معرفی طرح جایگزین برای طرح تنفس؛

پای چوب برها از جنگل های شمال بریده شد

پای چوب برها از جنگل های شمال بریده شد به گزارش پرشین رز رئیس شورای عالی جنگل با اشاره به اینكه سازمان جنگل ها مقرر است از آغاز سال ۹۹ طرحی جایگزین برای طرح تنفس ارائه كند، اظهار داشت: در این طرح جدید هم هیچ برنامه ای برای بهره برداری چوبی از جنگل های شمال كشور وجود ندارد.كامران پور مقدم در گفت و گو با ایسنا با اشاره به طرح تنفس جنگل اظهار نمود: بر مبنای برنامه ششم توسعه، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری موظف شد كه هر گونه بهره برداری چوبی از جنگل را متوقف نماید. بر همین مبنا از اواخر سال ۹۵ به تدریج قراردادهای بهره برداری از جنگل ها متوقف گردید و در سال ۹۶ حدودا هیچ مجوزی برای بهره برداری چوبی از جنگل صادر نشد و در نهایت هم طی امسال بهره برداری چوبی از جنگل را به صورت كامل متوقف كردیم.

وی با اشاره به اینكه جنگل های شمال كشور عموما جنگل های صنعتی هستند، خاطرنشان كرد: در طرح های بهره برداری چوبی از جنگل های شمال حجم زیادی گردش مالی وجود داشت كه با اجرای طرح تنفس جنگل، این گردش مالی مختل شد و به دنبال آن دولت هم اعتباراتی برای حفاظت از جنگل بعد از توقف بهره برداری چوبی از آن در نظر گرفت تا این خلاء مالی به وجود آمده حفاظت از جنگل را با مشكل رو به رو نكند ازاین رو اعتباراتی تحت عنوان اعتبارات حفاظتی طرح تنفس جنگل به سازمان جنگل ها اختصاص داده شد و با وجود مشكلات مالی كه دولت داشت تلاش كرد آنرا به صورت كامل در سال ۹۷ تخصیص دهد.

پور مقدم با اشاره به اینكه پدیده قاچاق چوب از جنگل معطوف به اجرای طرح تنفس نیست، خاطرنشان كرد: متاسفانه قاچاق چوب از سالیان گذشته در جنگل ها اتفاق می افتاد ولی هم اكنون برخی افراد كه با اجرای طرح تنفس مخالف هستند تلاش می كنند كه قاچاق چوب را به طرح تنفس نسبت دهند.
كشفیات قاچاق چوب افزایش یافته است
وی با اشاره به اینكه با اجرای طرح تنفس جنگل، فعالیت یگان حفاظت سازمان جنگل ها بیشتر شده است، اظهار نمود: از این رو نظارت و دقت عمل در برخورد با قاچاق چوب هم افزایش یافته و یگان حفاظت كشفیات بیشتری نسبت به قبل داشته است.
وضعیت صنایع چوبی كشور بعد از اجرای طرح تنفس چگونه است؟
رییس شورای عالی جنگل در ادامه در پاسخ به این سوال كه آیا بعد از اجرای طرح تنفس جنگل های شمال، صنایع چوبی شمال كشور تعطیل شده اند، توضیح داد: متاسفانه در سال های گذشته مجوزهایی برای راه اندازی صنایع چوبی در شمال كشور صادر می شد كه هیچ تناسبی با ظرفیت تولیدی جنگل ها نداشت همینطور عدم نظر نخواهی از سازمان جنگل ها بعنوان متولی جنگل برای صدور مجوز سبب شده بود كه صنایع چوبی در كشور بدون توجه به چگونگی تامین مواد اولیه آن گسترش پیدا كنند.

پور مقدم مدعی شد: بررسی ها نشان داده است كه صنایع چوبی حدود ۱۰ درصد از نیاز مواد اولیه خویش را از جنگل های طبیعی برداشت می كردند، مابقی نیاز چوبی آنها از راه واردات چوب، زراعت آن یا محصولات باغی تامین می شد. بعد از توقف بهره برداری چوبی از جنگل های شمال خیلی از كارخانه ها اعلام كردند كه صنایع چوبی به علت توقف بهره برداری ها تعطیل شده است. باید این مورد را در نظر گرفت كه وقتی حدود ۹۰ درصد نیاز چوبی این كارخانه ها از منابع دیگری به جز جنگل های طبیعی تامین می شد چه طور با اجرای طرح تنفس كارشان به تعطیلی كشانده شده است؟

به گفته این مقام مسئول به هر حال سازمان جنگل ها موظف شده است كه با توسعه زراعت چوب و كمك به واردات آن، بخشی از نیاز صنایع چوبی را تامین كند.
مجوز برداشت درختان شكسته و باد افتاده از جنگل با چه ضوابطی صادر می شود؟
رییس شورای عالی جنگل در مورد اجازه برداشت از درختان شكسته و باد افتاده جنگل ها اظهار نمود: بر مبنای طرح تنفس به سازمان جنگل ها اجازه داده شده است كه مجوز برداشت برای درختان شكسته یا باد افتاده را صادر كند چون كه در واقع این گونه درختان از حالت زنده خارج شده اند. حدودا تا اواخر امسال مجوزی برای خروج این درختان از جنگل صادر نشد. بررسی های ما نشان داده است كه بر مبنای طوفان هایی كه در سال های گذشته اتفاق افتاده است قسمت های وسیعی از جنگل گرفتار باد افتادگی و ریشه كن شدن درختان شده اند همینطور بر مبنای اعلام كارشناسان منابع طبیعی افتادگی درختان به صورت تجمعی باعث خسارت به عرصه می شود و شرایط تجدید حیات در آن منطقه را می كاهد.

پور مقدم در ادامه توضیح داد: تصمیم بر این شد كه با دستورالعملی مشخص درختانی كه صرفا به صورت تجمعی گرفتار شكستگی و افتادگی شده اند از جنگل بیرون بروند البته مشروط به اینكه امكان دسترسی به آنها وجود داشته باشد و برای خروج آنها از جاده جدیدی استفاده نشود ازاین رو تصمیم گرفتیم مجوز خروج چوب های شكسته یا باد افتاده ای كه به آنها دسترسی داریم را صادر نماییم.

وی با تاكید بر اینكه به هیچ كدام از شركت ها یا پیمانكاران اجازه ورود به جنگل و برداشت این گونه چوب ها را نمی دهیم، خاطرنشان كرد: خروج درختان شكسته یا باد افتاده توسط خود ادارات منابع طبیعی انجام و بعد از آن در محلی دپو و به مزایده گذاشته می شود ما حتی اجازه خروج درختان خشك شده اما سرپا را هم نمی دهیم.

وی در ادامه در مورد راه اندازی تله كابین در جنگل های هیركانی اظهار نمود: تله كابین زمانی می تواند عامل تهدید باشد كه بدون مطالعه و ارزیابی اثرات آن، مجوز راه اندازی صادر شود.

رییس شورای عالی جنگل با اشاره به اینكه درخواست راه اندازی تله كابین در جنگل های شمال زیاد است، اظهار داشت: از طرفی جنگل باید برای حفاظت و پایداری اكوسیستم منابع اقتصادی داشته باشد و بتواند بدون برداشت چوب روی پا خود بیاستد. پارك های جنگلی ما ظرفیت بسیار خوبی دارند و می توانند درآمدهایی از ظرفیت های تفرجی خود كسب كنند تا برای حفاظت از جنگل هزینه شود.
احداث تله كابین نباید منجر به قطع درختان شود
پورمقدم در پاسخ به این سوال كه برای راه اندازی تله كابین چه ضوابطی را در نظر می گیرید، توضیح داد: ما به هیچ عنوان اجازه ساخت و ساز در جنگل ها را نمی دهیم.تنها مجوز راه اندازی تاسیساتی كه با محیط زیست سازگار باشند آن هم در نقاطی خالی از پوشش را صادر می نماییم. راه اندازی تله كابین نباید منجر به قطع درختان شود همینطور احتیاج به راه اندازی جاده جدیدی نداشته باشد.

وی اضافه كرد: ارتفاع دكل هایی كه برای تله كابین راه اندازی می شود باید بر مبنای فناوری های نوین باشد و بالاتر از تاج درختان قرار گیرد تا نیاز به قطع تاج آنها نباشد. اگر درخواست راه اندازی تله كابین در مبدا و مقصد تمام این شرایط را داشته باشد آغاز به بررسی و مطالعه برای صدور یا عدم صدور مجوز می نماییم.
از سال ۹۹ طرحی جایگزین برای طرح تنفس داریم
رییس شورای عالی جنگل در انتها با اشاره به اینكه هم اكنون هیچ برنامه ای برای بهره برداری چوبی از جنگل های شمال كشور نداریم، تصریح كرد: مقرر است از آغاز سال ۹۹ طرحی جایگزین برای طرح تنفس داشته باشیم. در این طرح جایگزین هم هیچ گونه نگاهی برای بهره برداری از چوب جنگل های شمال نداریم چون كه اكوسیستم ما دیگر ظرفیت زیادی برای برداشت ندارد. آفات و امراض، دخالت های انسانی، آتش سوزی ها و بهره برداری های چوبی دیگر توانی برای بهره برداری از درختان جنگلی نگذاشته است.1397/12/19
22:32:12
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: آب , آتش , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه