسیت تاش و سیاه رودبار شاهوار را به ورطه نابودی بكشانند بنابراین خواهان تعطیلی این معدن هستیم.
امیرحسین ولیان با اشاره به اینكه چند هفته دیگر مجوز برداشت از این معدن آخر می یابد، تصریح كرد: از تمام مسئولان درخواست داریم كه مجوز این معدن را برای ادامه فعالیت تمدید نكنند چون كه حجم تخریب های زیست محیطی در این كوه بسیار زیاد است.
وی اضافه كرد: خبرهای از آن حكایت می كند كه معدن بوكسیت درخواست تمدید ۱۰ ساله مجوز فعالیت خویش را عرضه كرده كه از مسئولان می خواهیم به این امر تن در ندهند.
این همایش برای چندمین بار در سطح شهرستان شاهرود از سال ۹۲ تا كنون با حضور مردم و دوستداران طبیعت برگزار می گردد.
از بین رفتن تلورانس دمای هوا، آلودگی منابع آبی با فلزات معدنی، تخریب گونه های نادر گیاهی، فراری دادن وحوش و چهارپایان شاهوار زیست و... در زمره مخاطراتی هستند كه معدن بوكسیت با فعالیت های معدنی آنها را افزایش داده است.

1397/11/06
23:37:38
5.0 / 5
4774
تگهای خبر: آب , آلودگی , برگ , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه