كیفیت هوای پاك در فروردین ركورد زد

كیفیت هوای پاك در فروردین ركورد زد به گزارش پرشین رز تمام روزهای فروردین ماه امسال هوای پایتخت مطلوب بود بگونه ای كه هوا ۲۱ روز در شرایط پاك قرار داشت.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، تهرانی ها در فروردین ماه امسال ۲۱ روز هوای پاك و ۱۰ روز هوای سالم تنفس كردند كه این آمار حداقل طی ۸ سال اخیر بی سابقه بود.

بر اساس آمار شركت كنترل كیفیت هوای تهران، در نخستین ماه سال قبل هوای پایتخت فقط سه روز در شرایط پاك قرار داشت همینطور در این ماه تهرانی ها ۶ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس كردند. در سال های ۹۶ و ۹۵ هم هوای تهران به ترتیب ۹ و ۱۰ روز در شرایط پاك قرار داشت همینطور فروردین ۹۶ هوا چهار روز ناسالم برای گروه های حساس بود.

تعداد روزهای با هوای پاك هم در فروردین ماه سال های ۹۴، ۹۳ و ۹۲ هم در تهران به ترتیب ۱۰، هفت و یك روز بود و در فروردین سال های ۹۰ و ۹۱ هم هیچ روزی با هوای پاك در تهران نداشتیم.

همچنین بر مبنای اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰، هوا پاك، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط كیفی هوا خطرناك می باشد.

گفتنی است در هوای پاك كه با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط كیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم كه به رنگ زرد شناخته می شود، كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حدی است كه بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس كه به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار (AQI) بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد كه در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم كه به رنگ قرمز است، كلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امكان دارد گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این، در هوای بسیار ناسالم كه به رنگ بنفش مشهور است و عدد (AQI) بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی بر سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.
1398/02/05
15:03:33
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: آلودگی , پاك , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه