نصب دوربین تله ای جهت بررسی رفتارهای خرس سیاه در نیكشهر

نصب دوربین تله ای جهت بررسی رفتارهای خرس سیاه در نیكشهر پرشین رز: مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از نصب دوربین تله ای در زیستگاه های خرس سیاه در شهرستان نیكشهر در امتداد حفاظت از این گونه در معرض خطر انقراض آگاهی داد.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، وحید پورمردان در این باره اظهار داشت: برنامه دوربین گذاری زیستگاه های حیات وحش به منظور بررسی وضعیت حیات وحش زیستگاه ها و پایش جمعیت خرس سیاه در منطقه، توسط اداره كل حفاظت محیط زیست استان و حفاظت از این گونه، با نصب چند دستگاه دوربین تله ای در زیستگاه های منطقه نیكشهر شروع شد.

پورمردان اضافه كرد: به جهت اینكه خرس سیاه آسیایی بیشتر شبگرد است و به ندرت می توان او را در طبیعت دید. با نصب دوربین های تله ای در منطقه نیكشهر می توان اطلاعاتی درباب جمعیت، پراكنش و رفتارهای اكولوژیكی این گونه جهت برنامه های حفاظتی بدست آورد.

پورمردان درباب گونه خرس سیاه بلوچی در استان افزود: خرس سیاه بلوچی كه در گویش مردم بلوچستان با نام های «مم» و «حرس» شناخته شده یكی از شاخص ترین گونه های حیاط وحش در جنوب استان است خرس سیاه آسیایی دارای جثه متوسط در میان گونه های دیگر خرس است كه روی قفسه ی سینه اش لكه سفیدی به علامت V. نقش بسته است. طول بدن این جانور با عنایت به شرایط محیطی و نوع تغذیه ای كه انجام می دهد متغیر بوده و از ۱۳۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است. مهم ترین منبع غذایی این گونه خرماست كه ۸۵ درصد رژیم غذایی آنرا در برمی گیرد. میوه های باغی هم در درجه دوم است.

مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان بلوچستان درباب وضعیت حفاظت و تعارضات این گونه با جوامع محلی اظهار داشت: IUCN این گونه را در لیست گونه های در خطر انقراض و در رده ی لطمه پذیر قرار داده است.

به سبب خشكسالی، بیشتر زیستگاه های جنگلی خرس سیاه از بین رفته و سطح زیر كشت محصولات كشاورزی و باغی در زیستگاه های این گونه افزایش یافته است و گاهی شاهد تقابل مردم محلی و خرس سیاه در بعضی از مناطق هستیم.

1397/12/01
14:25:37
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: باغ , برگ , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه