زور محیط زیست به میلیاردرهای برج ساز در باغ های تهران می رسد؟

زور محیط زیست به میلیاردرهای برج ساز در باغ های تهران می رسد؟ پرشین رز: درحالی كه شورای شهر تهران مجوز ساخت و ساز در بیشتر از ۶۰ باغ پایتخت را صادر كرده است، مدیركل محیط زیست استان تهران از تلاش این نهاد برای پیشگیری از نابودی باغ های تهران می گوید.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، شورای شهر تهران ۱۵ اسفند ماه و همزمان با روز درختكاری مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران را برمبنای مصوبه برج باغ صادر كرد.

هر چند كه مصوبه برج باغ اسفند ماه سال قبل لغو شده بود اما به سبب دیر ابلاغ شدن آن توسط شهرداری تهران بعضی از مالكان عوارض خودرا تسویه حساب كرده و منتظر مجوز برای ساخت و ساز در باغ بودند. از این رو مجوز ساخت و ساز در بیشتر از ۶۰ باغ پایتخت صادر شد كه از این تعداد ۲۷ مجوز فقط مربوط به منطقه یك تهران است.

مرتضی الویری - رئیس شورای عالی استان ها- به دنبال واكنش های منفی به تصویب ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران، اظهار داشت: «اگر در این مسئله به مالكان باغ ها اجازه ساخت نمی دادیم، این افراد به دیوان عدالت اداری شكایت می كردند و ممكن بود با این كار كل مصوبه از بین برود.» اما پرسش مهم اینجا است كه چرا شهرداری تهران لغو برج باغ را دیر ابلاغ كرده است و الان به جای اینكه مبلغ عوارض را به مالكان بازگرداند برای آنها مجوز ساخت و ساز صادر كرده است؟

این رشته سر درازی دارد و آنطور كه ناهید خداكرمی - رئیس كمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران- اظهار داشت: علاوه بر این ۶۲ برج باغ، از ۷۳ پرونده دیگر هم وجود دارد كه پرداخت علی الحساب داشته اند و این را هم اظهار داشت: ۴۳۷ مورد هم بوده كه هنوز كاری برای آنها انجام نشده و آنها مشمول قانون جدید خانه باغ می شوند.

با وجود اینكه برمبنای مصوبه برج باغ مالكان باغ ها اجازه دارند كه فقط در ۳۰ درصد مساحت باغ، ساخت و ساز كنند اما تجربه هایی قبلی نشان داده است كه به سبب عدم نظارت صحیح بر این ساخت و سازها عملاً در مساحت بیشتری از باغ و با قطع درختان صورت می گیرد.

اما در این بین محیط زیست دستگاهی است كه می تواند با اعتراض به دستگاه قضائی جلوی این تصمیم شورای شهر تهران را بگیرد و یا حتی تبصره هایی به این مجوزها برای كاهش خسارت به باغ ها اضافه كند. كیومرث كلانتری -مدیر كل محیط زیست استان تهران- در این باره به ایسنا می گوید: محیط زیست استان به رئیس كمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران نامه زده است و خواسته كه نسبت به سوژه ساخت و ساز در باغ های تهران موضع گیری اصولی داشته باشند و نتیجه را به محیط زیست استان تهران ابلاغ كند.

به گفته وی اگر تخلفی در این زمینه صورت بگیرد و ساخت و ساز در باغ ها آغاز شود، محیط زیست پیگیری قانونی خواهدنمود.

مدیر كل محیط زیست استان تهران همین طور می گوید: محیط زیست حق اعتراض دارد ولی نهاد تصمیم گیر در این باره نیست همین طور نامه محیط زیست استان تهران به شورای شهر برای شورای حفظ حقوق بیت المال باز فرستاده شده است.

گفتنی است قبل از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی باز به این تصمیم جنجال برانگیز شورای شهر تهران واكنش نشان داده و از دولت و وزارت كشور خواسته بودند تا مراقب اینگونه اقدامات شورای شهر باشند.

هر چند كه مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران با ۱۴ رأی موافق در شورای شهر به تصویب رسید اما تعداد معدودی نماینده شورا با صدور مجوز مخالف بودند و حتی حجت نظری - نماینده شورای شهر تهران - با انتشار توییتی برج باغ را قتلگاه باغ ها نامید و اظهار نمود كه نباید محیط زیست شهر، قربانی بیش خواهی عده ای معدود و یك سبك زندگی خاص شود.

مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران در شرایطی صادر شد كه در هفته درختكاری هم مردم و هم مسؤولان تلاش می كنند با كاشت نهال این مناسبت را گرامی بدارند. مقام معظم رهبری باز در روز درختكاری دو اصله نهال را غرس و با صدور به مسئولان كشور تاكید نمودند كه جلوی راه اندازی ساختمان در مراكز پر درخت كشور را بگیرند.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا در روزگاری كه تعداد باغ های تهران از ده ها هزار به ۵۰۰۰ باب كاهش پیدا كرده است و همین تعداد معدود باغ باقی مانده، تنها مجال تنفس تهران هستند، در روزگاری كه رفع آلودگی كلان شهرهای كشور و حفظ اندك سرمایه های محیط زیستی باقی مانده در دستور كار دستگاه های مسئول قرار گرفته است، در روزگاری كه تنوع زیستی پایتخت روز به روز كاسته می شود و پایتخت نشینان مجبورند برای گذراندن اوقات در فضاهای سبز طبیعی كیلومترها از شهر دور شوند انتظار می رود كه دستگاه های مسئول كشور همچون شورای شهر تهران، محیط زیست، منابع طبیعی و دستگاه های قضائی به دستور مقام معظم رهبری برای حفظ منابع طبیعی كشور و برخورد با متخلفان این حوزه عمل كنند و قبل از آنكه دیر شود جلوی ساخت و ساز در باغ های تهران را بگیرند.
1397/12/26
14:30:36
5.0 / 5
4311
تگهای خبر: آلودگی , باغ , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه