در گفت وگو با پرشین رز اعلام شد

افزایش سطح آب و انحلال نمك در دریاچه ارومیه، مشاهده آرتمیا در بزرگترین دریاچه شور خاورمیانه

افزایش سطح آب و انحلال نمك در دریاچه ارومیه، مشاهده آرتمیا در بزرگترین دریاچه شور خاورمیانه به گزارش پرشین رز رئیس پژوهشكده علوم زمین سازمان زمین شناسی از مطالعات میدانی در دریاچه ارومیه پس از سیلاب های اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: مطالعات ما نشان داده است علاوه بر آن بالا رفتن تراز آب، به میزان نیم متر نمك رسوبگذاری شده در بستر این دریاچه در آب انحلال یافته است.


دكتر راضیه لك در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه با برداشت های جامع میدانی گزارش آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در فروردین ماه ۱۳۹۸ به اتمام رسید، اظهار داشت: سازمان زمین شناسی مطالعات گسترده ای در ارتباط با صدمه شناسی، عرضه راهكار نجات و پایش زمین شناختی دریاچه ارومیه از سال ۱۳۸۶ انجام داده كه دستاوردهای این مطالعات برای منطقه و كشور بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: به منظور تعیین حجم دقیق آب، تعیین تغییرات عمق و هم بررسی تركیب شیمیایی آب دریاچه ارومیه در نیمه دوم فروردین ماه سال جاری نمونه برداری از شورابه عمیق، سطحی و تعیین عمق دریاچه را در یك شبكه سیستماتیك ۵ كیلومتر در ۵ كیلومتر برای هر دو بخش شمالی و جنوبی دریاچه انجام دادیم و در این مطالعات ۱۵۰ نمونه شورابه عمیق و سطحی برداشت شد.
لك با تاكید اینكه كارشناسان عمق این دریاچه را در ۷۵ نقطه اندازه گیری كردند، تصریح كرد: همینطور چگالی نمونه های سطحی و عمقی هم مورد اندازه گیری قرار گرفتند و بر مبنای داده های به دست آمده از اطلاعات برداشت شده عمق، نقشه عمق و توپوگرافی بستر و هم نقشه تغییرات چگالی شورابه عمیق و سطحی دریاچه تهیه شد.
رئیس پژوهشكده علوم زمین، عمیق ترین بخش دریاچه را در بخش شمالی با عمق حداكثر ۲۳۰ سانتی متر دانست و اظهار داشت: همینطور دو بخش عمیق در مركز و جنوب دریاچه هم وجود دارد و از طرفی میانگذر "شهید كلانتری" به صورت سدی در وسط دریاچه، منجر به تقسیم دریاچه به دو بخش شمالی و جنوبی شده، بگونه ای كه تغییرات چگالی برای شورابه سطحی و عمیق دریاچه در بخش شمالی و جنوبی دریاچه شدید و بارز است.
وی اظهار نمود: در این مطالعات میدانی "آرتمیا ارومیانا" را بعنوان تنها موجود زنده جانوری دریاچه در مركز بخش جنوبی به وفور مشاهده كردیم. ورود حجم بالای آب شیرین به دریاچه كه به صورت عمده از بخش جنوبی وارد دریاچه می شود، منجر به كاهش شوری آب دریاچه و ایجاد شرایط اكولوژیكی مناسب برای رشد و شكوفایی مجدد آرتمیا شده است.
به قول این محقق دریاچه ارومیه، ورود آب های شیرین علاوه بر بالا بردن تراز آب دریاچه در مناطقی هم سبب انحلال حداكثر نیم متر نمك رسوبگذاری شده در بستر شده است.نقشه عمق دریاچه ارومیه با برداشت های میدانی جامع توسط پژوهشكده علوم زمین سازمان زمین شناسی (بر اساس داده های تولیدشده در فروردین ماه ۱۳۹۸)
لك با تاكید بر اینكه برای به تصویر كشیدن وضع دریاچه تنها عرضه "رقوم" تراز دریاچه كافی نیست، تصریح كرد: توجه به فعل و انفعالات درون دریاچه در ارتباط با واكنش نمك و آب، شامل انحلال و یا "ترسیب" نمك كه سبب تغییرات مورفولوژی بستر و كاهش یا افزایش مضاعف عمق دریاچه می شود، ضروری می باشد.
رئیس پژوهشكده علوم زمین با بیان این كه تغییر عمق دریاچه علاوه بر تغییر تراز، حجم آب را هم متأثر می كند، اظهار داشت: بی گمان در فصول تَر (بهار) با ورود آب های شیرین به دریاچه، پدیده بالا آمدن تراز و همینطور انحلال نمك و افزایش عمق را شاهد می باشیم، اما با كاهش بارش و افزایش تبخیر در فصل تابستان، بالانس شورابه به سمت رسوبگذاری نمك پیش می رود و در نتیجه كاهش تراز همراه با كاهش عمق بستر رخ می دهد كه بر همین مبنا پایش فصلی تغییرات حجم شورابه در برنامه ریزی برای احیای دریاچه ارومیه یكی از ضروریات است.
منبع:

1398/02/20
13:15:23
5.0 / 5
4877
تگهای خبر: آب , بارش , سیستم , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه