اختصاصی مهر؛

جفت گیری طبیعی پلنگ های باغ وحش تهران برای اولین بار

جفت گیری طبیعی پلنگ های باغ وحش تهران برای اولین بار به گزارش پرشین رز پلنگ نر و ماده باغ وحش تهران از روز چهارشنبه جفت گیری كرده اند و این باغ وحش تا ۱۰۰ روز آینده میزبان توله های این دو پلنگ ایرانی خواهد بود.دامپزشك باغ وحش تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از اینكه در دو هفته گذشته پلنگ ماده را معاینه كردیم و اسپرم های نر را هم چك كردیم و دیدیم كه از نظر تولید مثلی هر دو سالم هستند، قرار شد با هورمون تحریكشان نماییم به جهت اینكه به اوج فحلی برسند و آماده جفت گیری شوند.
ایمان معماریان اعلام نمود: این كار برای هر دو پلنگ نر و ماده انجام شد و خوشبختانه امروز چهارمین روزی است كه این دو پلنگ جفت گیری طبیعی داشته اند و امیدواریم كه در صد روز آینده میزبان بچه های آنها باشیم.
وی با بیان این كه اولین جفت گیری این دو پلنگ روز چهارشنبه انجام شده است اظهار داشت: حدود بیست روز دیگر تست آبستنی برای كیجا، پلنگ ماده، می گذاریم ولی با عنایت به اینكه اسپرم گاسپار، پلنگ نر، كاملاً سالم و فعال است و پلنگ ماده مان هم كاملاً سالم می باشد شانس اینكه آبستن شود خیلی زیاد است و امیدواریم كه بین ۹۳ تا ۱۰۰ روز آینده بچه دار شوند.
دامپزشك باغ وحش تهران اضافه كرد: پلنگ بین یك تا ۶ بچه می آورد و معمولاً دو قلو زا هستند ولی حالا چون بچه اول این پلنگ است امكان دارد یكی دو تا باشد اما همه شانس ها وجود دارد و چون جفت گیری شان هم طبیعی بوده شانس اینكه تعداد توله ها بیشتر شود هست.
معماریان با اشاره به اهمیت این اتفاق از نظر زمینه سازی ذهنی برای انجام جفت گیری یا لقاح مصنوعی برای یوزها تصریح كرد: البته در یوزها این مورد پیچیده تر است چون كه تولید مثل یوزها روند پیچیده تری دارد. در یوزها كیفیت اسپرم هم معمولاً كمتر است و احتمال موفقیت كم است اما به هر حال امیدواریم كه این اتفاق زمینه اتفاق خوبی برای یوزها باشد، مخصوصاً برای «ایران» كه یوزپلنگ ماده جوان ترمان است.
وی در انتها خاطرنشان كرد: پلنگ نر به نام گاسپار یك سال و چند ماه است كه به ایران آمده و پس از این مدت موفق شدیم برای نخستین بار در ایران این اتفاق بیافتد. اتفاقی كه در تاریخ نگهداری پلنگ ها در اسارت در ایران تا كنونی اتفاق میسر نشده بود و برای نخستین بار اتفاق افتاده است.

1397/12/06
14:20:30
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: آب , باغ , پزشك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه